Korzár logo Korzár Košice
Štvrtok, 24. jún, 2021 | Meniny má JánKrížovkyKrížovky

ABBA Stars hrá hity legendárnej švédskej skupiny

Na štvorčlenné švédske zoskupenie ABBA si pamätá najmä staršia generácia. Práve z toho ťaží české kapela ABBA Stars, ktoré sa venuje interpretácii hitov tejto legendy.

Abba Stars funguje päť rokov, no jej členovia sa v tejto branži pohybovali oveľa skôr.Abba Stars funguje päť rokov, no jej členovia sa v tejto branži pohybovali oveľa skôr.

Na štvorčlenné švédske zoskupenie ABBA si pamätá najmä staršia generácia. Sila hitov ako Dancing queen, Waterloo či Mamma mia je v krajinách bývalého socialistického bloku o to silnejšia, že k nám v minulosti prenikli takmer ako jediný zahraničný povolený hudobný export. Práve z toho ťaží české zoskupenie ABBA Stars, ktoré sa venuje interpretácii hitov tejto švédskej legendy. Okrem toho, že ich hlasy znejú takmer identicky, svojim idolom sa podobajú výzorom a prispôsobujú im aj svoju šou. O tom, prečo sa rozhodli práve pre ABBU, čo pre nich znamená a aké úspechy za sebou majú, sme sa s dvomi členmi tejto českej revival kapely pozhovárali počas ich minulotýždňovej košickej šou.

Abba Stars funguje päť rokov, no jej členovia sa v tejto branži pohybovali oveľa skôr. "Ja sa hudbou živím prakticky od nejakých 20 rokov. Hral som vo viacerých kapelách, stále pop. Po čase nám s Michalom Vanìkom, ktorý so mnou hrával v kapele, napadlo, že by sme mohli skúsiť napodobňovať Abbu. Ich hity nám boli stále veľmi blízke," hovorí frontman, spevák, gitarista a manažér kapely Dan Dobiáš. Na to, aby sa mohli do projektu revivalovej kapely pustiť, potrebovali nájsť dve ženy. "Sústredili sme sa najmä na spev. Chceli sme dobré speváčky, lebo spievať Abbu nie je žiadna 'sranda'. Michal mi povedal o dievčati, ktoré sa k Abbe výzorovo hodí a pozná ho ako dobrú speváčku." Takto skupinu doplnili o Beatrice Todorovú a kvarteto neskôr skompletizovali jej známou - Terezou Slokovou. Poznali sa ešte z dávnejších čias, keď spolu chodili do konzervatória.

Danovi sa tak podarilo do projektu zohnať kvalitné obsadenie. Každý člen kapely už za sebou mal niekoľko viac či menej významných hudobných projektov. Dan okrem hrania s kolegom Michalom v kapelách Sifon či Kečup hudobne sprevádzal Lucku Vondráčkovú a účinkoval v muzikáli Starci na chmelu, Beatrice zas účinkovala v divadle Semafor a muzikáloch ako napríklad Vlasy a Misse. "Ja som hrala hlavnú úlohu v muzikáli Evita, vedľajšie som mala aj v Krysařovi či Kleopatre," hovorí Tereza. Práve kvôli profesionálnym skúsenostiam nemuselo kvarteto prejsť fázami, počas ktorých by vystupovali za almužnu alebo konzumné v malých baroch. "Už od počiatku sme vystupovali na väčších koncertoch, plesoch a firemných večierkoch. Keď vystupujeme na menších akciách, hráme len v štvorčlennom zložení. Ak hráme väčšie koncerty, sprevádzajú nás aj ďalšie dve vokalistky, basgitarista a bubeník."

Tereza nám to, prečo sa rozhodli napodobňovať práve Abbu, vysvetlila jednoducho. "Všetci sme mali stále blízko k popu. Pesničky od Abby sa nám vždy páčili a páčia dodnes. Má to navyše tú výhodu, že sú mimoriadne obľúbené aj u ľudí, a to vo všetkých vekových kategóriách od detí až po babičky a dedkov." Samozrejme, než začali vystupovať, si to, že je ich spev naozaj podobný pôvodnej Abbe, overili. "Nešli sme hneď koncertovať. Najprv sme šli do štúdia a nahrali demo. Vtedy sme si uvedomili, že je to naozaj dobré. Nahrávku sme dali vypočuť aj iným ľuďom, tí sa s nami hádali. Neverili nám, že to nie je Abba, ale my," hovorí s úsmevom sympatická blondína.

Dan si navyše trúfa tvrdiť, že sú od originálu takmer na nerozoznanie. "Vyšlo nám to skvele. Nechcem povedať, že sme najlepším revivalom Abby na svete, ale určite sme minimálne jedni z najlepších. Počuli sme viac podobných kapiel, no nie každý, kto si na niečo podobné trúfa, dospeje k tomu, že sa pôvodnému spevu podobá tak ako my." Svoje na prvý pohľad neskromné tvrdenie podložil aj dôkazmi. "Boli sme na súťaži vo Švédsku, kde vystupovali skupiny, ktoré napodobňujú Abbu. A v porote boli ľudia zo štábu pôvodnej skupiny. Umiestnili sme sa v prvej trojke." Pred niekoľkými dňami sa vrátili z Francúzska, kde zožali ďalší úspech. "Vo francúzskej súťaži dvojníkov sme sa dostali do televízneho finále, ktoré sledovalo 70 miliónov divákov. Ani sme nemuseli prejsť kastingom, ľudia zo štábu nás videli vystupovať a pozvali nás priamo do finále."

Ako už Dan povedal, výzorová podobnosť s Abbou u nich bola vždy až na druhom mieste. Pre napodobovanie tejto skupiny sa nerozhodli kvôli tomu, že sa pozreli do zrkadla a uvedomili si vzájomnú podobnosť. "Stále nám šlo v prvom rade o to, aby to bolo najhodnovernejšie, čo sa týka spevu. Až keď sme si tým boli istí, dali sme sa na dolaďovanie vizáže." Ani v nej však nerobili vážne zásahy. Disponujú totiž prirodzenou podobnosťou so švédskymi idolmi. "Najdôležitejšie bolo, aby sme mali jednu tmavovlasú a jednu blond speváčku. My chalani sme zas zapracovali na imidži sedemdesiatych rokov. Veľa robia aj kostýmy." Ako však priznal, ani kvalita spevu speváčok by im pri ich prípadnej 20-kilogramovej nadváhe miesto v kapele neudržala. Ďalšou zaujímavou zhodou so švédskou kapelou sú ich vzťahy vnútri kapely. "Abbu tvorili dve manželské dvojice. V našej kapele zatiaľ manželstvo nemáme, no sme takisto dva páry."

Veľmi dôležitou súčasťou napodobňovania Abby je aj autentická choreografia. "Tú sme študovali zo starých videoklipov a koncertných videí. Bolo to však ťažké, nemajú zaznamenaných veľa vystúpení." Na vystúpeniach používa Dan s partiou päť autentických dobových kostýmov, v ktorých mali možnosť diváci v 70. rokoch vidieť švédske kvarteto najčastejšie. "Berieme to s nadhľadom. Dobové kostýmy sú zábavné, aj my sami sa niekedy po prezlečení v šatni zabávame na tom, ako vyzeráme. Tieto kostýmy však na ľudí zaberajú dodnes." Dan dodáva, že kostýmy nie sú všetko. "Okrem nich som si nechal vyrobiť presnú kópiu Björnovej gitary. Plány jej konštrukcie mi z Japonska poslal človek, ktorý ju kedysi vyrobil samotnému Björnovi," pochválil sa Dan. Ich šou je však moderná. Aby divákov vyhecovali, používajú množstvo svetelných efektov či videoprojekciu s dobovými videami. "V tomto sme lepší ako samotná Abba," dodáva so smiechom.

O vystúpenia nemali od počiatku núdzu. Zahrali si v mnohých nielen európskych krajinách. "Začínali sme v Chorvátsku, neskôr sme mali veľké turné v Rakúsku, Nemecku, Belgicku, dve letá sme strávili hraním vo Francúzsku." Abbu ľudia poznajú po celom svete. Preto si Dan s partiou mohli zahrať aj v naozaj nezvyčajných štátoch. "Koncertovali sme napríklad po celom Karibiku či v Libanone. Onedlho nás čaká koncertná šnúra v Dubaji." Záujem o koncerty je taký veľký, že najbližšie voľné termíny by si prípadní záujemcovia mohli objednať len s polročným predstihom.

Vystupovaním v rôznych krajinách vedia porovnať aj charakter publika. "V Nemecku sú diváci usadlejší, menej sa bavia a viac nás počúvajú. Milujeme napríklad francúzske publikum, to je veľmi bohémske." Najslabšie reakcie zaznamenávajú paradoxne na koncertoch vo svojej domovskej krajine. "Česi sa nevedia baviť. Sú príliš hanbliví a na to, aby sa uvoľnili, potrebujú alkohol. Slovenskí diváci sú omnoho živší, spievajú s nami, komunikujú s kapelou a vedia sa odviazať." Všeobecne však platí, že hity švédskej kapely obľubujú najmä obyvatelia krajín bývalého socialistického bloku. V nich totiž švédski poperi nemali dlhé roky konkurenciu.

Počas koncertov sa členovia Abba Stars snažia sústrediť a na pódiu podať profesionálny, stopercentný výkon. Niekedy im však technické podmienky kladú prekážky pod nohy. A to doslova. "Na vystúpení v Nemecku sa Beatrice na začiatku pesničky zlomil podpätok na vysokých čižmách. Musela potom zvládať celú choreografiu s jedným opätkom. Vyzeralo to smiešne. Síce sa to zaobišlo bez pádu, no celú pieseň krívala." Podobne ľudí pobavilo aj to, keď Tereze padla počas vystúpenia sukňa. Potešilo sa snáď aspoň mužské publikum...

Kapela Abba Stars je práca na plný úväzok. "Máme priemerne 150 koncertov ročne. Nestíhame teda nič iné, neustále sme na cestách a vystupujeme." To, že sa kvôli revivalovej skupine nemajú čas venovať iným projektom, ich netrápi. "Mňa osobne určite nie. Až 15 rokov života som strávil hraním bigbítu, užil som si toho teda dosť." So svojimi bývalými kapelami nahral Dan osem albumov. Abba Stars majú na konte zatiaľ dva albumy. "Spievame len veci od Abby, teda nenahrávame žiadne vlastné coververzie ich hitov. Ťažko povedať, ktoré skladby obľubujeme najviac. Tých 'peciek', ktoré ľudia poznajú najlepšie a na ktoré sa najviac bavia, je zhruba desať. Ja mám rád všetky, Tereza má napríklad radšej pomalšie veci. Ako Chikichita alebo Fernando."

Pri takom množstve vystúpení, aké každoročne absolvujú, musia členovia Abba Stars dbať aj na svoju kondíciu. Dva, niekedy aj tri či štyri koncerty týždenne dajú zabrať nielen hlasom, ale aj telám. Keď sa k tomu pridá neustále cestovanie a kočovný spôsob života, niekedy toho majú plné zuby. "Snažíme sa chodiť do fitnescentier či kúpeľov. Na Slovensku nás napríklad prekvapili krásne kúpele v Poprade, kde sme strávili celý deň a dali si masáž."

Nad tým, kedy projekt Abba Stars ukončia, sa Dan ani ostatní členovia ešte nezamýšľali. Sú vraj mladí a náročný program vystúpení zatiaľ zvládajú. "Spievať Abbu budeme dovtedy, kým o to bude záujem. Zatiaľ to ide a pokiaľ budú ľudia zapĺňať koncertné haly, budeme hrávať." Do budúcnosti si veľké plány nerobia. "Momentálne dokončujeme turné na Slovensku, kde sa nám veľmi páči. Tešíme sa na budúci rok, keď nás čaká niekoľko zaujímavých koncertov. Moje nesplnené sny sa týkajú skôr súkromia. Rád by som už konečne postavil dom a zasadil strom," hovorí Dan s potmehúdskym úsmevom.

Na záver ešte dodal, že aj keby projekt Abba Stars zanikol, on sa určite bude živiť hudbou. "Tej sa venujem okrem pol roka po vojenčine, keď som pracoval ako tlačiar, praktický celý život. Určite sa teda budem pohybovať v oblasti šoubiznisu."

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Česi pod Tatrami šijú tričká, na ktorých nie je vidieť pot
 2. Čo by som urobil inak, keby som znovu staval dom?
 3. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 4. V 95-tom sme netušili, že dnes budú naše prístroje zachraňovať
 5. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 6. Holenie je umenie. A vy môžete byť jeho majstrom
 7. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 8. Pôžička s výraznou zľavou z úroku? Vieme, kde ju nájdete
 9. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 10. Vážení poslanci, to naozaj?
 1. Úspešná budúcnosť začína štúdiom na FMMR TUKE
 2. Vážení poslanci, to naozaj?
 3. V 95-tom sme netušili, že dnes budú naše prístroje zachraňovať
 4. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 5. Pôžička s výraznou zľavou z úroku? Vieme, kde ju nájdete
 6. Vážení poslanci, to naozaj?
 7. Koniec čakania na kuriéra
 8. Čo by som urobil inak, keby som znovu staval dom?
 9. Prvé mesiace 2021 vzrástol počet susedských sporov
 10. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 1. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 8 651
 2. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 6 249
 3. Stiahnite si stovky e-kníh 5 974
 4. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 5 898
 5. Vážení poslanci, to naozaj? 3 730
 6. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 3 507
 7. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 3 403
 8. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania 3 392
 9. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou 3 160
 10. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto 3 039
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Obvinený Jozef Brhel po príchode na Prezídium policajného zboru v Bratislave.

Za Brhela ručil kňaz, hoci ho nepozná.


3 h

Podpora Windows 10 skončí v roku 2025.


50m
Riaditeľ Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó a prezident finančnej správy František Imrecze.

Analýza Nadácie Zastavme korupciu.


a 1 ďalší 5 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop