Korzár logo Korzár Košice

Muža po návšteve Ukrajiny hospitalizovali s chrípkou

Traja ľudia po ceste na Ukrajinu skončili v košickej nemocnici, jedného z nich hospitalizovali. S podozrením na chrípku typu A (H1N1).

Na Ukrajine rátajú hospitalizovaných na tisícky, slovenské nemocnice sú pripravené.Na Ukrajine rátajú hospitalizovaných na tisícky, slovenské nemocnice sú pripravené. (Zdroj: AP)



KOŠICE. Ukrajinská epidémia začala strašiť na východe Slovenska. Pravdepodobne sa ňou nakazili dvaja Košičania a obyvateľ Prešovského kraja. Po návrate od nášho východného suseda sa u nich začali objavovať zdravotné komplikácie podobné chrípke. Preto v pondelok vyhľadali pomoc odborníkov Kliniky infektológie a cestovnej medicíny vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura Košice.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ostal v nemocnici

Podľa hovorkyne nemocnice Jaroslavy Oravcovej pracovníci zdravotníckeho zariadenia vyšetrili pacientov, ktorí v predchádzajúcich dňoch navštívili Ukrajinu. "Dvaja z nich boli ošetrení ambulantne, jeden s vážnejším priebehom ochorenia bol hospitalizovaný."

Pacientom sa venoval zástupca prednostu tejto kliniky Ladislav Virág. Uviedol, že vírus chrípky A (H1N1) zatiaľ nie je u týchto troch pacientov potvrdený. "Čakáme na výsledky testov. Až potom možno s určitosťou povedať, či ide o tento typ chrípky."

SkryťVypnúť reklamu

Nákaza počas nákupov

Jeden z nakazených bol na Ukrajine dlhodobejšie. Ďalší povedal, že v tejto krajine strávil asi hodinu nákupom na trhoch. Na tento krátky časový úsek primár Virág upozorňuje.

"Ľudia si neuvedomujú, že aj tento čas je postačujúci na infikovanie. Preto odporúčam, aby Slováci upustili od vycestovania a pobytu na Ukrajinu vzhľadom na epidemický výskyt chrípky u jej obyvateľov." Zabudnúť by pritom určite nemali na ochranné rúška.

Odborník zároveň dodáva, že nie je dôvod na paniku, lebo nastalo chrípkové obdobie, keď sa výskyt tohto ochorenia každým rokom pravidelne zvyšuje. "Väčšinou je chrípka liečiteľná doma."

Pre pacienta s chrípkou je najpodstatnejšie vyležať ju, prijímať dostatok tekutín a užívať vitamíny a lieky na znižovanie teploty. Zástupca prednostu zdôrazňuje, že ak horúčka nad 38 stupňov Celzia ani bolesti hrdla po niekoľkých dňoch neustúpia, je potrebné vyhľadať pomoc obvodného lekára.

SkryťVypnúť reklamu

Hospitalizovaný pacient leží na klinike infektológie a pracovnej medicíny s podozrením na chrípku A (H1N1).

Foto: Veronika Janušková

Nemocnice sú pripravené

Fakultná nemocnica sa neobáva možných komplikácií pri zvýšenom výskyte pacientov s infekčným respiračným ochorením. "Máme dostatočné zásoby liekov, infúzií aj jednorazových ochranných pomôcok (rukavíc, tvárových rúšok a plášťov)," zdôraznila Oravcová.

V prípade väčšieho počtu chorých bude nemocnica postupovať v súlade s pandemickým plánom a podľa potreby rozšíri počet infekčných lôžok a zabezpečí dostatočné množstvo ochranných pomôcok. Podobne bude postupovať Detská fakultná nemocnica Košice.

Monitoring

Situáciu v okresoch Košice-mesto a Košice-okolie monitoruje košický regionálny úrad verejného zdravotníctva. Nemocnice i lekári prvého kontaktu mu musia hlásiť výskyt tohto ochorenia spolu s akútnymi respiračnými ochoreniami a tradičnou chrípkou.

Na východe nejde o výskyt prvých ochorení. V auguste Korzár informoval o štyroch nakazených z okolia Košíc, Sniny a Trebišova. Všetci boli infikovaní v zahraničí.

SkryťVypnúť reklamu

Fakty o chrípke A (H1N1)

Ochorenie sprevádza horúčka, kašeľ, zimnica, zapálené hrdlo, bolesti hlavy, kĺbov, svalov, nevoľnosť, únava, zhoršenie dýchania, vracanie a hnačka.

O hospitalizácii rozhodne lekár po posúdení zdravotného stavu jedinca. Dôraz sa kladie na osoby, ktoré majú napríklad kardiovaskulárne ochorenia, cukrovku, slabú imunitu, onkologické ochorenia či astmu. K rizikovým patria aj tehotné ženy a deti do 24 mesiacov života. Ak si stav pacienta nevyžaduje umiestnenie v nemocnici, lieči sa doma.

To, či je pacient infikovaný, určia krvné testy alebo výter z nosa, hltanu alebo nosohltanu.
Vzorky odoberajú na pracovisku košickej fakultnej nemocnice bezplatne. Diagnostika sa netýka každého pacienta. O tom, či je potrebná, rozhodne odborník.

Biologické vzorky zbiera košický regionálny úrad verejného zdravotníctva, ktorý vykonáva orientačné vyšetrenie do dvoch hodín od doručenia vzorky. Hygienici potom posielajú biologický materiál do Národného referenčného centra v Bratislave alebo virologického laboratória v Banskej Bystrici. Druhá diagnostika trvá jeden až päť dní.

kag

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 551
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 835
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 644
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 796
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 276
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 457
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 758
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 529
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu