KOŠICE. Ján Gašpar sa podujal na neľahkú úlohu. „Ľudia už na mňa občas aj zazerajú. Chodím tu pomedzi hroby so zápisníkom v ruke a viem si predstaviť, čo všetko si myslia. Niektorých som stretol už viackrát," hovorí s úsmevom. „Existuje zoznam chránených hrobov. Sú v nich pochované známe osobnosti z histórie Košíc, ale sú to napríklad aj hroby súvisiace s historickými udalosťami," vysvetľuje Gašpar dôvody svojich prechádzok po cintoríne. Zoznam je síce už napísaný, ale správcovia cintorína sa menili a menili sa aj čísla parciel. „A tak sa stalo, že hrob má parcelné číslo na parcele napríklad 14, ale v súčasnosti je to parcela 7."
Chce vytvoriť aktuálny zoznam
Tieto zmeny spôsobili, že mnoho hrobov sa stratilo. Riaditeľ vedeckej knižnice sa podujal na neľahkú úlohu, zoznam zaktualizovať a vytvoriť nový, ktorý by potom schválila mestská samospráva ako záväzný.
Hľadanie historických hrobov prináša Jánovi Gašparovi aj zaujímavé zážitky. „Je zaujímavé vidieť, ako sa ľudia starajú o hroby. Ale aj to, ako sa o cintorín stará správca. Sú parcely, ktoré sú úplne zanedbané. Na jednej som napríklad musel z hrobov odkrývať takmer desaťcentimetrovú vrstvu humusu. Pripadal som si, ako by som pokladal respektíve odoberal trávnik. Ale aj pod týmto nánosom som našiel zaujímavé hroby," hovorí Gašpar.
Zoznam hrobov Jána Gašpara sa napĺňa úctyhodným tempom. Denne zapíše v zápisníku niekoľko stránok a už dnes je jasné, že na košickom cintoríne sú pochované stovky významných Košičanov, ktorých hroby by mali byť chránené pre ďalšie generácie.
Autor: mg
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári