Korzár logo Korzár Košice
Štvrtok, 26. november, 2020 | Meniny má KornelKrížovkyKrížovky

V hoteli Yasmin sa konala aukcia obrazov pod patronátom klubu Patriot

Ani nie dva mesiace od Jesennej aukcie výtvarného umenia sa v nedeľu v hoteli Yasmin konala ďalšia podobná akcia. Tentoraz mala v názve slovo benefičná a pod patronátom Patriot - Klubu východniarov ju opäť pripravil Aukčný dom Darte.

V ponuke bola rovná päťdesiatka výtvarných diel, o ktoré prejavil záujem približne rovnaký počet dražiteľov.

Špecifikom tejto aukcie bol výber autorov dražených diel. Až na niekoľko výnimiek šlo výlučne o východniarov, prípadne umelcov, ktorí sú s východom Slovenska nejako spätí. Tento výber bol dôležitý aj preto, lebo výťažok z aukcie mal byť použitý na podporu mladých a talentovaných východniarov. Heslo "Vychodňare vychodňarom", ktorým dražbu otvoril prezident klubu Patriot, Ing. Peter Hrinko, bol teda úplne na mieste.

A aký by to bol prezident, ak by prvé ponúkané dielo, ktorého autorkou bola členka klubu a nádejná maliarka Jana Nálepková, nevydražil práve on. Navýšením vyvolávacej ceny 50 eur na konečných 120 akoby aj ostatným v sieni naznačil, aby sa nebáli načrieť do svojich peňaženiek. Keďže sa nedali zahanbiť, dali tak vyniknúť licitátorke, aby aj ona predviedla čosi zo svojho umenia. Kým niektoré obrazy "odklepla" novým majiteľom za skutočne symbolické ceny, o iné zviedli dražitelia tuhý boj. Dokonca taký, že licitáciou sa ich cena oproti vyvolávacej poriadne navýšila. Napríklad olej na plátne od Jaroslava Honza s kurióznym názvom Meditácia dvoch somárov na prsiach bezrukej kurtizány sa z 200 vyšplhal na 600 eur. Rekordérom v tomto smere však bol jeden z mála ponúkaných "nevychodňarov" Pablo Picasso. Jeho litografia Suita Vollard sa z vyvolávacích 100 eur vydražila za osemnásobok.

Kým v prvej polovici sa dražili autori, ktorých väčšina je známa hlavne na východe, záver druhej patril zvučnejším menám. Odštartoval ich Pavol Hammel, ktorého Spievajúca ryba sa zo 100 eur vyšplhala na 450 eur. Nasledoval spomínaný Picasso a po ňom Salvador Dalí, ktorého Anjel Archaniel patril k minimu diel, o ktoré neprejavil záujem nikto. A hoci si mohol niekto myslieť, že kúpou predošlých diel dražitelia vyčerpali svoje fondy a na posledné dve, výrazne vzácnejšie a drahšie, im neostalo nič, mýlil by sa. Nezúčastnení účastníci so zatajeným dychom sledovali, ako licitátorka dvíhala cenu podľa toho, ako záujemcovia dvíhali ruky. Potlesk bol potom symbolickým uznaním pre víťazov, ktorí získali olej od Jozefa Teodora Moussona s názvom Trh i olej od Antona Jasuscha s názvom Podvečer. Prvý sa z 3 900 vyšplhal na 5 500 a druhý z 4 500 na 5 300 eur.

"S výsledkom aukcie som veľmi spokojný. Vydražilo sa 42 z 50 diel, čo je vyše 80 percent a takým číslom sa nemôže pochváliť žiadna podobná akcia," povedal nám po jej skončení Ing. Hrinko. "Som rád, že východoslovenskí podnikatelia, ktorých tu bola väčšina, sa prejavili ako patrioti. Na budúci rok by sme chceli osloviť širšiu škálu umelcov a hlavne mladých, ktorých meno ešte nie také známe a potrebujú ho zviditeľniť." Samozrejme, využili sme túto príležitosť a položili prezidentovi klubu Patriot otázku, koho združuje a aké má ciele. "Vznikli sme v roku 2002 s cieľom združovať tých, ktorí sa cítia byť východniarmi, prípadne s nimi sympatizujú tak, aby podľa svojich schopností a možností pomohli regiónu východného Slovenska. Členmi teda nemusia byť iba Slováci s trvalým pobytom na východe, ale aj rodáci, ktorí sa napríklad za prácou odsťahovali na západ Slovenska či mimo, hoci aj do Ameriky. Radi medzi nami privítame aj takých, ktorí majú na východe Slovenska korene v podobe nejakých predkov." Politické, vekové ani sociálne obmedzenie neexistuje, podobne tak pohlavné. Prevažne však ide o podnikateľov, profesorov či lekárov.

Klub vytvára podmienky na to, aby sa jeho členovia a sympatizanti stretávali, odovzdávali si informácie a snažili sa nášmu regiónu pomôcť. "Východ bol a stále je akoby na chvoste záujmu Bratislavy, poznačený odchodom mozgov do sveta. Preto sa snažíme vytvárať najmä mladým perspektívnym ľuďom také podmienky, aby nemuseli za prácou alebo z iných dôvodov odchádzať preč. Aj výťažok z tejto aukcie, 20 tisíc eur, bude použitý práve na podporu mladých," dodal prezident klubu Patriot Ing. Peter Hrinko.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

  1. Máte nápad ako zlepšiť svoje okolie? Radi ho podporíme!
  2. Studujte v Praze ekonomii a business v angličtině
  3. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
  4. Buďte v najlepšej spoločnosti!
  5. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
  6. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
  7. Aj matematika sa dá skrotiť
  8. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
  9. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
  10. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
  1. Bývanie v meste predlžuje život
  2. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
  3. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
  4. Fakty o batériách, ktoré ste nevedeli
  5. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
  6. Už tretí rok mení dm "Black Friday" na "Giving Friday"
  7. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
  8. Máte nápad ako zlepšiť svoje okolie? Radi ho podporíme!
  10. Nová služba v Pezinku – bezplatný zber elektroodpadu
  1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 27 363
  2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 22 051
  3. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 13 375
  4. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 11 992
  5. Spájame Slovensko - 4 nové expresné autobusové linky 8 418
  6. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 393
  7. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 7 973
  8. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 7 913
  9. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 7 715
  10. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 7 611
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Legendárnu kaviareň chceli zrušiť. Po tlaku verejnosti ostáva

Personál však končí. Rozlúčia sa s nimi zapálením sviečok.

Maďarský konzulát potvrdil kúpu budovy pre diplomatov. Informoval, že reštauračné zariadenia zachová.

Alžírčan cestuje do Nemecka už dva roky. Zadržali ho v Stakčíne

Ukrýval sa v nákladiaku. Dostal ročný zákaz vstupu do Únie.

Ilustračné foto.

Polaček stráca podporu poslancov. Odišiel už aj Saxa

Rusnák: Nie sme hlasovacie stroje. Špak nevylučuje nový klub.

Saxa (vľavo) odchádza z klubu Fungujúce Košice, Rusnák (vpravo) hovorí, že poslanci nie sú hlasovacie stroje na želanie.
Most na Škultétyho ulici v Prešove.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Stĺpček šéfredaktorky

Jankovská usvedčuje Fica, že vedel o Kočnerovi (stĺpček šéfredaktorky)

Pred Jankovskou navštívil Fica Bödör.

Monika Jankovská.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Za Kollára sa musia hanbiť všetci

Boris Kollár sa nikdy nemal stať predsedom parlamentu.

Peter Tkačenko
AUTORSKÁ STRANA MICHALA HAVRANA

Teroristi sa rodia aj na štadiónoch (píše Michal Havran)

Fanúšikovské násilie má pôvod v pocite zasvätenia.

Demonštranti a policajti počas nepovoleného protivládneho protestu pred Úradom vlády.
Cynická obluda

Vlakové hliadky 2020

Neviete, či fašisti ešte stále chodia hliadkovať vo vlakoch, či všetci dodržujú platné pravidlá?

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop