Korzár logo Korzár Košice

Medzi najznámejšie rodiny, ktoré sa zaslúžili o rozvoj Košíc, patrili v 19. storočí Jakabovci

História Košíc eviduje niekoľko rodín, ktoré sa významnou mierou zaslúžili o rozvoj nášho mesta. Jednou z nich sú Jakabovci, významná rodina košických architektov a staviteľov. Tvoril ju Péter a jeho traja synovia Árpád, Gejza a Vojtech. Dnes sa na ich pô

sobenie a zásluhy pozrieme podrobnejšie.

Péter Jakab sa narodil 1. septembra 1834 v Košiciach. V manželstve s Josefou, rod. Hanserovou, prežil 44 rokov. Vychovali troch synov - Árpáda, Gejzu a Vojtecha. V roku 1860 založil v Košiciach stavebnú firmu, ktorá niekoľko desaťročí prosperovala v oblasti stavebného podnikania a architektúry. V roku 1876 sa stal majiteľom obchodu so stavebninami a od roku 1878 vlastnil v Košiciach tehelňu. Na krajinskej výstave v Budapešti v roku 1885 získal za expozíciu, ktorou prezentoval výsledky svojho vyše 20-ročného úspešného stavebného podnikania, zlatú medailu. Zomrel 20. apríla 1903.

Árpád Jakab. Narodil sa 4. marca 1861 v Košiciach ako prvorodený syn Pétera Jakaba. V 70. - 80. rokoch 19. storočia študoval na reálke v Košiciach, neskôr na technike vo Viedni. Od roku 1894 spolu s bratom Gejzom ostali verní rodinnej tradícii a založili si vlastný stavebný podnik. Po smrti otca viedli jeho stavebnú firmu. V roku 1908 odišiel do Budapešti. Dobová tlač konštatovala, že Košice prišli o šikovného architekta. Zomrel v septembri 1927 v Košiciach.

Gejza Jakab. Narodil sa 13. decembra 1863 v Košiciach. Od roku 1894 spolu s bratom Árpádom realizovali v Košiciach množstvo budov - Vyššiu dievčenskú školu, školu pre pôrodné asistentky, múzeum, kasárne, banky, Jakabov palác. Od roku 1908 viedol stavebnú firmu v Košiciach. Zomrel 2. decembra 1915 v Košiciach.

Vojtech Jakab. Narodil sa 17. októbra 1870 v Košiciach ako najmladší syn manželov Jakabovcov. Spomedzi súrodencov mal najväčšie podnikateľské schopnosti. Od roku 1898 viedol rodinnú tehelňu v Košiciach. Na poste riaditeľa tehelne zotrval i po zlúčení s Hornouhorskou stavebnou spoločnosťou v roku 1918. Zomrel v roku 1952 v Košiciach vo veku 82 rokov.

Členovia rodiny architektov a stavebných podnikateľov Jakabovcov sú pochovaní v rodinnej hrobke na cintoríne Rozália v Košiciach.

Jakabovci a ich pôsobenie v stavebníctve

Pôsobenie rodiny architektov a staviteľov Jakabovcov od 70. rokov 19. storočia tvorilo neodmysliteľnú súčasť rozmáhajúceho sa stavebného podnikania v Košiciach. Základy rodinnej firmy položil Péter Jakab. Okrem podnikania v oblasti stavebníctva aktívne pôsobil v mestskom zastupiteľstve, bol členom Živnostenského spoločenstva, presbyterstva evanjelickej cirkvi a slobodomurárskej lóže. Aby sa presadil na poli stavebníctva, vložil investície do kúpy tehelne. Vedel, že dobrá architektúra, to nie je len dobrý projekt od architekta, ale že kvalita architektonického diela závisí aj od použitých stavebných materiálov, progresívnych stavebných postupov a technológií.

Jeho parná tehelňa, ktorú otvoril v roku 1878 a obchod so stavebným materiálom patrili k najvyhľadávanejším v širokom okolí. V obľube boli najmä keramické výrobky. Od roku 1895 jeho tehelňa vyrábala i keramické stavebné prefabrikáty. O kvalite ponúkaného sortimentu vypovedá aj fakt, že firma Jakabovcov patrila k hlavným dodávateľom stavebného materiálu na rekonštrukciu Dómu sv. Alžbety. Za celoživotný prínos v oblasti stavebníctva získal P. Jakab zlatý záslužný kríž Františka Jozefa. Traja synovia P. Jakaba, Árpád, Gejza a Vojtech pokračovali v rodinnej tradicii.

Iba Árpád, ktorý sa prejavil aj ako literát – písal básne, mal architektonické vzdelanie, študoval na technike vo Viedni. Pôsobil v Košiciach a v Budapešti. Od roku 1894 začal podnikať s bratom Gejzom. Venovali sa projekcii a realizácii stavieb a popri rodine Répászkych patrili k najproduktívnejším stavebným podnikateľom v Košiciach. Najmladší syn Pétera Jakaba, Vojtech, prebral po otcovi stavebné podnikanie a v roku 1898 sa stal riaditeľom košickej tehelne.

Hotel Schalkház. Dňa 14. augusta 1873 košický veľkopodnikateľ s vínom Leopold Schalkház otvoril hotel Schalkház, ktorý patril k najluxusnejším objektom v Košiciach. Stavbu realizovala firma Pétera Jakaba podľa plánov L. Freya, košického architekta pôsobiaceho v Budapešti. Mimoriadna kvalita stavebných prác a dokonalé remeselné vypracovanie interiérov vypovedali o vzájomnom dialógu architekta a staviteľa, výsledkom ktorého bolo pozoruhodné architektonické dielo. V 20. storočí postavili na mieste pôvodného hotel Slovan a momentálne ho nahradil Hilton.

Divadlo, múzeum, škola, palác. Podľa projektu budapeštianskeho architekta V. Czieglera postavili Jakabovci roku 1898 Andrássyho palác na Hlavnej ulici v Košiciach. Árpád a Gejza Jakabovci navrhli a spolu s architektom a stavebným podnikateľom M. Répászkym postavili i budovu košického múzea. Stavebná firma Jakabovcov sa podieľala aj na výbornej architektonickej úrovni secesnej Vyššej dievčenskej školy od J. Pártosa. V roku 1899 podľa plánov A. Langa a A. Steinhardta Jakabovci opäť spolu s M. Répászkym postavili košické mestské divadlo a pre architekta J. Huberta realizovali filiálku Rakúsko-uhorskej banky v Košiciach.

Romantizmus na brehu Mlynského potoka. Vplyv regotizácie košického dómu, na obnovu ktorého firma Jakabovcov dodávala stavebný materiál, sa prejavil aj pri návrhu tzv. Jakabovho paláca. Postavili ho v roku 1899 podľa projektu Árpáda a Gejzu Jakabovcov. V romantickom koncepte rodinného sídla, ktoré slúžilo na potreby bývania i podnikateľské aktivity, nachádzame viaceré tendencie - gotickú a orientálnu inšpiráciu, secesné motívy či prvky britskej obrody remesiel a umenia. Romantický dojem umocňovala aj samotná poloha objektu v blízkosti mestského parku na brehu Mlynského potoka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  2. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  3. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  4. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  5. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 207
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 534
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 293
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 474
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 489
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 209
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 625
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 513
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu