Bývalý dlhoročný starosta košického Starého Mesta a slovenský generálny konzul v Békescsabe postavil svoju predvolebnú kampaň na slogane Skúsenosť pre budúcnosť. Košický kraj podľa neho potrebuje zmenu, pretože súčasný župan a Úrad KSK fungovali posledné štyri roky ako hasiči. Ako povedal, namiesto riešenia problémov ich len hasili a už vonkoncom im nedokázali predchádzať. Jánovi Sülimu (62) sme pred sobotňajším prvým kolom volieb košického župana položili poltucet otázok.
V čom by podľa vás bol župan Süli lepší ako súčasný nájomca tohto kresla Zdenko Trebuľa?
- O pánovi Trebuľovi nebudem hovoriť nič, veď nech si o ňom urobia názor samotní obyvatelia kraja. Ja túto súťaž vnímam ako súťaž medzi technokratom a úradníkom. Som praktický človek, vyšiel som z reálneho života a mám dlhoročné skúsenosti s riadením. Viedol som úspešné tímy v Bytovom podniku mesta Košice, v správe tepelných zariadení, v Uhoľných skladoch a ako starosta v Starom Meste, kde som položil základy fungujúcej samosprávy. Takisto som bol aj generálnym konzulom v Maďarsku, kde som myslím, úspešne hájil záujmy našich občanov. Za mňa hovoria výsledky a dôvera ľudí v Starom Meste a dúfam, že rovnako to bude aj teraz v celom kraji. Viem pružne reagovať na výzvy okolia a na neustále sa meniaci svet okolo nás.
Hoci ste maďarskej národnosti, obe maďarské strany podporili vo voľbách vášho politického soka Zdenka Trebuľu. Čím si to vysvetľujete?
- Pre mňa je to veľká záhada. Neviem si to logicky vysvetliť, ale... Pravdepodobne medzi vedením KSK a vedením SMK a Most-Hídu vznikli aj iné vzťahy ako tie politické. Počas volebnej kampane som navštívil mnoho miest a obcí v kraji. Nadobudol som taký pocit, že viaceré projekty v istom meste obvodu Košice-okolie a v jednej obci v Medzibodroží, na ktoré išli peniaze zo štátu, KSK alebo fondov EÚ, boli uprednostnené pred ostatnými, ktoré boli minimálne porovnateľné, ak nie lepšie... Ja som sa neurazil, že ma tieto strany nepodporili. Tento postoj by mali vysvetliť svojim voličom, z ktorých sa mnohí chystajú dať aj napriek odporúčaniam ich straníckych šéfov hlas mne.
Napokon ste splnili sľub a zverejnili ste na vašom webe stanovisko k medializovaným informáciám o tom, ako ste počas vášho starostovania zadarmo pridelili 270 bytov v Starom Meste, pričom viaceré z nich dostali vaši kamaráti a stranícki príslušníci. Ak by sa dal vrátiť čas, urobili by ste podobnú vec ešte raz?
- Neboli to byty, ale priestory, z ktorých po rekonštrukcii vznikli byty. Neboli to moji kamaráti a stranícki príslušníci, ale občania mesta, ktorí zrekonštruovali neobývateľné priestory na byty na vlastné náklady. Hlásim sa k tomuto projektu aj dnes. Bližšie si o dôvodoch k tomuto kroku môže prečítať každý, kto navštívi blog na mojej internetovej stránke www.jansuli.sk.
V úplne prvom zastupiteľstve KSK ste pôsobili ako šéf finančnej komisie. Pri pohľade na súčasný rozpočet kraja, z ktorých oblastí by ste ubrali najviac financií a naopak kde by ste dali viac?
- Nevykonal som podrobnú analýzu rozpočtu KSK. Tá bude nasledovať až po víťazstve vo voľbách. Teraz by som sa k tomu nechcel vyjadrovať aj preto, lebo nevieme, aké budú počas tohto krízového obdobia príjmy rozpočtu kraja z podielových daní.
Vašej SDKÚ sa pri voľbách do KSK nikdy nedarilo, pričom ani raz sa vášmu kandidátovi nepodarilo postúpiť ani len do 2. kola volieb a aj počty vašich poslancov v zastupiteľstve sú oproti iným krajom dosť nízke. Myslíte, že tentoraz bude platiť do tretice všetko dobré?
- Dúfam, že áno. Situácia je dnes iná. Čo sa týka kandidáta na predsedu, vznikla silná pravicová koalícia. Podľa mňa sa zmení zloženie poslaneckého zboru. Naša koalícia
SDKÚ-KDS-OKS-DS na poslancov určite osloví viacerých ľudí než pred štyrmi rokmi. Mám smelú víziu, že do zastupiteľstva bude zvolených desať poslancov.
Čo by ste ako prvé urobili v prípade vášho víťazstva? Zoštíhlili by ste napríklad aj Úrad KSK?
- V prípade môjho víťazstva nie je možné očakávať, že všetko bude tak, ako bolo doteraz. Bolo by však systémovou chybou a aj dosť neseriózne hurá systémom zoštíhliť úrad bez odborného rozboru. Pravdou je, že v prvom volebnom období pracovalo na Úrade KSK podstatne menej zamestnancov ako dnes. Neviem sa teraz zodpovedne vyjadriť k efektivite súčasného stavu, veľkým otáznikom je, aké kompetenciu prídu, prípadne aj odídu z kraja. Aj Úrad KSK však bude musieť reagovať na zmeny okolo nás a nielen konzervovať súčasný stav.
- Najnovšie správy o voľbách a dopadoch pre slovenskú politiku na volby.sme.sk
- Kedy budú voľby? Stačí prísť s občianskym?
- Aké sú kompetencie krajov?
- Pýtame sa kandidátov na župana, čo odpovedali v našej ankete?
- Kto kandiduje v jednotlivých krajoch?
- A kto chce byť poslancom v krajskom zastupiteľstve? Aké sú obvody?
- O akých peniazoch rozhodujú župy, koľko zaplatíte vy?
- Pošlite nám záber alebo video z kampane u vás, kto má najlepšie, najhoršie, najvtipnejšie bilbordy či letáky: citatelia@smeonline.sk a citatelia.sme.sk
- Chcete politikov inšpirovať? Choďte na 3veci.sme.sk a povedzte, čo treba zmeniť
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári