Magistrát si ešte začiatkom týždňa od dražby mestských bytov a ďalších nehnuteľností sľuboval až 2 milióny eur. Po štyroch dňoch je výsledok sklamaním. Mestská pokladnica si prilepší o menej ako 200-tisíc eur.
KOŠICE. Na verejných dobrovoľných dražbách nehnuteľností vo vlastníctve mesta sa podarilo tento týždeň vydražiť len šesť z 25 nehnuteľností. Tie znamenajú príjem do rozpočtu samosprávy 188 900 eur.
"Mali sme v ponuke 18 bytov a sedem iných nehnuteľností (pozemky, stavby), vrátane bývalého hotela Európa na Mlynskej ulici. Podarili sa nám odpredať štyri byty, z toho boli dva dvojizbové na Baltickej, byt na B. Němcovej a byt na Jesennej," povedala nám Terézia Frankovičová z oddelenia správy majetku.
O Jesennú bola bitka
Licitovanie vyvrcholilo pri byte v Starom Meste. "Najviac záujemcov, až 14, sa zúčastnilo dražby bytu na Jesennej ulici, ktorého vyvolávacia cena sa vďaka tomu vyšplhala zo 16-tisíc na 27 400 eur. Na ďalšie úspešné dražby prišiel väčšinou len jeden záujemca, a tak tieto nehnuteľnosti boli vydražené za vyvolávacie ceny," informoval Jaroslav Vrábeľ z košickej radnice.
Zo štyroch predaných bytov sa tri predali za vyvolávaciu cenu. Väčšinou dražili fyzické osoby, len v jednom prípade sa zúčastnila právnická osoba.
"Kopíruje to aj situáciu na trhu s nehnuteľnosťami. Na obhliadkach bolo dosť záujemcov, predpokladali sme preto, že príde viac ľudí. Mohlo to byť aj lepšie," dodala Frankovičová.
Európa zostala na ocot
Nezáujem sprevádzal aj poslednú dražbu, ktorá ponúkala bývalý hotel Európa. Jeho vyvolácia cena 962 000 eur však neoslovila ani jedného záujemcu. V dražbe bol pritom kedysi populárny hotel prvýkrát. Podľa kompetentných nie je problém v cene.
"Sú tam nutné investície. V súčasnosti tam asi nik neinvestuje, pokiaľ tam nemá konkrétny podnikateľský zámer. Opakovanie dražby bude zrejme krok k ďalším úsudkom, ako naložiť s touto nehnuteľnosťou. Máme jednu nevýhodu, nemôžeme znižovať cenu, sme viazaní cenou znaleckého posudku, čo je nevýhoda oproti komerčným spoločnostiam či bankám," povedal Jozef Harich, pracovník magistrátu poverený funkciu licitátora.
Kríza
Dôvod neúspechu dražby vidí Harich v kríze. "Nehnuteľnosti sú v čase krízy málo likvidné. Trh akceptuje len osobné potreby. Dražba je objektívna v tom zmysle, že nemôžeme ovplyvniť niekoho, aby prišiel alebo neprišiel. Tu sa ukáže, čo trh požaduje a akú cenu akceptuje. Značný podiel na tom má kríza."
Pre porovnanie, pri predchádzajúcej dražbe v júni radnica vydražila 700-tisíc eur.
Mestské zastupiteľstvo schválilo tento týždeň odpredaj ďalších deviatich bytov. Radnica by ich chcela pustiť do dražby ešte tohto roku.
Mesto prehodnotí Baltickú
Opätovným sklamaním bol nezáujem o jednoizbové byty na Baltickej ulici. Pritom ide o byty, ktoré postavila samospráva v rámci projektu bývania pre mladé rodiny a plánovala ich odpredať cieľovým skupinám podľa vopred stanovených kritérií. "Radnica zrejme navrhne, aby mestské zastupiteľstvo prehodnotilo spôsob nakladania s týmto mestským majetkom," povedal Vrábeľ.
O ostatné nehnuteľnosti neprejavil záujem nik. Ak mestské zastupiteľstvo nerozhodne o inom spôsobe ďalšieho nakladania s týmto mestským majetkom, opätovne pôjde do dražby.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári