KOŠICE. Unikátnu metódu anestézy pomocou špeciálnej látky xenón začali používať vo Východoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb. Je výhodná, pretože na pacienta pôsobí šetrnejšie a bezpečnejšie.
Odborníci pomocou nej na otvorenom srdci odoperovali v lete dvoch pacientov - ženu a muža, ktorí boli vo veľmi dobrom stave prepustení domov.
Rýchly spánok aj prebudenie
Xenónová anestéza nijako neovplyvňuje životné funkcie človeka a jeho vdychovanie šetrí ľudské srdce a mozog. "Doteraz používané metódy anestézy mali výraznejšie vedľajšie účinky, na rozdiel od xenónovej, ktorá ovplyvňuje pooperačný stav pacienta minimálne," vysvetľuje Albert Hermely, primár oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny v kardioústave.
Na vývoji prístroja, ktorým sa špeciálna látka aplikuje do organizmu, sa zúčastnil anestéziológ z ústavu Pavol Török. "Xenón ako inertný plyn nevplýva na žiaden orgánový systém človeka. Jeho rýchle účinky sa prejavujú tak, že pacient zaspí dve až tri minúty po aplikácii a budí sa zhruba päť a viac minút aj po šesťhodinovej operácii. Do pol hodiny je už pri plnom vedomí." Operovaný po zákroku netrpí typickými poanestetickými nevoľnosťami.
Pre rizikových pacientov
V Európe prvú operáciu s touto novinkou uskutočnili moskovskí lekári, preto sa aj odborníci z kardioústavu školili v Rusku. Účinky xenónu si štyria lekári - dobrovoľníci vyskúšali najprv sami na sebe. Medzi nimi primár Hermely. Ako uviedol, sám sa prebral po dvoch minútach a bol schopný chodiť.
Vzácny plyn je určený pre vysoko rizikových pacientov, pre ktorých by mohla byť klasická anestéza zaťažujúca. Dovážať ho k nám budú z Ruska. Zatiaľ nepatrí medzi registrované lieky, preto naň ministerstvo zdravotníctva udelilo dočasnú výnimku. Kardioústav s poisťovňami o preplácaní xenónu rokuje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári