Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 29. november, 2022 | Meniny má Vratko

V hoteli Yasmin sa konala aukcia obrazov pod patronátom klubu Patriot

Ani nie dva mesiace od Jesennej aukcie výtvarného umenia sa v nedeľu v hoteli Yasmin konala ďalšia podobná akcia. Tentoraz mala v názve slovo benefičná a pod patronátom Patriot - Klubu východniarov ju opäť pripravil Aukčný dom Darte.

V ponuke bola rovná päťdesiatka výtvarných diel, o ktoré prejavil záujem približne rovnaký počet dražiteľov.

Špecifikom tejto aukcie bol výber autorov dražených diel. Až na niekoľko výnimiek šlo výlučne o východniarov, prípadne umelcov, ktorí sú s východom Slovenska nejako spätí. Tento výber bol dôležitý aj preto, lebo výťažok z aukcie mal byť použitý na podporu mladých a talentovaných východniarov. Heslo "Vychodňare vychodňarom", ktorým dražbu otvoril prezident klubu Patriot, Ing. Peter Hrinko, bol teda úplne na mieste.

A aký by to bol prezident, ak by prvé ponúkané dielo, ktorého autorkou bola členka klubu a nádejná maliarka Jana Nálepková, nevydražil práve on. Navýšením vyvolávacej ceny 50 eur na konečných 120 akoby aj ostatným v sieni naznačil, aby sa nebáli načrieť do svojich peňaženiek. Keďže sa nedali zahanbiť, dali tak vyniknúť licitátorke, aby aj ona predviedla čosi zo svojho umenia. Kým niektoré obrazy "odklepla" novým majiteľom za skutočne symbolické ceny, o iné zviedli dražitelia tuhý boj. Dokonca taký, že licitáciou sa ich cena oproti vyvolávacej poriadne navýšila. Napríklad olej na plátne od Jaroslava Honza s kurióznym názvom Meditácia dvoch somárov na prsiach bezrukej kurtizány sa z 200 vyšplhal na 600 eur. Rekordérom v tomto smere však bol jeden z mála ponúkaných "nevychodňarov" Pablo Picasso. Jeho litografia Suita Vollard sa z vyvolávacích 100 eur vydražila za osemnásobok.

Kým v prvej polovici sa dražili autori, ktorých väčšina je známa hlavne na východe, záver druhej patril zvučnejším menám. Odštartoval ich Pavol Hammel, ktorého Spievajúca ryba sa zo 100 eur vyšplhala na 450 eur. Nasledoval spomínaný Picasso a po ňom Salvador Dalí, ktorého Anjel Archaniel patril k minimu diel, o ktoré neprejavil záujem nikto. A hoci si mohol niekto myslieť, že kúpou predošlých diel dražitelia vyčerpali svoje fondy a na posledné dve, výrazne vzácnejšie a drahšie, im neostalo nič, mýlil by sa. Nezúčastnení účastníci so zatajeným dychom sledovali, ako licitátorka dvíhala cenu podľa toho, ako záujemcovia dvíhali ruky. Potlesk bol potom symbolickým uznaním pre víťazov, ktorí získali olej od Jozefa Teodora Moussona s názvom Trh i olej od Antona Jasuscha s názvom Podvečer. Prvý sa z 3 900 vyšplhal na 5 500 a druhý z 4 500 na 5 300 eur.

"S výsledkom aukcie som veľmi spokojný. Vydražilo sa 42 z 50 diel, čo je vyše 80 percent a takým číslom sa nemôže pochváliť žiadna podobná akcia," povedal nám po jej skončení Ing. Hrinko. "Som rád, že východoslovenskí podnikatelia, ktorých tu bola väčšina, sa prejavili ako patrioti. Na budúci rok by sme chceli osloviť širšiu škálu umelcov a hlavne mladých, ktorých meno ešte nie také známe a potrebujú ho zviditeľniť." Samozrejme, využili sme túto príležitosť a položili prezidentovi klubu Patriot otázku, koho združuje a aké má ciele. "Vznikli sme v roku 2002 s cieľom združovať tých, ktorí sa cítia byť východniarmi, prípadne s nimi sympatizujú tak, aby podľa svojich schopností a možností pomohli regiónu východného Slovenska. Členmi teda nemusia byť iba Slováci s trvalým pobytom na východe, ale aj rodáci, ktorí sa napríklad za prácou odsťahovali na západ Slovenska či mimo, hoci aj do Ameriky. Radi medzi nami privítame aj takých, ktorí majú na východe Slovenska korene v podobe nejakých predkov." Politické, vekové ani sociálne obmedzenie neexistuje, podobne tak pohlavné. Prevažne však ide o podnikateľov, profesorov či lekárov.

Klub vytvára podmienky na to, aby sa jeho členovia a sympatizanti stretávali, odovzdávali si informácie a snažili sa nášmu regiónu pomôcť. "Východ bol a stále je akoby na chvoste záujmu Bratislavy, poznačený odchodom mozgov do sveta. Preto sa snažíme vytvárať najmä mladým perspektívnym ľuďom také podmienky, aby nemuseli za prácou alebo z iných dôvodov odchádzať preč. Aj výťažok z tejto aukcie, 20 tisíc eur, bude použitý práve na podporu mladých," dodal prezident klubu Patriot Ing. Peter Hrinko.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

  1. Zažívali domáce násilie a nikdy nepracovali. Ako dlho trvá naučiť ich to?
  2. Desať dôvodov, prečo študovať na Trnavskej univerzite
  3. Vedeli ste, čo všetko kryje poistenie nehnuteľnosti?
  4. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nemusia
  5. Hľadá sa nástupca slávneho pekára
  7. Liečba rakoviny sa u nás výrazne zlepší. Bude to stáť 300-tisíc
  8. Po štúdiu u nás si ťa skvelá práca nájde sama
  1. Zmeny v systéme revíznych postupov
  2. Prvotriedne služby, nikoho iného by sme už nebrali
  3. Posledné voľné byty z úrody Jabloní. Nenechajte si ich ujsť.
  4. Prejdite na zelený benzín, pomoc životnému prostrediu sa ráta!
  5. Ako sa dostať k darčeku výhodnejšie? Skúste túto možnosť.
  6. Získajte sériu retro keramických hrnčekov
  7. Aby ste si pri príprave vianočných dobrôt spievali od radosti
  8. Hľadá sa nástupca slávneho pekára
  1. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nie 22 791
  2. Zarábame milióny, no jachtu na Malorke nemám 8 068
  3. Hotely, strava, pláže, služby. Aká je dovolenka v Punta Cana? 6 890
  4. Niektorí ľudia nemajú pracovné návyky. Ako dlho trvá zmeniť to? 5 052
  5. EUBA - Tvoja voľba, tvoja budúcnosť 2 666
  6. Platíte za poistenie, ktoré naozaj potrebujete? 2 047
  7. TESCO pokračuje v raste.Otvorilo predajňu v Kysuckom Novom Meste 1 946
  8. Blíži sa najväčšia investičná konferencia roku 2022 1 670

Blogy SME

  1. Irena Šimuneková: Strážov
  2. Post Bellum SK: Na stromoch viseli tí, ktorí sa postavili Nemcom na odpor
  3. Eva Gallova: Vtipy o lekároch, ktorí vyjednávajú s politikmi a o politikoch, ktorí sa robia, že vyjednávajú s lekármi
  4. Marek Mačuha: Futbal - kto postúpi na svetovom pohári?
  5. Peter Maroncik: Keď takto vypadá oslava, ako by vypadala nasranosť?
  6. Tomáš Vodvářka: Podivuhodná noc - adventní povídka
  7. Jozef Sitko: Vydierač a rozvratník s podporou médií (2)
  8. Júlia Piraňa Mikolášiková: Vojna v bezpečnostných zložkách: Komu zovrelo v hrdle po domovke u pána X?
  1. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 99 210
  2. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia 15 672
  3. Michael Achberger: 7 tajných tipov na chudnutie: malé zmeny, veľké výsledky 6 123
  4. Jana Melišová: V závoji hmly 4 831
  5. Ľuboš Vodička: Železnica na Slovensku: Myjavský viadukt 4 004
  6. Ján Valchár: 9 mesiacov štvordňovej operácie (a najlepšia investícia histórie). 3 780
  7. Věra Tepličková: Tak Sme rodina, alebo nie sme rodina? 3 566
  8. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX 3 212
  1. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
  2. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
  3. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
  4. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  5. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom
  7. Jiří Ščobák: Chcete výborný seriál s nestandardním příběhem? Chcete krásnou herečku a herce, kteří umí hrát? Teplo lidské duše? Strašidelný zámek a psychiatrii?
  8. Jiří Ščobák: Porazíme infláciu? Ako vznikla, kto za ňu môže a ako ju riešiť?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

  1. Irena Šimuneková: Strážov

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu