Pre náš najúspešnejší oddiel je to už ôsme (prvé získali v roku 1996), ale zároveň aj posledné zlato z najvyššej domácej tímovej súťaže, pretože po reorganizácii Vojenského športového centra Dukla sa oddiel vzpierania sťahuje z Trenčína (od 1. januára 2010) do sídla armádneho strediska v Banskej Bystrici.
Trenčianski vojaci si v záverečnom ligovom kole poradili s konkurenciou suverénne aj bez svojej najväčšej opory, dlhoročného reprezentanta a bývalého európskeho i svetového šampióna Martina Tešoviča, ktorý momentálne skúša šťastie v bobovom športe, kde by sa chcel so svojimi kolegami prebojovať na zimnú olympiádu vo Vancouveri. V konečnom poradí 3. kola extraligy skončili na druhom mieste vzpierači MKVaSŠ Košice pred svojím mestským rivalom z klubu Viktória Košice, ale v celkovom poradí šampionátu si obe družstvá svoje pozície vymenili. Vďaka lepšiemu celkovému "skóre" sa zo striebra tešia borci Viktórie, ktorí ho uhájili s miniatúrnym náskokom 1,83 b. Na listine víťazov slovenskej extraligy družstiev od roku 1993 nájdeme štyri kluby, prvé tri roky kraľovali vzpierači Jednoty VSS Košice, od ktorých prevzal žezlo VŠK Dukla Trenčín. Obhajcom vlaňajšieho prvenstva bol štvornásobný slovenský majster, ružomberský klub Diana Orol, a dvakrát (v rokoch 2005 a 2006) sa z víťazstva v extralige tešili borci MKVaSŠ Košice. Medzi poltuctom extraligových tímov sa v tejto sezóne neudržali vzpierači Sokola Hlohovec, ktorých v novom ročníku tímovej súťaže nahradia borci MKVaSŠ Thermal Veľký Meder.
O najhodnotnejší individuálny výkon v 3. kole extraligy sa postaral odchovanec košického vzpierania Richard Tkáč, ktorý preteká vo farbách Dukly Trenčín, keď za dvojbojový súčet 337 kg (157+180) pri telesnej hmotnosti 86,80 kg "inkasoval" 397,34 bodu. V tíme Viktórie potvrdil dobrú formu čerstvý juniorský majster Európy v trhu v kategórii do 94 kg Radoslav Tatarčík, ktorý v tejto disciplíne utvoril výkonom 140 kg slovenský dorastenecký rekord v hmotnostnej kategórii nad 90 kg.
Vzpieračov ešte čaká vrchol sezóny pod vlajkou IWF (Medzinárodnej vzpieračskej federácie), novembrové (od 20. do 29.) majstrovstvá sveta v juhokórejskom meste Gojang a výkonný výbor Slovenského zväzu vzpierania (SZV) rozhodol, že nás na nich bude reprezentovať iba dvojica pretekárov - 19-ročný Karol Samko (MKVaSŠ Košice) v hmotnostnej kategórii do 77 kg a 24-ročný Richard Tkáč (VŠK Dukla Trenčín, kde prešiel práve z MKVaSŠ Košice) v kategórii do 85 kg. Martin Tešovič, dlhoročná opora reprezentácie, sa s vedením SZV a reprezentačným trénerom Rudolfom Lukáčom dohodol, že tohtoročné majstrovstvá sveta pre "olympijské" povinnosti v ľadovom koryte vynechá, ale o necelý rok v tureckej Antalyi už chýbať nebude, pretože budúcoročný svetový šampionát je zároveň vypísaný aj ako olympijská kvalifikácia do Londýna.
"Nechali sme Martina, nech si trošku od vzpierania odpočinie, s tým, že nám pomôže o rok v tureckej Antalyi, keď pôjde o olympijskú kvalifikáciu," vysvetľuje Tešovičovu absenciu na tohtoročných majstrovstvách sveta člen výkonného výboru Slovenského zväzu vzpierania Štefan Korpa. "Je to veľká vec, keby mohol štartovať na letnej aj na zimnej olympiáde, čím by sa zapísal do histórie, a ja mu veľmi prajem, aby sa mu to podarilo."
Medzi opory reprezentácie patria aj borci ako Ondrej Kutlík či Viktor Gumán (bronzový medailsta z tohtoročných majstrovstiev Európy v Bukurešti), ale ani ich mená v nominácii do Gojangu nefigurujú. Prečo?
"Ondrej Kutlík po zranení už začal trénovať, a my aj tréner Rudo Lukáč, sme s ním na tohtoročných majstrovstvách sveta aj počítali. Ale len čo si dal trochu tvrdšie tréningové dávky, operované koleno mu opuchlo. Nie je to síce nič dramatické, ale potrebuje si trošku vydýchnuť, aby sa to koleno dalo definitívne do poriadku. Viktor Gumán momentálne odpočíva, netrénuje, ale je to tiež borec, ktorý čaká na budúcoročný svetový šampionát v Turecku, a pre nás je dôležité, aby tam bol v poriadku."
Aj keď Slovensko nikdy nepatrilo medzi najpočetnejšie zastúpené krajiny na majstrovstvách sveta, dvojčlenná účasť v Gojangu sa nám zdá až príliš skromná...
"Všetko je ovplyvnené tým, že už svetový šampionát v Kórei mal byť olympijskou kvalifikáciou. No keďže kvalifikačné kritériá na olympiádu mal potvrdiť Medzinárodný olympijský výbor, a v čase, keď Medzinárodná vzpieračská federácia vypísala kórejské majstrovstvá sveta ako olympijskú kvalifikáciu, ešte schválené neboli, šampionát v Gojangu tento štatút nemá. Bude tak až o rok v tureckej Antalyi, a stále je ešte otvorená otázka, či to bude kvalifikácia kolektívna, alebo individuálna. Počas majstrovstiev Európy do 23 rokov v Poľsku sa generálny sekretár EWF (Európskej vzpieračskej federácie - pozn. red.) vyjadril, že je veľká snaha urobiť kvalifikáciu individuálnu, čo je podľa mňa dosť logické, keďže vzpieranie je individuálny šport. O miestenky na olympiádu v Londýne by mali vzpierači bojovať na majstrovstvách sveta v Antalyi, aj o dva roky v Paríži, a ešte bude príležitosť aj na dodatkovej kvalifikácii na kontinentálnom šampionáte v roku 2012, o organizáciu ktorého sme mali tiež záujem. Ale vedenie EWF nám dalo jasne na vedomie, že má na to iných adeptov... Prirodzene, počet našich pretekárov v nominácii na majstrovstvá sveta v Kórei je ovplyvnený aj finančnými podmienkami, a vzhľadom na to, že cesta do Gojangu je finančne veľmi náročná, zvolili sme takéto riešenie. A keďže v Kórei nepôjde o olympijskú kvalifikáciu, väčší priestor sme dali našim mladým borcom na majstrovstvách Európy do 23 rokov v Poľsku, kde bola v podstate celá juniorská reprezentácia."
Pri všetkej úcte k nominovaným borcom, vzhľadom na ich minimálne medzinárodné skúsenosti v mužskej kategórii (týka sa to najmä Samka), nemôžeme čakať, že by medzi svetovou elitou veľa vody mútili...
"Rišo Tkáč bol už na dvoch majstrovstvách sveta dospelých, aj na tohtoročnom európskom šampionáte v Bukurešti, aj keď tam mu to veľmi nešlo, takže nejaké skúsenosti má. Chceli sme mu dať príležitosť aj kvôli tým problémom, ktoré má na vojne v Dukle Trenčín, že tam vzpieranie končí. Musí ukázať nejakú výkonnosť, a v jeho veku je už potrebné, aby sa už začal viac realizovať v širšej svetovej špičke, aby sa tam viac ukázal. Karol Samko je momentálne najlepší junior na Slovensku, čo potvrdil aj na tohtoročných juniorských majstrovstvách sveta, keď v kategórii do 77 kg skončil siedmy a vytvoril slovenský rekord v nadhode výkonom 175 kg. Aj keď v trhu vypadol. Na európskom šampionáte vzpieračov do 20 rokov však zabodoval aj v dvojboji, keď skončil šiesty. Preňho bude šampionát v Gojangu veľmi cennou skúsenosťou. Je to jeden z našich veľkých vzpieračských talentov, preto dostal príležitosť štartovať na majstrovstvách sveta dospelých. Aj preto, lebo sme nechceli prerušiť kontinuitu našej účasti na svetových šampionátoch, aby sme vedeli, čo sa vo vzpieračskom svete deje."
Sú aj iní adepti na reprezentačný dres, ktorí by sa mohli prejaviť ešte v tomto olympijskom cykle?
"Najmä mladí borci v ťažkých hmotnostiach, ako dvadsaťročný Ondro Kružel či Košičan Peter Oravec v 94-ke, ktorí boli našimi oporami na majstrovstvách sveta dvadsaťročných v Poľsku. K nim treba určite prirátať aj Rada Tatarčíka, čerstvého majstra Európy v trhu, či Maťa Kováča, ktorý s ním v Izraeli štartoval. To všetko sú vzpierači, s ktorými však rátame až v ďalšom olympijskom cykle, pre olympiádu v roku 2016 v Riu de Janeiro. Z tohto pohľadu má pre nás veľký význam naša kandidatúra na usporiadanie majstrovstiev Európy v kategóriách do 20 a 23 rokov, ktoré majú byť už spojené. Keďže nám veľkú Európu nedali, radi by sme organizovali aspoň tento šampionát v roku 2012," vraví Štefan Korpa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári