sa podieľajú aj atraktívni hostia zo zahraničia.
Prvou premiérou BDK bola v októbri 1959 hra J. Pehra a L. Spáčila "Guliver v Maňuškove" v réžii Dr. A. Pogorielova. Prvý riaditeľ divadla A. Futáš zostavil umelecký súbor z mladých hercov, zväčša amatérov, ktorých neskôr posilnili absolventi pražskej bábkarskej fakulty AMU. V 60. rokoch sa o tomto divadle hovorilo ako o stabilnom telese s pevnou pozíciou na československej bábkarskej scéne. Nasledujúce úspechy v 70. rokoch potvrdili výborné herecké výkony zakladajúcich členov súboru, ku ktorým prišli ďalší mladí tvorcovia, známi aj z televíznych večerníčkov z dielne košického BD.
Deväťdesiate roky navodili zmeny v umeleckom aj prevádzkovom režime divadla. Členovia BDK pociťovali potrebu realizovať sa aj mimo paravánu, preto v roku 1995 pribudlo pri divadle činoherné štúdio Jorik. Budova na Rooseveltovej ulici, v ktorej divadlo prežilo 40 rokov, sa vrátila pôvodnému majiteľovi. Sezónu 1999/2000 teda BDK začalo v budove na Tajovského 4, ktorého súčasťou sú aj ďalšie objekty na Alžbetinej a Vrátnej ulici.
"Bránami nášho divadla prešli za to polstoročie takmer dva milióny divákov," povedala na margo návštevnosti riaditeľka BDK Mgr. Katarína Hegedüsová. "Mali sme 181 premiér, hrali sme po celej Európe i na severe Afriky. Naša tvorba sa zo začiatku opierala hlavne o rozprávky Pavla Dobšinského, svetovú klasiku – Andersena a bratov Grimmovcov, neskôr aj našich súčasníkov Jána Uličianskeho či Daniela Heviera." Mgr. Hegedüsová je vo funkcii 18 rokov a za ten čas sa jej podarilo previesť divadlo všetkými úskaliami, ktorými umenie ako také prešlo po roku 1989. A to aj za cenu, že počet zamestnancov sa znížil zo 40 na 27. Herecký súbor má momentálne 8 členov, a tí majú čo robiť, aby zvládli 15 plánovaných premiér. Za pozitívum Mgr. Hegedüsová označila fakt, že BDK je sebestačné aj čo sa týka výroby bábok a kulís.
Oslavy 50.výročia pod názvom "Poďte s nami do krajiny fantázie" potrvajú tri dni od 11. do 13. novembra. "Program každého dňa obsahuje niekoľko inscenácií, z ktorých jednu každý deň odohrá domáce BDK," prezradil dramaturg osláv Mgr. Ivan Sogel. "Z Česka príde Divadlo DRAK z Hradca Králové, ktoré patrí ku svetovej špičke, z Maďarska Ciróka Bábszínház z Kecskemétu, z Poľska Teatr Maska z Rzeszova či ukrajinské Divadlo Bavka z Užhorodu." Súčasťou programu bude krst publikácie "Od Gulivera k Filipkovi", ktorá mapuje históriu KBD od vzniku po súčasnosť. Zaujme aj koncert Zuzany Homolovej a Sama Smetanu či výstava bábok a kostýmov.
Okrem predstavení BDK (vždy o 10.00 hod.) je vstup na všetky ďalšie voľný. Keďže kapacita hľadiska BD na Alžbetinej 3, sály Jorik na Tajovského 4 i Divadla Thália na Mojmírovej 3, kde sa jednotlivé predstavenia odohrajú, je obmedzená, kto prv príde, ten sedí... Kompletný program osláv nájdete na internetovej stránke divadla www.bdke.sk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári