KOŠICE. Hasiči varujú, pretože práve vykurovacie obdobie je sprevádzané zvýšeným počtom požiarov. V minulých rokoch boli dokonca zaznamenané aj obete na životoch, preto je situácia vážna.
Komíny nevyhovujú
"Už teraz evidujeme viac požiarov v dôsledku nevyhovujúcich komínov, ako za uplynulý rok. Je ich sedemnásť a to sa vykurovanie len začalo. Alarmujúci je prípad zo Silvestra uplynulého roka, keď zhorela novostavba v obci Sokoľ, škoda sa vyšplhala na 80-tisíc eur," vysvetľuje riaditeľ OR Hasičského a záchranného zboru Košice-okolie Ľubomír Hochvart.
Ako dodáva, medzi najčastejšie príčiny požiarov patrí zahorenie sadzí v komíne, prípadne nevyhovujúca konštrukcia komínového telesa, nedodržanie bezpečnej vzdialenosti od horľavých materiálov.
"Stáva sa dokonca, že v komíne je zamurovaný drevený trám, lebo majitelia najprv urobili strechu a potom komín. Týchto prípadov je však už menej, lebo veľmi veľa takýchto domov či chát už vyhorelo," dopĺňa Hochvart.
Zviazané ruky
Podľa jeho slov ľudia kašlú na čistenie komínov, hasiči ich kontrolovať nemôžu a nie všetky obce si túto povinnosť plnia dôsledne.
"Môžeme kontrolovať právnické osoby, nie však fyzické. Ľudia riskujú, keď vznikne požiar v dôsledku sadzí, udeľujeme pokuty v priesupkovom konaní do výšky 100 eur. To je však už sankcia, ako následok niečoho, čo si ľudia nesplnili a vznikol požiar. V obciach sa však rýchlo rozkríkne, že hasiči dali pokutu. Vyhlášky hovoria, že čistenie komínových prieduchov by mali vykonávať majitelia pravidelne. Určite to odporúčam pred vykurovacou sezónou. Aj keď v minulosti bolo striktne určené, že to má robiť kominár, v súčasnosti to tak nie je. Ľudia by síce kominárov mali volať na kontrolu, no čistenie si môžu robiť sami. Ľahostajnosť hraničí s vysokým rizikom," dodáva šéf hasičov.
Čistí sa málo
Aj keď kominári stále pripomínajú zákonom stanovenú povinnosť dať si prehliadnuť a zrevidovať komíny, ľudia robia po svojom.
"Pri plynových kotloch by sa mali komíny kontrolovať a čistiť raz ročne, naopak ak ľudia používajú tuhé palivo, zákonná povinnosť im ukladá čistiť komín každé dva mesiace," vysvetľuje kominár.
Problém nie je len na dedinách, ale aj v mestách. Špekulanti sa pripájajú na komíny nadivoko. Robia si krby a nie každý zvolí cestu kontroly a čistenia kominárom. Pritom v Košiciach je 45-tisíc komínov a nečistí sa zďaleka ani polovica.
Hrozí udusenie
"Keď máme komín na tuhé palivo, usádzajú sa na jeho stenách sadze. V prípade, že ich nevymetáme pravidelne, vznikne niekoľkocentimetrový nános. Ten môže po priložení dreva do vykurovacieho spotrebiča začať horieť a v komínovom prieduchu vznikne teplota až 1 200 stupňov. Vykurovanie plynným palivom je o to nebezpečnejšie, že plyn nie je cítiť. Keď sa zemný plyn spáli a neodíde komínom do voľného ovzdušia, tak sa dom napĺňa spalinami ako vaňa s vodou. A koho tento smrtiaci plyn nájde, tak toho pomaličky zadusí," hovorí riaditeľ úradu Komory kominárov Slovenska Peter Šulan.
Čistenie komína vyjde na asi 15 eur, čo je v porovnaní s možnou škodou zanedbateľná suma. Riskujúci jedinci si neuvedomujú, že ak dôjde k nešťastiu a nemajú platnú revíziu, nemusia dostať od poisťovne za vzniknuté škody ani korunu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári