KOŠICE. Pre voľby do orgánov Košického samosprávneho kraja (KSK) je stanovených celkovo 11 volebných obvodov, v ktorých sa nachádza 846 volebných okrskov. Najmenším volebným obvodom podľa počtu okrskov je Gelnica a podľa počtu obyvateľov Sobrance. Naopak, najväčším volebným obvodom sú Košice-okolie so 142 okrskami.
O post poslanca, ktorý okrem notebooku a určitej spoločenskej prestíže zaručuje aj odmenu 390 eur mesačne, resp. 18 720 eur za volebné obdobie, má po odhlásení 3 adeptov záujem v Košickom kraji spolu 538 kandidátov. Ich počet oproti predošlým voľbám mierne klesol.
Priemerný vek kandidátov je 47 rokov (mimochodom, takisto aj v Prešovskom kraji). Nominovalo ich 23 politických strán a koalícií, pričom 80 sú nezávislí. V nedeľu ráno však bude môcť oslavovať len 57 z nich. Po osem z nich bude zastupovať obvody Košice-okolie, Michalovce a Trebišov, siedmi budú za Spišskú Novú Ves, šiesti za Košice II, piati za Rožňavu a Košice I, štyria za Košice IV a po dvoch poslancov budú mať obvody Gelnica, Košice III a Sobrance.
Županský plat - 180-tisíc eur
O kreslo košického župana (oficiálne predsedu KSK) má po odstúpení Jozefa Plachého (SRS) záujem sedem kandidátov. Ich priemerný vek je podľa Štatistického úradu SR 55 rokov (u kandidátov v PSK o niečo menej - 51 rokov).
Zrejme najväčším lákadlom je plat, ktorý je 3 188 eur mesačne plus ďalších 129 eur paušálnych náhrad. Každý predseda kraja zároveň dostáva aj 13. a 14. plat vo výške svojho základného platu. Podľa prepočtov Korzára si tak budúci župan oficiálne zarobí za najbližšie 4 roky takmer 180-tisíc eur. Župani sa okrem toho môžu voziť na luxusných autách s vlastným šoférom (v Košiciach Audi A6, v Prešove Volvo) a majú zadarmo aj služobný telefón.
Do županského kresla sa už po 1. kole volieb môže posadiť ten uchádzač, ktorý dostane minimálne 50 percent a jeden hlas z celkového počtu platných odovzdaných hlasov. Ak sa tak nestane, o dva týždne sa bude konať II. kolo volieb, kam postúpia dvaja kandidáti s najväčším počtom hlasov.
V Prešovskom kraji kandiduje najviac ľudí
Prešovský samosprávny kraj (PSK) má 13 volebných obvodov, kopírujúcich okresy. Celkovo bude má zastupiteľstvo 62 poslancov. Najviac ich bude mať obvod Prešov (12), najmenej Medzilaborce (1), Bardejov má 6, Humenné 5, Kežmarok 5, Levoča 3, Poprad 8, Sabinov 4, Snina 3, Stará Ľubovňa 4, Stropkov 2, Svidník 3, Vranov nad Topľou 6. Celkovo kandiduje v nadchádzajúcich voľbách 547 uchádzačov, čo je najviac v rámci Slovenska. To znamená, že na každý poslanecký mandát pripadá takmer deväť záujemcov.
Predsedom PSK chcú byť desiati kandidáti. Medzi nimi aj najstarší kandidát v rámci Slovenska, ako aj dve ženy.
Fakty
Ako voliť?
Na rozdiel od volieb prezidenta alebo parlamentných si poslancov do zastupiteľstva, ako aj župana môžeme zvoliť len v mieste trvalého bydliska, keďže pri sobotňajších voľbách neexistuje žiaden volebný preukaz.
Voliť môžu aj cudzinci s trvalým pobytom na Slovensku, ktorí majú trvalý pobyt v meste alebo obci na území príslušného kraja, za predpokladu, že rovnako ako občania dovŕšili najneskôr v sobotu 18 rokov.
Po preukázaní totožnosti občianskym preukazom alebo cestovným pasom dostane každý volič od členov okrskovej volebnej komisie prázdnu obálku a dva hlasovacie lístky - jeden pre voľby do zastupiteľstva a druhý pre voľby predsedu. Ak by ste náhodou dostali len jeden z nich, je potrebné na túto skutočnosť upozorniť volebnú komisiu a tá sa už postará o nápravu.
Na hlasovacom lístku pre voľby predsedu samosprávneho kraja môžete "za plentou" zakrúžkovať poradové číslo JEDINÉHO kandidáta. Každý inak označený hlasovací lístok sa bude považovať za neplatný, resp. ak nezakrúžkujete nikoho, nebude sa z pochopiteľných príčin brať do úvahy.
Na hlasovacom lístku pre voľby poslancov zastupiteľstva môžete zakrúžkovať maximálne toľko čísel, koľko poslancov má byť v príslušnom volebnom obvode zvolených. Teda, ak sa napríklad v obvode Košice-okolie volí 5 poslancov, za platný sa považuje ten hlasovací lístok, na ktorom je zakrúžkovaných jeden až päť poslancov. Ak nezakrúžkujete ani jedno číslo, hlasovanie je síce platné, ale v podstate zbytočné. Počet poslancov, ktorí sa volia v konkrétnom volebnom obvode, je uvedený na hlasovacom lístku.
Ak si ešte pred vhodením hlasovacích lístkov, či už pri voľbách predsedu alebo poslancov rozmyslíte vašu voľbu, resp. ste na ňom niečo pokazili, môžete si od volebnej komisie vypýtať nový hlasovací lístok.
jsv
Kompetencie samosprávneho kraje
Volič môže rozhodnúť o tom...
Na aké stredné školy pôjdu peniaze z rozpočtu kraja, príp. aj ktoré sa zrušia alebo zlúčia.
Ktoré úseky ciest II. a II. triedy sa opravia.
Aké vysoké budú poplatky v domovoch dôchodcov a sociálnych služieb.
Koľko financií uvoľnia autobusovým dopravcom na financovanie strát na cestovné lístky študentom, ZŤP a dôchodcom.
O ďalšom osude štyroch krajských nemocníc.
Aké budú otváracie hodiny v lekárňach.
Aké vysoké budú dane za motorové vozidlá, ktoré sú určené na podnikanie.
Do ktorých oblastí kraja potečú dotácie schvaľované zastupiteľstvom a županom.
Koľko peňazí pôjde na prevádzku kultúrnych inštitúcií.
jsv
Autor: jsv, frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári