KOŠICE. Čitateľa Jozefa zarazil bloček, ktorý mu vystavili v jednom z košických supermarketov. „Ma prekvapilo, že tam nie je cena v slovenských korunách. Chcel som si pozrieť, koľko som zhruba platil, aj keď to nie je problém prepočítať," vysvetľoval. „To som ešte nevidel, že by bola cena len v eurách." Na pokladničnom doklade, ktorý dostal, boli skutočne ceny uvádzané bez informatívnej hodnoty v starých slovenských korunách.
Pokuta do 165 967 eur
Zobrazovanie cien v oboch menách je pritom až do konca roka povinné. „Každý predajca výrobkov alebo poskytovateľ služieb konečnému spotrebiteľovi musí mať duálne zobrazovanie cien," uviedla hovorkyňa Ústredného inšpektorátu SOI Danuša Krkošová. Kým minulý rok mala byť predajná cena v korunách a informatívna v eurách, tohto roku je to naopak.
„Ak nie je uvedené duálne zobrazenie cien, ide o porušenie ustanovení generálneho zákona, za čo môže SOI udeliť pokutu až do 1 500 eur a pri opakovanom alebo závažnom nedostatku až do výšky 3 000 eur," informovala Krkošová. „Ale aj zákona o ochrane spotrebiteľa. V tom prípade môže SOI udeliť pokutu do výšky 66 387 eur, pri opakovanou nedostatku do 165 967 eur." Pán Jozef sa môže na SOI obrátiť s podnetom na vykonanie kontroly.
Zdražovanie nezistili
Teraz prebieha už tretia, záverečná etapa kontroly duálneho zobrazovania. Košickí inšpektori prekontrolovali v kraji od začiatku roka spolu 4 201 prevádzok. „Nedostatky boli zistené v 434 prevádzkových jednotkách. Najčastejšie sa týkali zaokrúhľovania cien po prepočte, chýbajúceho duálneho zobrazenia jednotkových cien, chýbajúceho konverzného kurzu," povedal Daniel Horváth, riaditeľ Inšpektorátu SOI pre Košický kraj so sídlom v Košiciach.
Od januára prijali 102 občianskych podnetov, z toho až 80 percent na zvyšovania cien. Ľudia sa sťažovali i na neprijatie viacerých mincí, či väčšej bankovky.
„Potvrdila sa opodstatnenosť iba v niektorých prípadoch, a to v neuvádzaní duálnych cien na cenníkoch internetového predaja, nesprávne zaokrúhlenie, chýbajúca duálne zobrazená výsledná suma na doklade o zaplatení," vyjadril sa Horváth. Neopodstatnené zdražovanie nezistili.
Budúci rok dobrovoľne
Podľa Krkošovej je verejnosť na skončenie dvojitého zobrazovania pripravená a obchodníci prechod na euro zvládli. „Orientovať sa v eurocenách vedia aj spotrebitelia aj obchodníci. Nie je vylúčené, že obchod bude aj naďalej v roku 2010 dobrovoľne označovať ceny informatívne v slovenských korunách," dodala.
Autor: ee
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári