Súd dal prednosť svedectvu vyšetrovateľa, ktorý je švagrom podozrivého z vraždy, pred výpoveďami chráneného svedka, bývalého člena gangu podsvetia.
KOŠICE. Pred desiatimi rokmi po ňom polícia začala pátrať hneď na druhý deň po zastrelení šéfa košického podsvetia Karola Kolárika. Spolu s bossom konkurenčného gangu Dušanom Borženským patril medzi prvých podozrivých.
Kým Borža sedí za zorganizovanie vraždy Kolárika deviaty rok za mrežami, Dušan Hudák (49) si v stredu po druhýkrát vypočul oslobodzujúci rozsudok. Podľa Krajského súdu v Košiciach niet dosť dôkazov o tom, že sa v decembri 1999 na akcii podieľal aj on.
Obžaloba: Zahladzoval stopy
Podľa obžaloby Hudák s prezývkou Cibuľa patril k užšiemu vedeniu Boržovej skupiny. Pri vražde Kolárika mal byť vodičom a pomáhať na smetisku pri Košickej Polianke spáliť Ford Orion, ktorým sa strelec a ďalší člen skupiny odviezli z miesta činu na Talinskej ulici. Všetci sa mali potom ukryť v jeho dome v Ruskove.
Prokuratúra obžalobu postavila na výpovedi chráneného svedka Martina Trojana, niekdajšieho šoféra gangu, ktorý usvedčoval aj Boržu a spol. Neskôr dostal od prezidenta republiky milosť.
Rovnako ako prvý rozsudok z roku 2007 aj včera krajský súd zdôvodnil oslobodzujúci verdikt najmä výpoveďou Františka Riška, bývalého policajného vyšetrovateľa. Ten vypovedal, že Hudák, jeho švagor, bol v čase vraždy u neho v kancelárii na okresnom úrade vyšetrovania a tam sa aj dozvedel o zastrelení Kolárika.
Pomohol vzorný policajt
Názor na alibi krajský súd nezmenil ani po príkaze Najvyššieho súdu, že ich má lepšie preveriť. Vyžiadal si z polície operačné denníky, kde sa zapisujú nahlásené udalosti, aj evidenciu návštev, dostal však odpoveď, že sú už skartované.
"Obhajoba Hudáka, že bol na polícii u švagra, preto nebola vyvrátená. Navyše nadriadení o Riškovi vypovedali, že išlo o dlhoročného policajta a jedného z najlepších vyšetrovateľov, ktorý nebol nikdy disciplinárne riešený. To je základný moment prípadu," povedal predseda senátu Ladislav Tomčovčík.
Svedectvo Trojana podľa neho na verdikt o vine Hudáka nestačí. Vysvetlil to tým, že v procese s Boržom a ďalšími členmi skupiny výpoveď chráneného svedka podporili aj iné dôkazy. "Išlo o výpoveď Jozefa Stojku v čase, keď bol vo väzbe. Na tomto pojednávaní ako svedok však už účasť Hudáka na vražde nepotvrdil," dodal sudca.
Prihlásil sa sám
Definitívne tresty za vraždu Kolárika padli v novembri 2005. Borža dostal štrnásť rokov, Peter Kinlovič a Radko Brecko dvanásť, Jozef Stojka tri roky. Podľa rozsudku Kolárika samopalom rozstrieľal Miroslav Vančík s prezývkou Pitbul. Vo väzení neskončil, v máji 2000 ho zastrelil majiteľ baru v Lemešanoch, Albánec Driton Mehmeti.
Hudák v megaprocese s Boržom a spol. v roku 2005 chýbal, keď totiž polícia na gang v septembri 2000 udrela, už nebol na Slovensku. V roku 2003 sa sám prihlásil na polícii s tým, že odišiel pracovať na Ukrajinu, aby uživil rodinu. O tom, že bol na neho vydaný zatykač, vraj nevedel.
Celý proces Hudák mlčal a nič nepovedal ani včera v záverečnej reči. Hovoril za neho advokát, ktorý vyhlásil, že súd musí veriť "vzornému policajtovi Riškovi" a nie "kriminálnikovi Trojanovi".
Oslobodenie Hudáka znova preskúma Najvyšší súd. Urobí tak na základe odvolania prokurátora, podľa ktorého sú alibi od policajta nevierohodné, napríklad preto, že sa podľa jeho vlastných slov so švagrom takmer vôbec nestretával.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári