KOŠICE. Rozsudok Krajského súdu v Košiciach o nevine Kristíny Vencelovej (36), ktorá mala koncom 90. rokov v košickej nebankovej spoločnosti V. D. Comp na starosti vyberanie vkladov od občanov, neplatí. Ako sporný a predčasný ho zrušil Najvyšší súd.
Vencelová od roku 2003 čelí obžalobe, podľa ktorej spoločne so svojím blízkym priateľom a majiteľom V. D. Comp Viliamom Dubiňákom podviedli 141 ľudí z Košíc a okolia, keď od nich v rokoch 1997 až 1999 s prísľubom až 42-percentných výnosov vylákali takmer 38 miliónov korún. Prokuratúra tvrdí, že zámer investovať peniaze do podnikania bola len zámienka a v skutočnosti 22 miliónov minuli na "nákladný spôsob života".
Najvyšší súd: Je to nelogické
Dubiňák v roku 2007 vo veku 40 rokov zomrel, krajský súd preto jeho stíhanie zastavil a ďalej súdil len Vencelovú. Vlani v apríli ju senát pod vedením sudcu Miroslava Osifa oslobodil s tým, že sa nedokázalo, že sa na podvode podieľala. Verdikt oprel o argument, že Vencelová bola oficiálne len zamestnankyňou firmy a nepreukázalo sa, že by mala dosah na nakladanie s financiami z nebankovej agendy.
Najvyšší súd tieto závery označil za nelogické a podľa neho si krajský súd uľahčil situáciu, keď celú zodpovednosť preniesol na mŕtveho Dubiňáka.
Sám skôr predpokladá, že vyberať vklady od občanov bol nápad Vencelovej. Usudzuje to z toho, že v rokoch 1996 a 1997 pracovala v nebankovom subjekte Nick - Finance.
Prijímala tam vklady a po skončení pracovného pomeru nastúpila do V. D. Comp, kde sa venovala rovnakej práci. Firma Dubiňáka, ktorá dovtedy obchodovala s hutným materiálom a vyrábala cukrovinky, začala s nebankovou činnosťou až po jej príchode.
Krajníková mlčala
"Obhajoba Vencelovej, že v súvislosti s výberom vkladov od občanov len plnila príkazy zamestnávateľa, sa v kontexte týchto dôkazov javí ako nevierohodná. Z vykonaných dôkazov nepochybne vyplýva, že jej zamestnanecký pomer bol len formálnou záležitosťou, keďže s Dubiňákom udržiavala intímny vzťah. Nasvedčuje tomu aj to, že poberala výplatu 4 200 korún, neskôr len podpisovala výplatnú pásku, napriek tomu žila nad svoje finančné pomery," napísal sudca Juraj Kliment.
Najdôležitejším z dôkazov, ktorý Najvyšší súd nariadil vykonať košickému súdu, je výsluch šéfky Nick - Finance Dobroslavy Krajníkovej. Tá sedí štvrtý rok vo väzení za podvod na 2 100 ľuďoch, od ktorých vybrala takmer 400 miliónov korún. Najvyšší súd navrhol aj jej konfrontáciu s Vencelovou.
Nový proces na krajskom súde, ktorý začal minulý týždeň, sa však nevyvíja podľa týchto predstáv. Vencelová na ňom vyhlásila, že k veci nemá viac čo povedať a súd jej nekládol žiadne otázky. Krajníkovú odviedla väzenská stráž po minúte, vypovedať o pôsobení Vencelovej v jej firme odmietla.
Výpovede otočili
"Neverím, že súd rozhodne druhýkrát inak. Na vypočutí svedkov veľmi netrvá, skôr sa mi zdá, že je k tomu ľahostajný," myslí si jeden z poškodených klientov V. D. Comp Ferdinand Bodnár.
Najvyššiemu súdu sa tiež nepozdáva, že viacerí zamestnanci zmenili na hlavnom pojednávaní svoje výpovede, ktoré poskytli vyšetrovateľom. Kým na polícii tvrdili, že Vencelová vo firme riadila nebankovú činnosť a mala rozhodujúci vplyv na nakladanie s peniazmi, na súde už vyhlásili, že za všetko zodpovedal ako majiteľ Dubiňák.
"Krajský súd nelogicky vyhodnotil zmenené výpovede v prospech obžalovanej," tvrdí Najvyšší súd. Prikázal mu preto skúmať, prečo zamestnanci nebanky otočili svoje svedectvá, a ktorej z ich výpovedí sa dá veriť. Po skončení tohto dokazovania padne nový rozsudok v kauze. Pravdepodobne to bude už v novom roku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári