Korzár logo Korzár Košice
Streda, 23. január, 2019 | Meniny má Miloš
Nájdete nás na webe

V hoteli Yasmin sa konala aukcia obrazov pod patronátom klubu Patriot

Ani nie dva mesiace od Jesennej aukcie výtvarného umenia sa v nedeľu v hoteli Yasmin konala ďalšia podobná akcia. Tentoraz mala v názve slovo benefičná a pod patronátom Patriot - Klubu východniarov ju opäť pripravil Aukčný dom Darte.

V ponuke bola rovná päťdesiatka výtvarných diel, o ktoré prejavil záujem približne rovnaký počet dražiteľov.

Špecifikom tejto aukcie bol výber autorov dražených diel. Až na niekoľko výnimiek šlo výlučne o východniarov, prípadne umelcov, ktorí sú s východom Slovenska nejako spätí. Tento výber bol dôležitý aj preto, lebo výťažok z aukcie mal byť použitý na podporu mladých a talentovaných východniarov. Heslo "Vychodňare vychodňarom", ktorým dražbu otvoril prezident klubu Patriot, Ing. Peter Hrinko, bol teda úplne na mieste.

A aký by to bol prezident, ak by prvé ponúkané dielo, ktorého autorkou bola členka klubu a nádejná maliarka Jana Nálepková, nevydražil práve on. Navýšením vyvolávacej ceny 50 eur na konečných 120 akoby aj ostatným v sieni naznačil, aby sa nebáli načrieť do svojich peňaženiek. Keďže sa nedali zahanbiť, dali tak vyniknúť licitátorke, aby aj ona predviedla čosi zo svojho umenia. Kým niektoré obrazy "odklepla" novým majiteľom za skutočne symbolické ceny, o iné zviedli dražitelia tuhý boj. Dokonca taký, že licitáciou sa ich cena oproti vyvolávacej poriadne navýšila. Napríklad olej na plátne od Jaroslava Honza s kurióznym názvom Meditácia dvoch somárov na prsiach bezrukej kurtizány sa z 200 vyšplhal na 600 eur. Rekordérom v tomto smere však bol jeden z mála ponúkaných "nevychodňarov" Pablo Picasso. Jeho litografia Suita Vollard sa z vyvolávacích 100 eur vydražila za osemnásobok.

Kým v prvej polovici sa dražili autori, ktorých väčšina je známa hlavne na východe, záver druhej patril zvučnejším menám. Odštartoval ich Pavol Hammel, ktorého Spievajúca ryba sa zo 100 eur vyšplhala na 450 eur. Nasledoval spomínaný Picasso a po ňom Salvador Dalí, ktorého Anjel Archaniel patril k minimu diel, o ktoré neprejavil záujem nikto. A hoci si mohol niekto myslieť, že kúpou predošlých diel dražitelia vyčerpali svoje fondy a na posledné dve, výrazne vzácnejšie a drahšie, im neostalo nič, mýlil by sa. Nezúčastnení účastníci so zatajeným dychom sledovali, ako licitátorka dvíhala cenu podľa toho, ako záujemcovia dvíhali ruky. Potlesk bol potom symbolickým uznaním pre víťazov, ktorí získali olej od Jozefa Teodora Moussona s názvom Trh i olej od Antona Jasuscha s názvom Podvečer. Prvý sa z 3 900 vyšplhal na 5 500 a druhý z 4 500 na 5 300 eur.

"S výsledkom aukcie som veľmi spokojný. Vydražilo sa 42 z 50 diel, čo je vyše 80 percent a takým číslom sa nemôže pochváliť žiadna podobná akcia," povedal nám po jej skončení Ing. Hrinko. "Som rád, že východoslovenskí podnikatelia, ktorých tu bola väčšina, sa prejavili ako patrioti. Na budúci rok by sme chceli osloviť širšiu škálu umelcov a hlavne mladých, ktorých meno ešte nie také známe a potrebujú ho zviditeľniť." Samozrejme, využili sme túto príležitosť a položili prezidentovi klubu Patriot otázku, koho združuje a aké má ciele. "Vznikli sme v roku 2002 s cieľom združovať tých, ktorí sa cítia byť východniarmi, prípadne s nimi sympatizujú tak, aby podľa svojich schopností a možností pomohli regiónu východného Slovenska. Členmi teda nemusia byť iba Slováci s trvalým pobytom na východe, ale aj rodáci, ktorí sa napríklad za prácou odsťahovali na západ Slovenska či mimo, hoci aj do Ameriky. Radi medzi nami privítame aj takých, ktorí majú na východe Slovenska korene v podobe nejakých predkov." Politické, vekové ani sociálne obmedzenie neexistuje, podobne tak pohlavné. Prevažne však ide o podnikateľov, profesorov či lekárov.

Klub vytvára podmienky na to, aby sa jeho členovia a sympatizanti stretávali, odovzdávali si informácie a snažili sa nášmu regiónu pomôcť. "Východ bol a stále je akoby na chvoste záujmu Bratislavy, poznačený odchodom mozgov do sveta. Preto sa snažíme vytvárať najmä mladým perspektívnym ľuďom také podmienky, aby nemuseli za prácou alebo z iných dôvodov odchádzať preč. Aj výťažok z tejto aukcie, 20 tisíc eur, bude použitý práve na podporu mladých," dodal prezident klubu Patriot Ing. Peter Hrinko.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

  1. Masívna ofenzíva barcelonskej značky v segmente SUV
  2. Nádcha za volant nepatrí. Môže pôsobiť ako alkohol
  3. Jednoduchý návod, ako mať v roku 2019 viac peňazí
  4. Tipy, kam so školákmi na dovolenku cez jarné prázdniny
  5. Jedli ste už ružovú čokoládu?
  6. Slováci ako prví precestujú 7 divov sveta privátnym lietadlom
  7. Dobrým anjelom aj vďaka pár klikom na Instagrame
  8. Odhadovaný výnos 7,5 % ročne
  9. Obrovské zľavy na skladové Volkswageny
  10. Iba dnes: Ročné predplatné SME.sk za mimoriadnu cenu 26 eur
  1. Rozhodnite o tom, aký projekt podporí Tesco vo vašom okolí!
  3. Ľadový expres dopraví ľudí za lyžovačkou bez prestupov
  4. Relaxačná zóna v záhrade
  5. TRUCK režim zdarma pro autokameru s navigaciou MiVue Drive 60 LM
  6. Masívna ofenzíva barcelonskej značky v segmente SUV
  7. Vyznáte sa v novom označovaní palív?
  8. Vyhlásenie Vedeckej rady EU v Bratislave
  9. 5 skvelých interiérových trendov pre rok 2019
  10. Functional spaces for creative dwellers
  1. Tipy, kam so školákmi na dovolenku cez jarné prázdniny 17 091
  2. Obrovské zľavy na skladové Volkswageny 17 042
  3. Jednoduchý návod, ako mať v roku 2019 viac peňazí 16 417
  4. Slováci ako prví precestujú 7 divov sveta privátnym lietadlom 8 571
  5. Jedli ste už ružovú čokoládu? 7 165
  6. Sviatky a voľné dni 2019: Využite ich naplno a oddychujte viac 5 845
  7. Odhadovaný výnos 7,5 % ročne 5 422
  8. Maurícius, Maldivy, Thajsko. Plavte sa po Indickom oceáne a Ázii 3 257
  9. Iba dnes: Ročné predplatné SME.sk za mimoriadnu cenu 26 eur 3 066
  10. Masívna ofenzíva barcelonskej značky v segmente SUV 1 853

Neprehliadnite tiež

Výstavba akvaparku v Lipanoch mešká

Termín investorovi predĺžili. Prvú časť chcú otvoriť v júni.

Sledovanie áut zimnej údržby je niekde problém, inde bežná vec

Mesto Košice: Bránia tomu technické dôvody.

Zlacnie cestovanie prímestským autobusom na východe Slovenska

Samosprávne kraje na východe sa dohodli na rovnakých tarifách aj zľavách.

Bývalý boss Borženský sa môže o týždeň dostať na slobodu

Nahráva mu najnovší kladný posudok psychológa.

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Minúta po minúte: Fico ešte neprišiel, kandidáti na otázky často odpovedajú nepriamo

Ústavnoprávny výbor vypočúva kandidátov na ústavných sudcov.

DOMOV

Kosíka uniesli v Mali, pár hodín pred tým sa ohlásil SME

Ozbrojenci uniesli bývalého siskára ešte minulý utorok.

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop