Odkedy sa v médiách objavila informácia, že mesto bude opäť upratovať Lunik IX, do redakcie nám prišlo niekoľko listov a viackrát zvonil telefón. Téma bola jediná: Košičanom sa nepáči, ako mesto postupuje voči Luniku IX. S podobnou výhradou dokonca nedávno protestoval na Hlavnej ulici i pred magistrátom občan Ladislav Serenča s transparentom. "To je už do neba volajúca nespravodlivosť!" píše jedna z čitateliek. "Sami si tam ZASE urobili neporiadok a mesto im ho ZASE uprace. A za naše peniaze! Devastujú životné prostredie v okolí svojho bydliska, ktoré viacerým ani nepatrí, kedže nemajú nájomné zmluvy na byty. Začínam sa (a nielen ja) cítiť vo vlastnom meste diskriminovaná. Čo by sa stalo, keby sa ostatní obyvatelia začali búriť a hromadne protestovať? Tí z Lunika IX sú presne takými občanmi mesta ako my ostatní. Odpad by si teda mali upratať sami. Prečo by to malo ZASA upratať mesto? To sa to naozaj nedá riešiť ináč?" V podobnom duchu sa rozhorčovali aj ďalší telefonujúci či píšuci Košičania.
Z magistrátu nám odpovedala hovorkyňa Lucia Mihoková. "Mesto Košice sa rozhodlo odstrániť odpad uložený v rozpore so zákonom predovšetkým z dôvodu prevencie. Naším zámerom je predísť možnosti vzniku a šíreniu infekčných chorôb epidemického charakteru." Pri dočisťovaní lokality budú pomáhať aj aktivační pracovníci z MČ a pri riešení znečisťovania verejného priestranstva by mala byť nápomocná aj rómska občianska hliadka. Mnohých by možno zaujímalo, prečo si to nemôže upratať MČ na svoje náklady. Odpoveď je, že na to nemá financie.
Lunik IX upratoval Kosit z poverenia mesta už viackrát. Zatiaľ naposledy to malo byť 1. októbra, no kvôli nepriaznivému počasiu bola likvidácia nelegálnej skládky odpadu za blokmi Hrebendovej ulice odložená. "Nový termín zatiaľ nie je známy," informovala nás L. Mihoková. "Zamestnanci KOSIT-u zlikvidujú na Luniku IX za celý rok približne tisíc ton odpadu, uloženého v rozpore so zákonom. Bude to stáť 66 700,80 eur (vyše dva milióny korún), ktoré pôjdu z mestského rozpočtu."
Ak sa na území MČ nachádza odpad, uložený v rozpore zo zákonom, upratať ho vyplýva mestu zo zákona z viacerých dôvodov. V prvom rade, ak sa zistí nelegálna skládka, hlási sa na obvodný úrad životného prostredia alebo magistrátu mesta. Tí, za pomoci polície, majiteľa vyhľadajú a uložia mu povinnosť odpad odstrániť na vlastné náklady. Navyše mu môže byť uložená pokuta do 33 eur. Čo však nie je prípad obyvateľov Lunika IX. Prečo? Lebo v tomto prípade je "páchateľ neznámy". "Hliadka mestskej polície by musela nepretržite stáť pod oknami blokov na Luniku IX, aby mohla usvedčiť zo spáchania priestupku konkrétnu osobu. Na mieste by tejto osobe bola uložená pokuta 33 eur."
Keďže polícia nemôže nepretržite hliadkovať, mesto nemá konkrétnu osobu, a teda musí odpad upratať samo. Bojkotovať upratovaciu akciu na Luniku IX sa pokúsil už jeden demonštrant s transparentom. Zatiaľ nepochodil a pravdepodobne sa to ani nezmení. "Sloboda prejavu patrí v zmysle platnej Ústavy SR a príslušných zákonov medzi základné ľudské práva, ktoré majú v demokratickej spoločnosti zásadný charakter," vysvetľuje L. Mihoková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári