Korzár logo Korzár Košice

Najlepší slovenský kulturista Igor Kočiš rozšíril svoju zbierku o striebornú medailu zo svetového šampionátu

Po Ázijských hrách v roku 2006 majú Katarčania veľké ambície zorganizovať v najbližších rokoch aj celosvetovú letnú olympiádu. Aj keď ich kandidatúra zatiaľ neslávila úspech, perfektne pripravené moderné športoviská v Dohe a okolí vôbec neležia ladom, ako

trerbárs v čínskom Pekingu, kde sú olympijské hry už históriou. V Dohe sa už konali vzpieračské majstrovstvá sveta, jej pravidelnými návštevníkmi sú i najlepší svetoví tenisti, a čoraz väčší kredit získava aj atletický míting pod patronátom IAAF. Atléti sa tam chystajú zavŕšiť aj tohtoročnú zimnú sezónu, keďže Doha bude organizátorom halových majstrovstiev sveta.

Začiatkom novembra sa v krajine "petrodolárov" predstavila aj svetová kulturistická špička, na 63. majstrovstvách sveta organizácie IFBB. Medzi 167 pretekármi z 54 krajín bojovalo o medaily aj kvarteto slovenských kulturistov v zložení Igor Kočiš (VŠC Dukla Banská Bystrica), Peter Tatarka (Impa Dynamic Dolný Kubín), Adam Cibuľa (Iskra Hnúšťa) a Štefan Havlík (Dukla Banská Bystrica). Reprezentačný šéftréner, Košičan Milan Čížek, veril, že aj napriek menej početnej zostave sa slovenská výprava ani tentoraz nebude vracať z vrcholného podujatia sezóny s prázdnymi rukami, že sa naša historická bilancia, už tradične, rozšíri o nejaké medailové prírastky. V jeho očiach boli najväčšími kandidátmi na zisk cenných kovov Košičania Igor Kočiš a Štefan Havlík. Mal 50-percentnú úspešnosť, pretože na bedni skončil okrem Kočiša i kontroverzný kulturistický veterán Adam Cibuľa, pre ktorého je to, po bronze v Šanghaji pred štyrmi rokmi, druhé medailové umiestnenie na majstrovsvtvách sveta v kariére. Ich reprezentační kolegovia skončili svoje účinkovanie na šampionáte už v semifinále, Peter Tatarka obsadil v kategórii do 90 kg 9. miesto a Štefan Havlík, ktorý sa vrátil na pódium po dvojročnej prestávke, vybojoval v 100-ke desiatu priečku.

Košičan Igor Kočiš, ktorý je v súčasnosti zamestnancom VŠC Dukla Banská Bystrica, sa tešil už zo šiesteho kovu na svetovom šampionáte (4-2-0), ale k tomu treba prirátať aj tri "pliešky" (1-2-0) zo Svetových hier v neolympijských športových disciplínach, na ktorých má nárok štartovať iba absolútna kulturistická špička. Štvornásobný majster sveta obhájil v Dohe striebornú pozíciu z vlaňajška z Manamy, čo je jeho najlepšie umiestnenie na svetových šampionátoch v hmotnostnej kategórii do 75 kg, do ktorej prešiel zo 70-ky v roku 2005. Chcel zlato, ale nie je sklamaný. "Sklamanie z toho, že som ´iba´ strieborný, bolo iba chvíľkové. S odstupom času, keď som si pozeral fotky zo súťaže, celkom pominulo. V mojej hmotnostnej kategórii sa totiž zišla extrémne silná konkurencia, takže z druhého miesta nemôžem byť sklamaný. Moja forma oproti Svetovým hrám v Kórei pred troma mesiacmi sa o dosť zlepšila, a myslím, že o rok to bude ešte lepšie," tvrdí najlepší slovenský kulturista.

Kulturistika je jedným zo športov, kde to majú, ako sa hovorí, v rukách rozhodcovia. A ich subjektívny meter nemusí byť ku každému borcovi spravodlivý. Igor však priznal, že tentoraz bol, že obhajca titulu Jasim Husain z Bahrajnu bol o čosi lepší. "V mojej kategórii nebol žiaden slovenský rozhodca, nemal som tam nikoho, kto by ma trošku pretlačil, ale myslím si, že to by aj tak nehralo významnejšiu rolu v konečnom účtovaní. Dôležité bolo, aby ma nevyvolali ako prvého, lebo to nie je výhodné, rozhodcovia totiž podľa prvého pretekára nasadzujú latku. Musím však objektívne povedať, že reprezentant Bahrajnu bol o niečo lepší. Bol extrémne hustý, teda hustota svalov a žilnatosť boli uňho na maximálne profesionálnej úrovni. U pretekárov z arabských krajín to už nie je žiadne prekvapenie, pretože kulturistika, aj vďaka podpore bohatých šejkov, je tam veľmi populárna."

Pred cestou na svetový šampionát Igor ešte popracoval na voľnej zostave, s ktorou jeho tréner Milan Čížek na nominačných pretekoch nebol stopercentne spokojný. V šesťčlennom finále sa na ňu maximálne sústredil. "Potreboval som dostať voľnú zostavu do nejakej rutiny, aby som nerobil zmätky pri pózovaní. Koncentroval som sa na to, aby som predviedol svoj životný výkon. A myslím, že sa mi to aj podarilo. Som však presvedčený, že o rok na majstrovstvách sveta budem môcť opäť hovoriť o svojom životnom výkone."

Štvornásobný svetový šampión sa zaprisahal, že s kulturistikou neskončí, kým nezíska ešte aspoň jeden titul. Vekom má k Adamovi Cibuľovi, ktorý v Dohe ako štyridsaťpäťročný vybojoval bronzovú medailu, ešte poriadne ďaleko, takže, kým ho "dobehne", tých titulov by mohlo byť aj viac... "Naozaj, zlatých medailí by ešte mohlo byť niekoľko, lebo sa neobávam toho, že by vek mohol negatívne ovplyvniť moju výkonnosť. U kulturistov vek nie je rozhodujúci. Každoročne sa konajú aj majstrovstvá sveta ´masters´, a forma starších borcov je častokrát na vyššej úrovni ako u mladých chlapcov."

Kočišova 75-ka bola ozdobou katarského šampionátu, pretože sa v nej zišla kompletná svetová špička. "Boli tam všetci pretekári, s ktorými som rátal, že prídu. Okrem obhajcu titulu Husaina aj víťaz Svetových hier Čang-soon Boo z Kórey, ktorý sa tentoraz musel uspokojiť iba so šiestym miestom, aj môj dlhoročný rival, Talian Filippo Masucci, ktorý tiež skončil bez medaily, štvrtý. Predpokladal som, že mojím veľkým súperom bude aj Bulhar Christomir Christov, ale ten prešiel o kategóriu vyššie, do osemdesiatky. Nie kvôli hmotnosti, pretože tie dve kilá by v pohode zhodil, ale preto, lebo v osemdesiatke bola oveľa slabšia konkurencia i úroveň ako v 75-ke. A tam suverénne dominoval."

Bulharsko, ako jediná európska krajina, získalo v Dohe zlatú medailu, dokonca dve. Ostatné si podelil zvyšok sveta, čo však neznamená, že by Európa bola na ústupe. "Nie je prekvapujúce, že pretekári z arabských krajín boli v popredí, lebo majstrovstvá sveta boli v ich regióne. Vždy je dosť podstatné, kde sa svetový šampionát koná. Na budúci rok sa uskutoční v Baku, kde určite bude štartovať veľký počet pretekárov z krajín bývalého Sovietskeho zväzu, ktorí budú vážnymi kandidátmi na medaily."

Kandidatúru azerbajdžanského Baku odklepol kongres IFBB, ktorý sa konal počas svetového šampionátu v Dohe. Ženy sa môžu tešiť na mexické Acapulco. "Vôbec im tú exotiku nezávidím, pretože ja som sa už nacestoval dosť. A najradšej by som bol, keby sa ďalší svetový šampionát konal trebárs u nás doma, v Bratislave či Košiciach. To by bolo pre mňa najlepšie," vraví Igor Kočiš.

Na katarskú Dohu však nebude mať zlé spomienky, nielen preto, že bola preňho opäť medailová. "Organizácia celého šampionátu bola v poriadku, nevyskytli sa žiadne vážnejšie problémy. Vari jediným nedostatkom organizátorov bolo, že sme nemali k dispozícii žiadne jednoručky ani činky na rozcvičovanie, takže sme si museli sami nájsť spôsob ako sa rozcvičiť. Súťaže prebiehali v hotelovom komplexe, kde bol z jednej strany hotel a z druhej kongresová hala, kde bolo pódium. To bolo, aj s pozadím, pripravené veľmi pekne. Naše súťaže, a najmä finále, prilákali dosť veľa divákov, miestnych aj zahraničných turistov. Dokonca tam boli aj Slováci. Keď sme sa vracali z Dubaja, kde sme sa vybrali po šampionáte, stretli sme sa s partiou slovenských chlapcov, ktorí nám povedali, že sa boli pozrieť na súťaže svetového šampionátu. V Dohe bolo aj ubytovanie na vysokej úrovni, hotel bol hneď pri mori, ale výhľad naň sme si príliš neužívali, pretože okno v izbe bolo veľmi špinavé. Asi od piesku, ktorý naň nafúkalo. Spomienkou na šampionát nie je pre mňa iba medaila, ale z každého mesta, kde som súťažil, si prinesiem nejaké drobnosti, zopár suvenírov, ktoré mi to mesto či krajinu pripomínajú."

Svetovým šampionátom sa tohtoročná kulturistická sezóna prakticky skončila. Ale prílišné leňošenie by sa v budúcej mohlo vypomstiť. "Samozrejme, nemôžem si dovoliť trebárs dvojtýždňový tréningový výpadok, takže hneď na druhý deň po návrate zo svetového šampionátu som bol opäť v posilňovni, aby som absolvoval aspoň nejaké regeneračné cvičenia. Prirodzene, do konca roka bude to cvičenie menej časté a nie také intenzívne ako počas súťažného obdobia, ale o oddychu nemôže byť ani reči. Už aj preto, že by som chcel absolvovať aspoň nejaké exhibičné vystúpenia, možno aj niekde doma, na východe. Na budúci rok, na jar, sa uskutočnia majstrovstvá Európy v Holandsku, a na jeseň svetový šampionát v Azerbajdžane, ale ako bude vyzerať môj ďalší súťažný rok, to si prekonzultujeme s trénerom až niekedy v januári," vraví čerstvý vicemajster sveta.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 277
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 946
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 100
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 509
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 677
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 503
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 191
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 753
  1. Vladimír Bojničan: Dogmatické náboženstvo ako zdroj xenofóbie: Korene, mechanizmy a historické dôsledky
  2. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  3. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  4. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  5. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  6. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  7. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  8. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 151
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 75 613
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 53 643
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 32 011
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 089
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 296
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 10 466
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 626
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Vladimír Bojničan: Dogmatické náboženstvo ako zdroj xenofóbie: Korene, mechanizmy a historické dôsledky
  2. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  3. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  4. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  5. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  6. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  7. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  8. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 151
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 75 613
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 53 643
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 32 011
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 089
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 296
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 10 466
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 626
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu