Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 23. október, 2020 | Meniny má AlojziaKrížovkyKrížovky

V hoteli Yasmin sa konala aukcia obrazov pod patronátom klubu Patriot

Ani nie dva mesiace od Jesennej aukcie výtvarného umenia sa v nedeľu v hoteli Yasmin konala ďalšia podobná akcia. Tentoraz mala v názve slovo benefičná a pod patronátom Patriot - Klubu východniarov ju opäť pripravil Aukčný dom Darte.

V ponuke bola rovná päťdesiatka výtvarných diel, o ktoré prejavil záujem približne rovnaký počet dražiteľov.

Špecifikom tejto aukcie bol výber autorov dražených diel. Až na niekoľko výnimiek šlo výlučne o východniarov, prípadne umelcov, ktorí sú s východom Slovenska nejako spätí. Tento výber bol dôležitý aj preto, lebo výťažok z aukcie mal byť použitý na podporu mladých a talentovaných východniarov. Heslo "Vychodňare vychodňarom", ktorým dražbu otvoril prezident klubu Patriot, Ing. Peter Hrinko, bol teda úplne na mieste.

A aký by to bol prezident, ak by prvé ponúkané dielo, ktorého autorkou bola členka klubu a nádejná maliarka Jana Nálepková, nevydražil práve on. Navýšením vyvolávacej ceny 50 eur na konečných 120 akoby aj ostatným v sieni naznačil, aby sa nebáli načrieť do svojich peňaženiek. Keďže sa nedali zahanbiť, dali tak vyniknúť licitátorke, aby aj ona predviedla čosi zo svojho umenia. Kým niektoré obrazy "odklepla" novým majiteľom za skutočne symbolické ceny, o iné zviedli dražitelia tuhý boj. Dokonca taký, že licitáciou sa ich cena oproti vyvolávacej poriadne navýšila. Napríklad olej na plátne od Jaroslava Honza s kurióznym názvom Meditácia dvoch somárov na prsiach bezrukej kurtizány sa z 200 vyšplhal na 600 eur. Rekordérom v tomto smere však bol jeden z mála ponúkaných "nevychodňarov" Pablo Picasso. Jeho litografia Suita Vollard sa z vyvolávacích 100 eur vydražila za osemnásobok.

Kým v prvej polovici sa dražili autori, ktorých väčšina je známa hlavne na východe, záver druhej patril zvučnejším menám. Odštartoval ich Pavol Hammel, ktorého Spievajúca ryba sa zo 100 eur vyšplhala na 450 eur. Nasledoval spomínaný Picasso a po ňom Salvador Dalí, ktorého Anjel Archaniel patril k minimu diel, o ktoré neprejavil záujem nikto. A hoci si mohol niekto myslieť, že kúpou predošlých diel dražitelia vyčerpali svoje fondy a na posledné dve, výrazne vzácnejšie a drahšie, im neostalo nič, mýlil by sa. Nezúčastnení účastníci so zatajeným dychom sledovali, ako licitátorka dvíhala cenu podľa toho, ako záujemcovia dvíhali ruky. Potlesk bol potom symbolickým uznaním pre víťazov, ktorí získali olej od Jozefa Teodora Moussona s názvom Trh i olej od Antona Jasuscha s názvom Podvečer. Prvý sa z 3 900 vyšplhal na 5 500 a druhý z 4 500 na 5 300 eur.

"S výsledkom aukcie som veľmi spokojný. Vydražilo sa 42 z 50 diel, čo je vyše 80 percent a takým číslom sa nemôže pochváliť žiadna podobná akcia," povedal nám po jej skončení Ing. Hrinko. "Som rád, že východoslovenskí podnikatelia, ktorých tu bola väčšina, sa prejavili ako patrioti. Na budúci rok by sme chceli osloviť širšiu škálu umelcov a hlavne mladých, ktorých meno ešte nie také známe a potrebujú ho zviditeľniť." Samozrejme, využili sme túto príležitosť a položili prezidentovi klubu Patriot otázku, koho združuje a aké má ciele. "Vznikli sme v roku 2002 s cieľom združovať tých, ktorí sa cítia byť východniarmi, prípadne s nimi sympatizujú tak, aby podľa svojich schopností a možností pomohli regiónu východného Slovenska. Členmi teda nemusia byť iba Slováci s trvalým pobytom na východe, ale aj rodáci, ktorí sa napríklad za prácou odsťahovali na západ Slovenska či mimo, hoci aj do Ameriky. Radi medzi nami privítame aj takých, ktorí majú na východe Slovenska korene v podobe nejakých predkov." Politické, vekové ani sociálne obmedzenie neexistuje, podobne tak pohlavné. Prevažne však ide o podnikateľov, profesorov či lekárov.

Klub vytvára podmienky na to, aby sa jeho členovia a sympatizanti stretávali, odovzdávali si informácie a snažili sa nášmu regiónu pomôcť. "Východ bol a stále je akoby na chvoste záujmu Bratislavy, poznačený odchodom mozgov do sveta. Preto sa snažíme vytvárať najmä mladým perspektívnym ľuďom také podmienky, aby nemuseli za prácou alebo z iných dôvodov odchádzať preč. Aj výťažok z tejto aukcie, 20 tisíc eur, bude použitý práve na podporu mladých," dodal prezident klubu Patriot Ing. Peter Hrinko.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

  1. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
  2. Vitajte v postapokalyptickom svete
  3. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
  4. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
  5. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
  6. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
  7. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
  8. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
  9. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
  10. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
  1. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
  2. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
  3. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
  4. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
  5. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
  6. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
  7. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
  8. Úprava osobného motorového vozidla
  9. Important information for Brazilians living in Slovakia
  10. Prečo sú dnes ryby také dôležité?
  1. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 17 816
  2. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 15 806
  3. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 12 928
  4. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 12 560
  5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 942
  6. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 10 671
  7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 10 106
  8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 590
  9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 499
  10. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 340
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Koronavírus v Bardejove: Začínajú s plošným testovaním (minúta po minúte)

Odberné miesta v Bardejove sú pripravené na celoplošné testovanie na Covid-19.

Odberné miesta v Bardejove sú pripravené.
Polyfunkčný objekt, za ktorým je obytný súbor Park Anička.
Ilustračný záber tréningu mládeže v Aréne sršňov.

Mesto Prešov chce predať dom v Soľnej Bani jeho nájomcom

Krajňák nesúhlasí s takýmto zbavovaním sa majetku.

Soľná Baňa. Vľavo dom ešte vo vlastníctve mesta, vpravo pamiatka koniareň.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér Igor Matovič.
Dobré ráno

Dobré ráno: Špeciálny prokurátor Kováčik defacto skončil

Slovenská justícia sa otriasa v základoch.

Podcast Dobré Ráno.
Minister financií Eduard Heger na tlačovej konferencii o národnom reformnom pláne.
Od soboty sa ulice vyprázdnia.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop