Podobné muky prežívame najmenej raz, ale zväčša viackrát v roku, a pritom nám ani na um nezíde, že sme zrelí na návštevu psychológa, ktorý by nám povedal niečo o triskaidekafóbii, čiže chorobnom strachu z trinástky, ktorým evidentne trpíme.
Strach z piatka trinásteho je dôsledkom autosugescie, ktorá by pokojne mohla fungovať aj opačne, keby sa v spoločnosti tradovalo, že je to šťastný deň. Poverčivosť je na príčine mnohých nešťastí a úrazov, pretože ľudia sú čiastočne paralyzovaní predtuchou, že sa im určite niečo zlé stane. To už je osud neurotikov s diagnózou triskaidekafóbia, čo je zložený výraz z gréckych slov tris - tri, deka - desať a phobia - strach. Z lekárskeho hľadiska je triskaidekafóbia iba obava z čísla 13, avšak nielen u nás, ale na celom svete je tento pojem umocňovaný strachom z piatka trinásteho.
Ľudská poverčivosť ide tak ďaleko, že niektorí ľudia v piatok trinásteho skutočne nevylezú z postele. Iní sa chránia "osvedčenými" rituálmi, ako to býva pri čiernej mačke, napríklad vyčkávaním, kým pred nimi neprejde cez cestu iná osoba. Pre piatok trinásteho je to nutkanie prekračovať kanálové poklopy, chrániť sa rozličnými amuletmi a maskotmi, ďalší sa nechajú ráno od dôveryhodnej osoby popľuvať, aby sa na nich nalepilo šťastie.
Triskaidekafobici nie sú v populácii zanedbateľná skupina. Práve preto mnohé veľké hotely preskakujú v označovaní podlaží 13. poschodie, neexistujú v nich ani izby, ktorých číslo by sa končilo na 13. Aj mnohí motoristi odmietajú evidenčné čísla s trinástkou. Nasťahovať sa do domu s číslom 13 by pre mnohých triskaidekafobikov znamenalo hotovú smrť.
Medzi veriacimi katolíkmi by mali byť triskaidekafobici výnimkou, pretože poverčivosť sa s ich náboženstvom vylučuje. Napokon, aj niektoré zaujímavé okolnosti voľby nového pápeža svedčia skôr o tom, že 13 je vlastne symbolom šťastia. Je to síce výsledok matematickej špekulácie, ale predsa len toto číslo sprevádzalo voľbu toľkokrát, že stojí za to uviesť tieto výpočty už len ako kuriozitu.
Napríklad biely dym, ktorý oznámil správu, že katolícka cirkev má nového pápeža, sa objavil nad strechou vatikánskej Sixtínskej kaplnky o 17.50 nášho času. Súčet týchto cifier dáva číslo 13. Rovnaké číslo vyjde, ak spočítame cifry v časovom údaji, keď vatikánske zvony oznámili zvolenie nového pápeža. Stalo sa tak presne o 18.04 h. Obdobne to dopadne pri hre s číslami v prípade smrti Benediktovho predchodcu, pápeža Jána Pavla II. Zomrel 2. apríla, teda 2. 4. 2005, čo je v súčte zasa 13. Pápežov život sa zastavil presne o 21.37 h, a aj to dáva súčet 13. Objavujú sa teórie, že číslo 13 je pre katolícku cirkev šťastné preto, lebo pozostáva z cifry 1 v zmysle jeden Boh, a 3 v zmysle Svätá trojica.
Ak je na "nešťastnom piatku trinásteho" predsa len niečo racionálne, tak je to nespochybniteľný historický fakt, že keď v roku 1307 začal Vatikán s pomocou kráľa Filipa IV. Pekného (1268-1314) neľútostnú kampaň proti rádu Templárskych rytierov vo Francúzsku, začiatok akcie bol stanovený na piatok 13. októbra 1307. Traduje sa, že práve odvtedy má tento deň prívlastok nešťastný. Časť unikajúcich členov rádu sa uchýlila do Škótska, kde ich pričinením vznikla živná pôda pre rozmach čudesných mysterióznych obradov a kultov.
Z bližších končín sa prejavil piatok trinásteho ako nešťastný, čierny deň u našich západných susedov v auguste 1604. V ten deň zasiahol nevídaný požiar mesto Karlove Vary a zo 102 domov ich do tla zhorelo 99. Je kuriózne, že túto skazu, ktorá obišla iba tri domy, spôsobilo horúce maslo. V onen piatok prikázala vdova Apolonia Rubendunstová svojim trom dcéram roztopiť hrudy masla vo veľkom hrnci na otvorenom ohnisku. Dievčatá však nedávali na maslo pozor, ale sa otŕčali v oknách, aby si ich všimli fešácki delostrelci, nacvičujúci pred domom pochod. Vriace maslo vykypelo a čierny piatok pre Karlove Vary a ľudovú slovesnosť v Čechách bol na svete. Zúfalí Karlovarčania Rubendunstovú aj s dcérami z mesta navždy vykázali, aj keď to bola pre nich naozaj len symbolická satisfakcia.
Karlovarský čierny piatok je už celé stáročia za nami, ale možno nás onedlho čaká iný, priam globálny. Zapríčiniť ho má dopad asteroidu 2004 MN4 na povrch zemegule. Asteroid 2004 MN4 má dĺžku asi 400 metrov, teda nie je našťastie dosť veľký na to, aby spôsobil katastrofu, ktorá pred 65 miliónmi rokov spôsobila zánik dinosaurov. Tak či onak, ak by asteroid dopadol v nevhodnom čase na nevhodné miesto, vyvolal by obrovskú vlnu tsunami, prípadne efekt zodpovedajúci veľkému nukleárnemu výbuchu. Vedci z NASA majú zatiaľ k dispozícii málo relevantných údajov a musia počítať so širokou toleranciou možných chýb vo výpočte dráhy asteroidu. Vedia však už, že sa k Zemi priblíži v piatok 13. apríla 2029, a "nie je vylúčené", že do nej narazí. Žeby povera naozaj fungovala? Kto tomu verí, môže vyhrať slušné peniaze, americké stávkové kancelárie už teraz prijímajú na túto udalosť tipy.
Je to zvláštne, ale existujú pozorovania, ktoré vedú k záverom, že piatok trinásteho je pre niekoho naozaj nešťastný. Psychológovia objavili, že niektorí ľudia majú nehody alebo ochorejú práve v piatok trinásteho. Je to pripisované tomu, že podvedome cítia úzkosť a obavy z tohto dňa. Inštitút pre zvládanie stresu a fóbií v Asheville odhadol, že USA každý piatok trinásteho stratia 800 až 900 miliónov dolárov len preto, že ľudia v ten deň necestujú a nejdú do práce.
Nasledujúce mesiace majú piatok trinásteho:
http://sk.wikipedia.org/wiki/Piatok_trin%C3%A1steho
Táto sekvencia uvedená pre roky 2001-2028 sa opakuje každých 28 rokov od roku 1901 do 2099. Všetky mesiace, ktoré sa začínajú nedeľou, majú piatok trinásteho. Pretože 400-ročný cyklus v Gregoriánskom kalendári má celočíselný počet týždňov, nemôže byť piatok trinásteho raz za sedem mesiacov. V tejto súvislosti je zaujímavé, že trinásteho býva najčastejšie práve v piatok.
Počas 400-ročného cyklu sa 13. deň v mesiaci vyskytuje 4 800-krát.
Autor: rob
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári