Korzár logo Korzár Košice
Štvrtok, 22. október, 2020 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky

Štefan Skrúcaný sa okrem kultúry rozhodol venovať aj podnikaniu

Meno Štefan Skrúcaný na Slovensku nie je potrebné predstavovať. Známeho zabávača poznajú slovenskí diváci najmä z televíznych humoristických relácií, ale aj rôznych súkromných škandálov.

Práve tie mohli za jeho dočasnú odmlku, za ktorou chce v súčasnosti spraviť hrubú čiaru. Jedným z hlavných krokov, ktoré by k tomu mali viesť, je účinkovanie v muzikáli Producenti. Práve pred jeho košickou premiérou sme sa s ním o jeho živote pozhovárali.

Štefan Skrúcaný je už viac ako 25 rokov súčasťou slovenského šoubiznisu. Po štúdiu na VŠMU sa začal venovať dovtedy podceňovanému druhu projektov - televíznej zábave. Tá ho v reláciách ako napríklad Telecvoking, O tri štart či Nejde o to vyniesla na vrchol slávy a s ľuďmi ako Miroslav Noga či Rasťo Piško dostala do povedomia väčšiny Slovákov. Potom však prišiel zlý sen. Autonehoda, pri ktorej zahynula dôchodkyňa, spravila z jeho života horor. Preto zmizol z očí verejnosti a istý čas sa snažil pozviechať. Dnes sa už so svojou minulosťou vyrovnal a ďalej účinkuje v zábavných programoch. V týchto dňoch ho diváci môžu vidieť aj v Košiciach v muzikáli Producenti.

Umelecké začiatky Š. Skrúcaného siahajú ešte do ďalekej minulosti. "Veľký vplyv na mňa mala v tomto smere moja mama. Bola totiž ochotníckou herečkou. Do veľkej miery ma však ovplyvnila aj základná škola. Ešte ako prvák som mal skvelú triednu učiteľku, ktorá ma stále viedla k tancu, recitovaniu a spevu," spomína Š. Skrúcaný. Ako prváčika ho "nakopol" práve úspech v celoškolskej speváckej súťaži. Od detstva bol extrovert a imitácia učiteľov či účinkovanie na školských podujatiach ho bavili, no nikdy sa v nich nepokladal za výnimočného. Preto sa obzeral po inom životnom uplatnení. "Blízko mojej základnej školy bola stavebná priemyslovka. Stále som závidel jej študentom, že odchádzajú domov už o desiatej predpoludním. Podal som si tam prihlášku, dúfajúc, že to bude ulievareň." Až po tom, čo ho prijali zistil, že o desiatej chodia domov len tí študenti, ktorí majú hodiny rysovania až poobede.

Pochádza z Trenčína a ako každý správny tamojší chlapec aj on sa istý čas venoval hokeju. Potom však šport zanechal a na šesť rokov zakotvil v klube spoločenských tancov. "Pozvali nás účinkovať do muzikálu Božská komédia. Ten dokonca vyhral aj československú prehliadku ochotníckych súborov ako najlepšie predstavenie roka." Neskôr sa Š. Skrúcaný dostal aj k svojej prvej činohernej úlohe. "V Božskej komédii som len tancoval. Prvú hereckú úlohu som mal až v detskom muzikáli Jednotkári." Stále si však nebol istý, čo chce v živote robiť, a preto pokračoval v štúdiu na stavebnej fakulte SVŠT. Až po prvom semestri sa definitívne rozhodol zmeniť smer. "Moderovania akcií na vysokoškolskom internáte mi dodali odvahu ísť na talentové skúšky na VŠMU. Takže čo chcem robiť vo svojom živote, som si uvedomil, až keď som mal 21. Preto chcem povzbudiť mladých, ktorí stále nenašli svoje uplatnenie. I keď neskoro, niečo príde," hovorí s úsmevom.

Aj o VŠMU si však myslel, že to bude ľahké štúdium spojené s bohémskym životom. "Opak bol však pravdou. Niekedy sme mali skúšku aj do jedenástej večer a na druhý deň ráno o ôsmej sme išli do školy opäť. Pochopil som najmä to, že divadlo je kolektívne umenie a nedá sa do školy pripravovať samostatne." Už na vysokej škole začal Š. Skrúcaný inklinovať k humoru. "Stretla sa tam vtedy partia, ktorá mala rada zábavu a smiech. Spravili sme dve predstavenia - Fujarovú šou a neskôr Rýchlokurz geniality. Obe sa stretli s dovtedy nevídaným úspechom, boli stále vypredané. Sčasti aj preto, že v nich vtedajší mocipáni povolili aj politickú satiru. Študentov komunisti podceňovali, netušili, že im počas revolúcie zlomia väz."

Ešte počas štúdia účinkoval v prvej slovenskej filmovej rozprávke Plavčík a Vratko. "Hral som sa aj v mnohých televíznych inscenáciách. Išlo to všetko samo a prirodzene." Hladký štart svojej kariéry pripisuje najmä šťastiu. "Som jednoducho dieťa šťasteny. Trocha sa to zlomilo v období, keď som mal autonehodu. Verím však, že aj to sa zmení." Po ukončení štúdia išiel, ako sa hovorí, proti prúdu. "Bola iná doba. Po škole sa musel každý študent zamestnať. Poslucháči VŠMU to väčšinou riešili tým, že sa zamestnali v niektorom divadle. S kolegom Pavlom Juráňom sme sa však rozhodli inak. Zostali sme 'na voľnej nohe'. Sami sme si predstavenia písali, aj sme v nich vystupovali. Skrátka, mali sme toľko peňazí, aký bol o nás záujem." Takto si akoby vyskúšali trhový mechanizmus. "Po zmene režimov sme mali oproti ostatným kolegom výhodu v tom, že sme dobre poznali pojmy ako trh či konkurenčný boj."

Na konci 80. rokov účinkoval s P. Juráňom v televíznom projekte Recepty na slávu. "Vtedy prišla moja prvá tvrdá životná rana a tou bola Paľova smrť. Odrazu som sa ocitol na akejsi križovatke. Dovtedy sme mali s Paľom všetko vysnívané, naplánované, účinkovali sme spolu v mnohých zábavných programoch. Zrazu som ostal sám a nevedel som čo ďalej." V tom čase už poznal Mira Nogu a Stana Radiča. Stano "nahradil" Paľa autorsky a Miro interpretačne. Tak vznikla dvojica Noga - Skrúcaný. "Neskôr sa k nám pridal Rasťo Piško, Jano Snopko a nakoniec aj Jaro Filip." Spolu sa pustili do rôznych televíznych a divadelných projektov. "Tešilo ma hlavne to, že programy, ktoré sme robili, mali aj značný vplyv na verejnú mienku. Politická satira bola pre nás dôležitá nielen pred či počas revolúcie, ale aj neskôr, v období 'mečiarizmu'."

Za najdôležitejšie body kariéry by označil tie, že sa dal na štúdium herectva a to, že spoznal najskôr P. Juráňa, neskôr ľudí ako Miro Noga, Jaro Filip, Stano Radič či Rasťo Piško. Stále si vážil viac ľudí, s ktorými pracoval, ako samotné projekty, v ktorých figuroval. "Na rozdiel od hercov sme si naše predstavenia robili sami. Šlo o veľmi ťažkú, no kreatívnu prácu."

Takto sa z herca Š. Skrúcaného stal zabávač. "Trochu ma mrzí, že na Slovensku veľmi podliehame škatuľkovaniu. Už len v susednom Česku je mnoho zabávačov, ktorí sú zároveň skvelými hercami. Spomeniem napríklad mená ako Donutil, Zázvorková, Polívka, Kopecký či Menšík. U nás to tak nefunguje. Keď sa do povedomia ľudí zapíšete ako zabávač, prestanú vás obsadzovať do dramatických úloh." Slovenským televíznym divákom sa dostal do pamäti najmä vďaka filmovej rozprávke Plavčík a Vratko, seriálom Anička Jurkovičová a Alžbetin dvor, či zábavným reláciám Recepty na slávu, Apropo Tv, Dvaja z jedného cesta, Telecvoking, alebo O tri štart. "Bavili ma aj úlohy vo svetových muzikáloch na bratislavskej Novej scéne."

Po veľmi úspešnom období však prišli horšie časy. Osud sa Š. Skrúcaného rozhodol nešetriť. V roku 2004 zapríčinil autonehodu, pri ktorej zahynula dôchodkyňa z Považskej Bystrice. Tento prípad sa na verejnosti rozoberal zo všetkých strán. "Neviem, čo na to povedať. Bol som v nesprávny čas na nesprávnom mieste. Viem, že sa to už nedá vrátiť späť, no snažil som sa aspoň zmierniť následky spôsobené touto tragédiou. Bude ma to prenasledovať do konca života, no traumu z toho už nemám." K situácii sa postavil ako chlap. Okrem finančného daru, ktorý venoval pozostalým, účinkuje aj v reklame na chystaný projekt finančnej pomoci deťom rodičov, ktorí zahynuli pri autonehodách. "Čo sa stalo, už neodčiním, no nebudem teraz do konca života chodiť po kanáloch. Kto je bez viny, nech hodí kameňom..."

Po nehode sa bulvárne médiá priam vyžívali v hľadaní pikošiek zo súkromného života Š. Skrúcaného. Okrem rozvodu s hereckou kolegyňou Zuzanou Tlučkovou to vyústilo až do prepierania sexvidea s terajšou partnerkou Dominikou Lukáčovou. "Boj s médiami sa nedá vyhrať. 25 rokov som sa snažil robiť svoju prácu poctivo, tak aby som sa za ňu nikdy nehanbil. Potom príde zopár nafúknutých článkov v bulvári a všetka tá snaha môže skončiť v smetnom koši." Dnes, ako tvrdí, by už herectvo študovať určite nešiel. "To, že som tak vtedy spravil, neľutujem. Na túto profesiu by som sa však v dnešných časoch nedal. Zmenili sa hodnoty, kritériá... Kedysi musel mať človek talent a príslušné vzdelanie. Dnes už stačí, keď sa nejaký exhibicionista párkrát objaví v reality show a je z neho celebrita. A tak je už počet celebrít na Slovensku vyšší ako počet obyvateľov," nadnesene kritizuje.

Z niekoľkoročnej mediálnej štvanice je už unavený. "V blízkej budúcnosti sa chcem venovať podnikaniu hlavne preto, aby som nebol závislý na náhodných turbulenciách slovenského šoubiznisu." To, v čom by chcel podnikať, však zatiaľ neprezrádza. Rovnako ani to, ako je na tom momentálne vo svojom súkromnom živote. "Bolo to už toľkokrát prepierané a deformované, že necítim potrebu pridávať nové verzie." Za svoju absolútnu prioritu však považuje udržiavanie dobrých vzťahov s deťmi. "Vždy som sa snažil nepáliť mosty a zámerne neubližovať. Každý, kto prešiel rozvodom vie, že to nie je jednoduché a istý čas trvá, pokiaľ sa veci utrasú. S deťmi sa pravidelne stretávam. Linda, Tomáš a Lukáš sú neoddeliteľnou súčasťou môjho života."

Momentálne Š. Skrúcaný hrá v muzikáli Producenti. "Beriem to ako príjemné oživenie. Je to skvelý muzikál so skvelým obsadením. Čo sa týka ďalších plánov, budúci rok by mohol mať premiéru muzikál Sexmisia, ktorý pripravujem. Chcel by som tam hrať s Mirom Nogom a o hudbu by sa mali postarať súrodenci Táslerovci. Teraz sme len v štádiu, keď zháňame investorov," uzavrel Š. Skrúcaný tému svojich plánov do budúcnosti.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 2. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 4. Päť chýb pri zateplení strechy
 5. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 6. Vitajte v postapokalyptickom svete
 7. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 8. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 9. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 10. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 1. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 2. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 3. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 4. Úprava osobného motorového vozidla
 5. Important information for Brazilians living in Slovakia
 6. Prečo sú dnes ryby také dôležité?
 7. Vitajte v postapokalyptickom svete
 8. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 9. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 10. Päť chýb pri zateplení strechy
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 28 911
 2. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 16 858
 3. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 14 647
 4. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 12 537
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 825
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 726
 7. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 551
 8. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 372
 9. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 168
 10. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 9 152
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pribudlo ďalších 17 úmrtí, z toho 11 v prešovskej nemocnici

Jedna pacientka skonala aj v Košiciach, ďalšia v Bardejove.

Fakultná nemocnica s poliklinikou Jána Adama Reimana Prešov - oddelenie infektológie.

Advokátku vyviedli z košického súdu. Napriek výzvam si odmietla dať rúško

Hrozia jej sankcie od advokátskej komory i úradu verejného zdravotníctva.

Pri vstupe do budovy košických súdov musí každý prejsť dôkladnou kontrolou.

Štátnych úradníkov na košický magistrát nepustili

Proti zvýhodnenému nájmu bol šéf majetkovej komisie.

Na magistráte nebudú sídliť pracovníci ÚVO.
Poslanec Rudolf Dupkala počas online rokovania PSK.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop