KOŠICE. Deň pred historickým 17. novembrom popoludní o 15.00 hod. odkryjú pamätnú tabuľu pred vedeckou knižnicou. Odhalí ju primátor, predstavitelia samosprávy a v oficiálnom programe sa spomína aj účasť protagonistov.
Už o hodinu neskôr sa však bude odhaľovať pamätník aj o niekoľko metrov ďalej, na niekdajšom sídle Občianskeho fóra. Pripravili ho aktéri košického novembra.
Neuwirth: Fraška
Nie knižnica, ale budova bývalého sídla Koordinačného centra OF VPN na rohu Hlavnej a Alžbetinej. To mestu odkazuje občianske združenie Res Cassovia, aktéri a priatelia košického novembra '89. Práve tam chcú symbolicky osadiť tabuľu, ktorá má byť neskôr zafixovaná na priečelie budovy. Jej autorom je Peter Kalmus.
„Košická história novembra '89 je zapísaná v tejto budove. Neviem čo mala vedecká knižnica spoločné s nežnou revolúciou. Z jej balkóna sa moderovali tri veľké mítingy, ľudia si to vypočuli a rozišli sa domov. Potom rovnako by sme mohli osadiť tabule na VŠT, odkiaľ sa formoval sprievod študentov 22.11. Ďalšia tabuľa by mohla byť pred Mladosťou na Hlavnej, kde sa zišlo prvé protestné zhromaždenie Košičanov," myslí si Peter Neuwirth. Podľa neho by sa takto dalo pokračovať ďalej.
„Vedenie mesta si robí frašku z historických udalostí mesta, čoho dôkazom sú vyhodené peniaze daňových poplatníkov na hybridný pamätník spojených udalostí '68/'89. Zrejme zámerne sa snažia o skreslenie histórie v našom meste," dodáva Neuwirth.
Radnica: Rešpektujeme to
V rovnaký deň sa tak budú rovnakej udalosti odhaľovať dve tabule. Magistrát to za absurdné nepovažuje. „Mesto rešpektuje zámer občianskych združení osadiť pamätné tabule s cieľom pripomenúť si nimi výrazné osobnosti, udalosti a miesta spojené s týmto významným dátumom v Košiciach podľa svojho návrhu."
Hovorkyňa magistrátu Lucia Mihoková odmieta obvinenia zo skresľovania histórie. Podľa nej radnica zdôrazňuje občiansky princíp. "Práve v tomto priestore, na terajšej Hlavnej ulici, prebiehali spoločné podvečerné a večerné stretnutia širokého spoločenského spektra občanov, obyvateľov mesta Košice.
Autorkou tabule je Karin Patúcová-Lunterová, mesto stála približne 2 000 eur.
Kalmus: Hraničí to s podvodom
Okolo tabúľ vznikol ešte jeden nepríjemný incident. „V októbri ma oslovil magistrát s otázkou, či som schopný do konca mesiaca zrealizovať tabuľu na budovu bývalého sídla OF. Ochotne som prisľúbil. O niekoľko dní mi úradník z radnice potvrdil objednávku na tabuľu s tým, že potrebuje len číslo OP a ihneď poštou pošle záväznú objednávku."
Kalmus preto začal veci vybavovať, zašiel do reklamného štúdia, vyplatil zálohy. „Potom mi zrazu prišla len sms správa s textom: Komplikuje sa to. Niekoľko dní sa z magistrátu neozvali, neprišla mi ani objednávka. O niekoľko dní mi zavolali z Útvaru hlavného architekta s tým, že sa od mojej tabule upúšťa. Z tohto prístupu som bol šokovaný a ako aktéri novembra sme sa preto rozhodli pokračovať a pripraviť osadenie tabule."
Podľa radnice išlo o nezáväznú pracovnú komunikáciu, pričom k záväznej objednávke nedošlo. Mihoková vysvetľuje, čo sa vlastne stalo: „Komisia kultúry na svojom októbrovom rokovaní požiadala primátora, aby pamätná tabuľa k 20. výročiu nežnej revolúcie bola umiestnená na budove vedeckej knižnici. Kalmusov návrh zvýrazňoval sídlo vtedajšej VPN. Komisia konštatovala, že najdôležitejšie udalosti revolúcie sa udiali práve pred knižnicou. Toto stanovisko bolo akceptované, preto mesto pristúpilo k realizácii návrhu p. Patúcovej s umiestnením na knižnici.
„Podľa mňa hraničí počínanie magistrátu s podvodom. Som znechutený, že úradníci dokážu klamstvom pošliapavať ideály nežnej revolúcie," dodáva Kalmus.
Pamätník '68-'89 stopnutý
Mesto pôvodne chcelo v súvislosti s 20. výročím novembrových udalostí odhaliť v priestore pred ŠVK pamätník '68-'89. Pre nedostatok finančných prostriedkov v rozpočte mesta bol tento zámer odložený a mesto sa rozhodlo pre náhradné riešenie - osadiť pamätnú tabuľu.
Plánovaný pamätník '69-'89 bol verejnosťou, aktérmi novembra i niektorými mestskými poslancami prijatý kontroverzne. Historické dátumy sú podľa viacerých úplne neporovnateľné a nemožno ich preto spájať.
Mesto doteraz investovalo do projektu pamätníka nemalý peniaz. Priame náklady boli podľa hlavného architekta Martina Drahovského zatiaľ viac ako 16 400 eur.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári