Obyvatelia Ťahanoviec sú rozhorčení. Napriek tomu, že sa mali do zimy zbúrať všetky chatrče v lokalite Na Demetri, nič sa neudialo. A dlhý čas sa ani neudeje.
KOŠICE. Problémom je, že Okresný súd Košice I doposiaľ nerozhodol o návrhu nespokojných občanov. Právny zástupca Ťahanoviec i vlastníkov pozemkov, na ktorých chatrče stoja, Ján Lemeš predpokladá, že termín pojednávania by mal byť vytýčený začiatkom budúceho roka. Obyvateľov chatrčí teda teraz nevysťahujú, napriek tomu, že to v médiách, pred niekoľkými týždňami, predostrel Emil Petrvalský (SDKÚ), zástupca starostu MČ Sídlisko Ťahanovce.
Termín nedodržia
V priestoroch Miestneho úradu MČ Ťahanovce sa v utorok na základe rozhodnutia miestneho zastupiteľstva zišla na verejnom zhromaždení asi päťdesiatka nespokojných ľudí. Starosta Ťahanoviec Ján Nigut (KDH) naň prizval zástupcov štátnej i mestskej polície, úradu vlády, mesta i Bytového podniku. Nechýbal ani právnik, ktorý sa snažil vysvetliť problém.
Ako pripomenul starosta Nigut, na verejnosť sa dostala predčasná informácia o čase likvidácie chatrčí.
"Bol to najbližší možný termín, o ktorom sme uvažovali. Aj to, len ak by sme sa dohodli s mestom. Riešenie svojpomocou by mohlo priniesť komplikácie pre niektoré zúčastnené organizácie či jednotlivcov."
Právnik Ján Lemeš uviedol: "Chatrče pribúdajú, žije tam veľa ľudí, no problém nie je jednoduché riešiť, keďže okrem pozemkov patriacich súkromným vlastníkom stoja chatrče aj na mestskom pozemku. Na súd som podal v zastúpení vlastníkov pozemkov návrh o vypratanie nehnuteľnosti. Zaujímavé je, že 90 % zo žalovaných - 77 osôb tam už nebýva," hovorí Lemeš.
Úrad vlády ponúka pomoc
Riaditeľka odboru stratégie a regionálnej politiky Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity Elena Buksová prisľúbila pomoc: "Ponúkame pomoc v podobe výstavby nízkoštandardných bytov, situáciu treba riešiť citlivo, lebo sú tam aj deti."
Jej kolega z Úradu vlády SR Anton Hrabovský doplnil, že sú ochotní pomôcť prostredníctvom štátnej dotácie, podobne, ako to bolo nedávno v Moldave nad Bodvou. Byty s nízkym štandardom by z 80 % financoval štát, no MČ a mesto musia nájsť vhodnú lokalitu.
"Môžeme o tom rokovať, také problémy sme riešili už na rôznych miestach. Navyše nájomné by sa týmto ľuďom strhávalo z dávok či príjmu, ktorý dostanú," snažil sa ľudí presvedčiť Hrabovský.
Ľudia: Dajte ich preč
Ľudia očakávajú jediné a striktné riešenie. Nepáči sa im, že by ľudia, ktorí neoprávnene obývajú chatrče na cudzích pozemkoch mali dostať nové byty. Je to pre nich neprípustné a otvorene sa pýtajú, či aj ich príbuzným niekto postaví bývanie, keď si postavia chatrče.
"Prečo? Oni sú tu neoprávnene a vy im chcete stavať bývanie. To sú iná kasta? Sú na našich pozemkoch, treba ich vypratať. To nie je náš problém," ozývali sa ľudia, pričom Hrabovský ani nedohovoril.
Rozhorčený dav sa zastrájal, že chatrče mali zbúrať, už keď sa začali stavať, teda ešte v deväťdesiatych rokoch, no nakoniec sa zhodol na tom, že vtedy sa ľudia báli a jednotlivo mali strach o svoje životy. Právnik Lemeš pripomína, že súd by mohol rozhodnúť do apríla budúceho roka, ak sa druhá strana odvolá, spor sa ešte niekoľko mesiacov potiahne.
"Musíme postupovať zákonným spôsobom. Nemôžeme prísť a vypratať priestory. Museli by sme niekde uložiť ich majetok a niesť zaň zodpovednosť. Nech rozhodne súd, potom podáme návrh exekútorovi a ten začne konať," vraví Lemeš.
"Nie sú od nás, nech idú, odkiaľ prišli. Na čo je tu polícia, nech koná a dá ich preč," zneli nespokojenci, ktorí čakali, že do zimy bude problém vyriešený.
BPMK podá žalobu
Prítomní sa dohodli na tom, že Bytový podnik mesta Košice (BPMK) bude zastupovať mesto a taktiež podá žalobu na súd, aby bol vyprataný celý pozemok. Lebo aj keby súkromní vlastníci uspeli, časť chatrčí by tam zostala a problém by pretrvával naďalej.
"Budeme postupovať spoločne, my sme už žalobu podali, chceme dosiahnuť to, aby mesto konalo a požiadalo súd o vydanie rozhodnutia o vypratanie neoprávnene zabraných pozemkov. Máme podozrenie, že tam funguje tzv. čierne nájomné, čo budeme riešiť spoločne s políciou," hovorí J. Nigut.
Podľa poslednej policajnej štatistiky žije momentálne v chatrčiach na Demetri 106 ľudí, niektorí vraj radšej odchádzajú sami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári