Korzár logo Korzár Košice
Pondelok, 21. október, 2019 | Meniny má Uršuľa
Nájdete nás na webe

V hoteli Yasmin sa konala aukcia obrazov pod patronátom klubu Patriot

Ani nie dva mesiace od Jesennej aukcie výtvarného umenia sa v nedeľu v hoteli Yasmin konala ďalšia podobná akcia. Tentoraz mala v názve slovo benefičná a pod patronátom Patriot - Klubu východniarov ju opäť pripravil Aukčný dom Darte.

V ponuke bola rovná päťdesiatka výtvarných diel, o ktoré prejavil záujem približne rovnaký počet dražiteľov.

Špecifikom tejto aukcie bol výber autorov dražených diel. Až na niekoľko výnimiek šlo výlučne o východniarov, prípadne umelcov, ktorí sú s východom Slovenska nejako spätí. Tento výber bol dôležitý aj preto, lebo výťažok z aukcie mal byť použitý na podporu mladých a talentovaných východniarov. Heslo "Vychodňare vychodňarom", ktorým dražbu otvoril prezident klubu Patriot, Ing. Peter Hrinko, bol teda úplne na mieste.

A aký by to bol prezident, ak by prvé ponúkané dielo, ktorého autorkou bola členka klubu a nádejná maliarka Jana Nálepková, nevydražil práve on. Navýšením vyvolávacej ceny 50 eur na konečných 120 akoby aj ostatným v sieni naznačil, aby sa nebáli načrieť do svojich peňaženiek. Keďže sa nedali zahanbiť, dali tak vyniknúť licitátorke, aby aj ona predviedla čosi zo svojho umenia. Kým niektoré obrazy "odklepla" novým majiteľom za skutočne symbolické ceny, o iné zviedli dražitelia tuhý boj. Dokonca taký, že licitáciou sa ich cena oproti vyvolávacej poriadne navýšila. Napríklad olej na plátne od Jaroslava Honza s kurióznym názvom Meditácia dvoch somárov na prsiach bezrukej kurtizány sa z 200 vyšplhal na 600 eur. Rekordérom v tomto smere však bol jeden z mála ponúkaných "nevychodňarov" Pablo Picasso. Jeho litografia Suita Vollard sa z vyvolávacích 100 eur vydražila za osemnásobok.

Kým v prvej polovici sa dražili autori, ktorých väčšina je známa hlavne na východe, záver druhej patril zvučnejším menám. Odštartoval ich Pavol Hammel, ktorého Spievajúca ryba sa zo 100 eur vyšplhala na 450 eur. Nasledoval spomínaný Picasso a po ňom Salvador Dalí, ktorého Anjel Archaniel patril k minimu diel, o ktoré neprejavil záujem nikto. A hoci si mohol niekto myslieť, že kúpou predošlých diel dražitelia vyčerpali svoje fondy a na posledné dve, výrazne vzácnejšie a drahšie, im neostalo nič, mýlil by sa. Nezúčastnení účastníci so zatajeným dychom sledovali, ako licitátorka dvíhala cenu podľa toho, ako záujemcovia dvíhali ruky. Potlesk bol potom symbolickým uznaním pre víťazov, ktorí získali olej od Jozefa Teodora Moussona s názvom Trh i olej od Antona Jasuscha s názvom Podvečer. Prvý sa z 3 900 vyšplhal na 5 500 a druhý z 4 500 na 5 300 eur.

"S výsledkom aukcie som veľmi spokojný. Vydražilo sa 42 z 50 diel, čo je vyše 80 percent a takým číslom sa nemôže pochváliť žiadna podobná akcia," povedal nám po jej skončení Ing. Hrinko. "Som rád, že východoslovenskí podnikatelia, ktorých tu bola väčšina, sa prejavili ako patrioti. Na budúci rok by sme chceli osloviť širšiu škálu umelcov a hlavne mladých, ktorých meno ešte nie také známe a potrebujú ho zviditeľniť." Samozrejme, využili sme túto príležitosť a položili prezidentovi klubu Patriot otázku, koho združuje a aké má ciele. "Vznikli sme v roku 2002 s cieľom združovať tých, ktorí sa cítia byť východniarmi, prípadne s nimi sympatizujú tak, aby podľa svojich schopností a možností pomohli regiónu východného Slovenska. Členmi teda nemusia byť iba Slováci s trvalým pobytom na východe, ale aj rodáci, ktorí sa napríklad za prácou odsťahovali na západ Slovenska či mimo, hoci aj do Ameriky. Radi medzi nami privítame aj takých, ktorí majú na východe Slovenska korene v podobe nejakých predkov." Politické, vekové ani sociálne obmedzenie neexistuje, podobne tak pohlavné. Prevažne však ide o podnikateľov, profesorov či lekárov.

Klub vytvára podmienky na to, aby sa jeho členovia a sympatizanti stretávali, odovzdávali si informácie a snažili sa nášmu regiónu pomôcť. "Východ bol a stále je akoby na chvoste záujmu Bratislavy, poznačený odchodom mozgov do sveta. Preto sa snažíme vytvárať najmä mladým perspektívnym ľuďom také podmienky, aby nemuseli za prácou alebo z iných dôvodov odchádzať preč. Aj výťažok z tejto aukcie, 20 tisíc eur, bude použitý práve na podporu mladých," dodal prezident klubu Patriot Ing. Peter Hrinko.

Článok pokračuje pod video reklamou

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

  1. Nestarnú, ale dozrievajú
  2. Týmto trikom sa dajú v aute umiestniť tri autosedačky
  3. IBA DNES: Získajte plný prístup na SME.sk na 30 dní zadarmo
  4. Bývať v novom sa dá aj bez hypotéky (a založenia nehnuteľnosti)
  5. Karibik: Dokonalý oddych v špičkových hoteloch
  6. Ojazdené pneumatiky odovzdajte, šetríte tak životné prostredie
  7. Lidl je odteraz všade! Vitajte v Lidl e-shope
  8. Výskumný park v Rakúsku zistil, ako sa býva najzdravšie
  9. Limitovaná ponuka: balík SME.sk + DIGI GO so zľavou až 52 %
  10. Rýchlejšie doma. Už čoskoro.
  1. Kvalitné Vianočné osvetlenie
  2. Unikát medzi značkami. CUPRA
  3. A new, ultra - modern logistics park with an ideal location
  4. Bezpečnosť pri práci je priorita, pomáhajú i moderné technológie
  5. Pripojte sa na nový internet už aj v oblasti Gemera a Novohradu
  6. Na Kysuciach budete môcť surfovať na internete rýchlejšie
  7. Na Orave dobre aj s novým optickým internetom
  8. Aj do Liptovského Mikuláša dorazí nová optická sieť
  9. Najnovšia ponuka optického internetu na Spiši
  10. V oblasti Prešova budete môcť využiť nový optický internet
  1. IBA DNES: Získajte plný prístup na SME.sk na 30 dní zadarmo 16 638
  2. Výskumný park v Rakúsku zistil, ako sa býva najzdravšie 16 122
  3. Lidl je odteraz všade! Vitajte v Lidl e-shope 14 986
  4. Bývať v novom sa dá aj bez hypotéky (a založenia nehnuteľnosti) 9 817
  5. Limitovaná ponuka: balík SME.sk + DIGI GO so zľavou až 52 % 8 558
  6. Karibik: Dokonalý oddych v špičkových hoteloch 8 350
  7. Vysokoškoláci zarobia už o 587 eur viac ako stredoškoláci 7 407
  8. 5 rád Ľudmily Kolesárovej, ako napísať projekt a získať grant 6 810
  9. Čo na aute vymyslela žena a čo výrobca telefónov? 6 596
  10. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 5 765

Neprehliadnite tiež

Dal gól, vylúčili ho a zbil rozhodcu. Dostal dištanc a s futbalom končí

Osemnásťročného arbitra napadol 34-ročný futbalista. Incidentov pribúda.

„Rozhodca nedostal 4 rany do tváre, to by mal rozbitý nos a monokel. Dostal otcovské zaucho, dve alebo tri,“  tvrdí hráč.

Kontrolór vyčíta košickému županovi viac právnikov i advokátov

Majú sa venovať aj problému majetkového priznania poslanca Petrovčika.

Župan Trnka je s kontrolórom Hudákom v konflikte.

Prešovu chýbajú milióny eur, skúša zvýšiť dane o štvrtinu aj polovicu

V komisiách ani mestskej rade to neprešlo, rozhodne zastupiteľstvo.

Prešov plánuje zvýšiť daň z nehnuteľností a poplatok za odpad.

Hlavné správy zo Sme.sk

CYNICKÁ OBLUDA

Neandertálci sa ohradzujú

Potetovaní náckovia sa ukrivdene ohradzujú proti tomu, že ich médiá vykresľujú ako "neandertálcov".

Marian Kočner na súde.
Dávid Lindtner.
CYNICKÁ OBLUDA

Demokrat Haščák

O čom presne môžu vo svete Jaroslava Haščáka rozhodovať občania a načo sú podľa Penty dobré voľby?

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop