delnosťou opakujú situácie, keď dieťa iba zázrakom unikne vážnemu zraneniu či dokonca smrti. Niektoré prípady sa podarí ututlať, iné majú vďaka povinnosti lekárov informovať políciu dohru až na súde.
Dnes sme v súdnom archíve siahli po prípade, ktorým sa Okresný súd Košice I zaoberal koncom roka 2002. Jeho hlavnými aktérkami boli 36-ročná Simona G. a jej štvorročná dcéra Daniela, obe s trvalým pobytom na Sídlisku Lunik 9. Za zviditeľnenie, o ktoré určite nestála, sa matka siedmich detí mohla poďakovať svojej nepozornosti a zvedavosti najmladšej dcéry. Malé rómske dievčatko si totiž v jedno letné dopoludnie pomýlilo červené tabletky lieku Synthophyllin s farebnými lentilkami. Našťastie, Danielu s "cukríkmi" v ústach si včas všimla jej mama a po chvíli panikárenia celkom správne vyhľadala lekársku pomoc. V opačnom prípade by sa, aspoň podľa vyjadrenia znalcov, dievčatko minimálne priotrávilo.
"Bola som doma s dcérou sama, lebo ostatné deti šli do školy alebo škôlky," opísala Simona osudné júnové dopoludnie. "Keď prišla Danielka za mnou do kúpeľne, videla som, že má v ústach červenú tabletku. Otvorila som jej pusu a vybrala ju spolu s ešte ďalšou, ktorá bola už takmer celá rozcmúľaná. Opýtala som sa jej, či nejaké zjedla a koľko. Odpovedala, že nie, že ich má ešte vo vrecku."
Simona z neho vybrala ešte asi 20 kusov, ktoré vraj v návale hnevu vyhodila von oknom. Potom si uvedomila, že urobila chybu, lebo sa potrebovala dopátrať k presnému počtu chýbajúcich tabletiek. Rýchlo skontrolovala fľaštičku a jednoduchou matematikou prišla na to, že jej dcéra zjedla asi sedem až osem kusov Synthophyllinu. Keďže matka nevedela, aký účinok môže mať tento liek na malé dieťa, radšej nič neriskovala. "Rýchlo som volala záchranku a povedala, čo sa stalo. Sanitka prišla hneď a vzala Danielku do nemocnice."
Lekári dievčatko okamžite vyšetrili. Zistili kolísavé vedomie a rýchle reakcie srdca, teda jasné znaky možnej otravy. Podľa znalcov by v prípade neskorého začatia liečby nasledovala ťažká porucha vnútorného prostredia organizmu s nástupom kŕčov, porúch srdcového rytmu a následnou smrťou. Vážnosť situácie potvrdil rozbor krvi. Kým terapeutická hladina Theophyllinu, teda látky, ktorú obsahuje Synthophyllin, je 6 až 11 mg na liter a smrteľná nad 50 mg/l, Daniela mala 96,5 mg/l. Lekári ju teda zachránili skutočne v hodine dvanástej. Po takmer týždňovej hospitalizácii v nemocnici bola prepustená do domáceho liečenia, počas ktorého absolvovala dve kontroly. Po mesiaci už bola úplne v poriadku a určite si vôbec neuvedomovala, že "ušla hrobárovi z lopaty"...
Kým o nezbednú Danielu sa postarali lekári, úloha potrestať neopatrnú matku pripadla sudcom. Jej konanie totiž vyšetrovateľ i prokurátor zhodnotil ako protizákonné a obvinil ju z trestného činu ublíženia na zdraví z nedbanlivosti. Pri zadovažovaní dôkazov vyšlo okrem iného najavo, že odkedy sa Simona vydala, nikde ani minútu nepracovala, iba rodila deti. V čase vyšetrovania prípadu ich mala sedem, z toho najmladšie ešte nemalo ani tri mesiace. Rodina bola už roky evidovaná na okresnom úrade ako problémová pre záškoláctvo a páchanie trestnej činnosti starších detí. Pretože ešte neboli trestne zodpovedné, iba svojmu nízkemu veku vďačili za to, že bol na nich "zákon" prikrátky. Zatiaľ...
Keďže v čase nehody s Danielou mala Simona svojho muža Tibora vo výkone trestu, v prípade priotrávenia malej Daniely bolo jasné, že sa oň svojou nedbanlivosťou pričinila samotná matka. Preto ju aj Okresný súd Košice I uznal vinnou a vymeral jej 4 mesiace s podmienečným odkladom na jeden rok. Samozrejme, Simone sa zdalo čudné, že ju súd trestá aj napriek tomu, že sa "vlastne nič nestalo". "Neviem, kde Danielka ten liek našla. Asi mi ho vybrala z tašky, lebo som ho v ten deň doniesla z lekárne. Ona bola so mnou a asi videla, ako ho tam dávam," napísala hriešnica v odôvodnení odporu a dodala: "Veď som ju zachránila, keď som zavolala sanitku. Nakoniec sa nič zlého nestalo... A odvtedy si dávam veľký pozor, kde držím lieky."
Z hlavného pojednávania, kde by sa celý prípad pretriasal, napokon nebolo nič. Tesne pred jeho začatím totiž hlavná aktérka samosudcovi oznámila, že si všetko rozmyslela a svoj odpor voči trestnému rozkazu sťahuje. Pôvodný verdikt, štyri mesiace s odkladom na dvanásť, tak nadobudol právoplatnosť. Hoci sa počas skúšobnej doby Simone G. narodilo ďalšie dieťa, zo starších sa neotrávilo žiadne. Súd tak mohol po roku skonštatovať, že "obžalovaná sa osvedčila".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári