"Mesto Košice pri prevádzke cintorínov toleruje nerešpektovanie Zákona 470/2005 Z. z., konkrétne § 24 ´Užívanie hrobového miesta´, odstavec 3: Pri úmrtí nájomcu prednostné právo na uzavretie nájomnej zmluvy majú dedičia; ak je dedičov viac, ten z dedičov, ktorý sa prihlásil ako prvý," píše Ladislav Rovinský a dodáva: "Toto právo mesto upiera osobám, ktoré majú záujem hrob zachovať, teda ďalším v poradí, než iba prvému v zozname dedičov. Mesto tým sleduje rýchle uprázdnenie hrobných miest (ak nie ekonomické záujmy prevádzkovateľa pohrebiska). Cintorín v Košiciach bol zriadený v čase, keď mesto malo cca 50-tisíc obyvateľov, dnes je to štvornásobok a mesto nehľadá riešenie. Mnoho pozostalých, priateľov a Košičanov s ľútosťou a zármutkom sleduje, ako sa majú likvidovať hroby, ktoré sú pamäťou mesta."
O odpoveď sme požiadali magistrát mesta. "Verejný cintorín na Rastislavovej ulici je jedným z najväčších na Slovensku," povedala nám hovorkyňa Lucia Mihoková. "Nachádza sa na ňom približne 30-tisíc využitých hrobových miest. V areáli cintorína je ešte voľná plocha, ktorá v prípade potreby umožňuje do budúcnosti vytvoriť priestor pre ďalších cca tisíc hrobových miest, čo by malo postačovať pre nasledujúcich 8 až 10 rokov."
Mesto Košice a spoločnosť Rekviem, s. r. o., viackrát informovali (naposledy v čase Dušičiek) v súvislosti s rekonštrukciou Verejného cintorína aj o procese uzatvárania nájomných zmlúv. "Z celkového počtu cca 30-tisíc užívaných hrobových miest bolo k 26. októbru 2009 uzatvorených 16 495 podnájomných zmlúv," vraví konateľ spoločnosti Karol Kačmáry. "Za zvyšné hrobové miesta bez nájomných zmlúv nikto neplatí. Je to potrebné vysporiadať, inak do budúcnosti nemožno vylúčiť zrušenie týchto miest. Zatiaľ sme však nezrušili žiadne."
Povinnosť uzavrieť na hrobové miesto nájomnú zmluvu a uhradiť nájomné vyplýva zo zákona. "Užívateľov hrobových miest a osoby oprávnené na uzavretie nájomnej zmluvy upozorňujeme viacerými spôsobmi, aby sa nám čo najskôr prihlásili a navštívili správu cintorína. Ak osoby, ktoré majú právny vzťah k hrobovému miestu, nie sú známe a do 31. októbra 2010 nedôjde k uzatvoreniu nájomnej zmluvy a úhrade nájomného, nárok na užívanie hrobového miesta zanikne a bude môcť byť zrušené. Zoznam takýchto hrobových miest neznámych užívateľov, na ktoré nie je uzavretá nájomná zmluva a zaplatené nájomné, zverejňujeme na vývesnej tabuli na cintoríne a upozornenia umiestňujeme taktiež aj na samotné hrobové miesta."
Na uzavretie nájomnej zmluvy je potrebný občiansky preukaz a prvý doklad o užívaní hrobového miesta. Prípadne rozhodnutie o dedičskom konaní alebo iný hodnoverný doklad, ktorý dosvedčuje, že daná osoba je dedičom po prvom užívateľovi hrobového miesta. Podľa zákona, ktorý platí od roku 2005, právo užívať hrobové miesto vzniká uzavretím nájomnej zmluvy. Prevádzkovateľ pohrebiska (cintorína) nájomnú zmluvu vypovie, ak nájomca (užívateľ) ani po upozornení nezaplatil nájomné za užívanie hrobového miesta. Prevádzkovateľ pohrebiska je povinný písomne upozorniť na vypovedanie nájomnej zmluvy. Ak mu nie je známa adresa alebo sídlo nájomcu, uverejní túto informáciu na obvyklom mieste na pohrebisku.
"Na proces uzatvárania nájomných zmlúv sme zaznamenali prevažne pozitívne reakcie. Spoločnosť Rekviem dodržiava literu zákona a v zmysle zákona sama písomne kontaktuje dedičov, na ktorých má adresy. Aby spoločnosť predišla nedorozumeniam, vyhotovila pre dedičov po nebohom čestné vyhlásenie, ktoré podpíšu u notára a predložia pri uzatváraní zmluvy. Uvádzajú sa v ňom údaje o dedičoch a vyhlásenie, že sú dedičmi," dodal K. Kačmáry.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári