KOŠICE. Polícia sa údajne snaží tieto prejavy riešiť, chýba však aktivita škôl, ktoré prejavy šikanovania oznamujú zriedka.
Polícia: Školy nám nič nehlásia
"Šikanovanie je latentná trestná činnosť, ktorá sa v školách veľmi často objavuje, len bohužiaľ, polícia o tom často nevie. Školy však majú povinnosť nám oznámiť tieto skutočnosti. Veľakrát možno o tom ani nevedia, no neznalosť zákona neospravedlňuje," povedal nám 1. zástupca krajského riaditeľa polície Rudolf Pilarčík.
Ako dodal, problematické je aj samotné vyšetrovanie a následné stíhanie, keďže sa pre trestnú zodpovednosť vyžaduje, aby mal žiak minimálne štrnásť rokov a jeden deň. " Školy nám málokedy také prípady oznámia, dozvieme sa o nich od rodičov či tretej osoby. V súvislosti so šikanovaním však dochádza k naplneniu skutkovej podstaty trestného činu vydierania, ale aj lúpeže. Podľa štatistík až tretina páchateľov z radov mládeže pácha násilnú trestnú činnosť," doplnil Pilarčík a dodal, že pri vydieraní hrozí páchateľovi až šesťročný trest.
Stúpa agresivita
Prednosta Krajského školského úradu v Košiciach Jozef Vook tvrdí, že šikanovanie v školách je problém, ktorý treba riešiť.
"Veková hranica agresorov sa posúva nebezpečne dole, stáva sa, že šikanujú deti už aj v piatom ročníku. Týchto javov nám pribúda tak, ako pribúda žiakov s poruchami správania. Agresivita mení svoje formy, už to nie je len zosmiešňovanie, ale častokrát hrubé fyzické násilie, ubližovanie, urážanie, vydieranie. V našich reedukačných zariadeniach sú aj mladí vrahovia, máme tam aj vraha vlastného otca."
Výstrahy nepomáhajú
Na otázku, prečo školy neoznamujú šikanovanie polícii, uviedol, že tie majú vlastné prostriedky, medzi ktoré patrí hodnotenie správania, ktoré má štyri stupne.
"Časť detí je proti tomu imúnna. Nezáleží im na zníženej známke. Škola môže žiaka pokarhať, dať mu výstrahu, ale aj vylúčiť. Vylúčenie zo školy sa však netýka povinnej školskej dochádzky, teda do dovŕšenia šestnásteho roku veku.
Otázkou je, dokedy je to nevinný žart a od akej hranice už trestný čin. Úlohou každého zriaďovateľa je dať informácie pedagógom, aby vedeli rozpoznať šikanovanie, presvedčili žiaka a rodiča, aby sa zdôveril. Len kombináciou prevencie s reštrikciou je možné bojovať proti šikane."
Na KŠÚ riešia viacero podnetov od rodičov, pomáhajú aj psychológovia, ktorí podľa J. Vooka často odporúčajú zmeniť prostredie. V každom prípade je potrebné rozprávať sa s deťmi a okamžite takéto prípady riešiť v spolupráci so školou, políciou a psychológom.
Sledujte svoje dieťa
Riaditeľka pedagogicko-psychologickej poradne Eva Fazekašová radí rodičom, aby si všímali prejavy dieťaťa. "Ak je smutné, odmieta určité aktivity, začína si vymýšľať výhovorky prečo nejsť do školy, čo je spojené s vymýšľaním rôznych bolestí. Každá zmena v správaní a zvyklostiach môže byť podnetom pre rodiča, že má pátrať, či nejde o šikanu. V prvom rade by mal rodič navštíviť školu. Ak ide o prejavy, ktoré škola nedokáže odstrániť, požiada sa o pomoc psychológ. Možnosťou je aj trestné oznámenie."
(krs)
Podľa prednostu Krajského školského úradu Jozefa Vooka je viacero prípadov, kedy šikanovanie doslova vyráža dych
"Pamätám si na prípad, keď dvaja žiaci základnej školy v Košiciach, šiestak a ôsmak, znásilnili maloletú žiačku taktiež ôsmeho ročníka. Nestalo sa to síce v škole, ale na ulici, dokonca pred očami jej brata. On bol bezmocný. Tento prípad riešila polícia, dievča bolo na gynekologickej prehliadke, ktoré znásilnenie potvrdilo. Zanechalo to na nej stopy, dlhšie navštevovala psychológa. Chlapci skončili v reedukačnom centre."
Spomína si aj na prípad, kedy taktiež v Košiciach žiaci bývalého SOU šikanovali žiaka prvého ročníka na gymnáziu. Tie školy sídlili v jednej budove. " Mlátili ho, brali mu veci. My sme sa o tom dozvedeli náhodou, matka požiadala o prestup na inú školu. Mama však trvala na tom, aby sa neriešilo šikanovanie, chcela syna dostať zo školy čo najskôr."
Mesto Košice prípady šikanovania štatisticky nevedie, no Oddelenie školstva nám potvrdilo, že takéto prípady sa stávajú. Apelujú na rodičov, aby riešili problémy v zárodku, obracali sa na školy i na políciu.
(krs)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári