Nezamestnaní, ktorí reagujú na inzeráty ponúkajúce prácu, by si mali poriadne rozmyslieť, na aké číslo telefonujú. Niektoré inzeráty majú totiž audiotexové (ATX) telefónne čísla, ktoré sú podstatne drahšie ako bežné a môžu poriadne prevetrať peňaženku. Ide o čísla začínajúce 0900..., 0806... až 0809...
KOŠICE. O peniaze prišla vďaka ATX číslam aj pani Blažena z Košíc, za telefonáty zaplatila takmer 30 eur. Považuje za nemorálne, ak niekto takým spôsobom vyťahuje peniaze z vrecák ľudí, zúfalo hľadajúcich prácu.
"Moja známa so synom takisto zavolali, stálo ich to viac ako 65 eur," povedala nám Blažena. "V dnešnej ťažkej dobe je veľa ľudí bez práce, myslím si, že je naozaj neseriózne, keď ich takto zadávatelia inzerátov klamú. Podľa môjho názoru pri telefónom čísle v inzeráte by malo byť uvedené, že ide o audiotexovú službu a tiež, koľko eur človek maximálne zaplatí za minútu hovoru."
Informácie o cene hovoru však v takýchto inzerátov uvedené obvykle nie sú.
Dve minúty zhltli 6,64 eura
Nepríjemnú skúsenosť pani Blaženy a jej známej sme si overili. Zavolali sme na štyri ATX čísla, ponúkajúce prácu, počiatočný kredit na karte nášho telefónu bol 8,70 eura. Po vyťukaní prvého čísla nám ženský hlas oznámil, že inzerát už nie je aktuálny. Pri druhom takmer ihneď zdvihla akási slečna. Pri treťom sa nám ozval nakrátko záznamník. Nuž a pri štvrtom nás záznamník poriadne naťahoval požiadavkami typu: stlačte jednotku, dvojku, trojku...atď. Summa summarum, po dvoch minútach volaní sme mali kredit 2,06 a boli ľahší o 6,64 eura.
Vedenie denníka Korzár rozhodlo, že inzeráty s ATX číslami už nebude prijímať.
Info o cene by malo byť
Či musí byť v inzerátoch s ATX číslami uvedené, o aké číslo ide a koľko stojí minúta hovoru, sme sa opýtali na Ústrednom inšpektoráte Slovenskej obchodnej inšpekcie (ÚI SOI) Bratislava.
"To, že ide o audiotexové číslo, nemusí byť v inzeráte uvedené," odpovedala nám Danuša Krkošová, hovorkyňa ÚI SOI. "Čitateľ by si mal vo vlastnom záujme overiť, o aké telefónne číslo ide. Má právo voľby a výberu a sám sa rozhoduje, či zavolá alebo nie. Informácia o cene za minútu by tam mala byť uvedená, pretože volania na audiotexové čísla majú iné tarify, ako je bežná tarifa platby."
"Operátorov, ktorí poskytujú audiotexové služby, sú stovky," informoval nás Roman Vavro, hovorca Telekomunikačného úradu SR. "Každý z nich je povinný minimálne 15 dní pred začatím poskytovania služby vydať a zverejniť všeobecné podmienky poskytovania služby a tarifu."
Pozor na tarifu
Podľa skúseností Korzára je však pre človeka, ktorý chce reagovať na takýto typ inzerátu, takmer nemožné zistiť všeobecné podmienky i cenu za hovor už dopredu.
Pri ATX službe je preto dôležité pozrieť si aj číslo, nasledujúce za prvým štvorčíslím. Napríklad, pri 0900 1xx xxx jednotka znamená, že ide o prvé, dvojka druhé, osmička ôsme tarifné pásmo. Ak by teda niekto v prvom mal zaplatiť za minútu hovoru napríklad 0,5 eura s DPH, v ôsmom by to už mohli byť aj tri eurá. Či ide o ATX číslo a výška tarify sa dajú zistiť v zákazníckych centrách a na webových stránkach telekomunikačných operátorov. Treba si tiež uvedomiť, že impulzy začínajú naskakovať ihneď po vyťukaní ATX čísla a zapnutí záznamu odkazovača.
ATX čísla v praxi
Každému, kto chce získať ATX číslo, stačí vyplniť príslušný formulár a požiadať o pridelenie jedného, respektíve celého bloku čísel. Zákon stanovuje, že operátor je povinný poskytnúť telekomunikačné siete prevádzkovateľovi ATX čísel. Ten potom s operátorom uzavrie obchodnú zmluvu, v nej sú uvedené aj sumy podielov na zisku, či tarify pre ATX čísla s pridanými hodnotami jednotlivých operátorov. Na zmluvu sa vzťahuje obchodné tajomstvo. Prevádzkovateľ ATX čísiel tak nemusí vôbec komunikovať a niečo vysvetľovať človeku, ktorý prišiel vďaka ATX číslu aj o značnú sumu peňazí. A tá je právne nevymožiteľná.
sam
Redakčný mobil. Začínali sme s kreditom 8,70 eura, končili s 2,06...
Foto: Veronika Janušková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári