Článok z agentúrneho servisu sme nahradili v nedeľu o 19:30 autorským materiálom.
KOŠICE. Sobotňajšími voľbami v Košiciach otriasa škandál. Pravicová SDKÚ-DS chce napadnúť výsledky na Ústavnom súde, Smer-SD považuje ich spochybňovanie za politikárčenie a neschopnosť opozície zmieriť sa s prehrou. Polícia už začala trestné stíhanie pre prečin marenia prípravy volieb.
Čudné rozhodnutie
V sobotu po osemnástej hodine predseda volebnej komisie Košického samosprávneho kraja Igor Podlubný pri kontrole jedného z volebných okrskov v obvode Košice II zistil, že z volebnej miestnosti vynáša zamestnanec miestneho úradu igelitové tašky s prázdnymi hlasovacími lístkami a opečiatkovanými obálkami. V služobnom automobile našli v kufri ďalšie igelitky s rovnakým obsahom.
„Vyšetrovaním na mieste sme zistili, že lístky z volebnej miestnosti v okrsku číslo 28 vynášal šofér. Predseda volebnej komisie mu ich vydal na základe pokynu úradu mestskej časti Košice-Západ, ktorej starostom je Pavol Mutafov," uviedol Podlubný.
Podľa názoru predsedu komisie vynášanie lístkov z volebných miestností ešte pred ukončením hlasovania, navyše bez zápisnice o ich odovzdaní a v nezapečatených taškách, je v rozpore s volebným zákonom. Nevyplnené volebné lístky sa podľa neho mohli zneužiť.
Podnet na krajskú volebnú komisiu dal jeden z voličov. Komisia ho vzala na vedomie a konštatovala, že postupom mohlo dôjsť k porušeniu zákona o voľbách do orgánov samosprávnych krajov. Zároveň požiadala Ústrednú volebnú komisiu o usmernenie, či bol postup v súlade so zákonom.
SDKÚ: Bol to podvod
Krajský predseda SDKÚ, poslanec Národnej rady SR Viliam Novotný a neúspešný kandidát na župana za pravicové strany Ján Süli považujú neštandardný postup miestneho úradu za škandalózny.
"Sme svedkami neobyčajného podvodu, ktorý spochybňuje aj legitimitu zvoleného župana Trebuľu," povedal Novotný.
Obaja sú presvedčení, že prípad je hrubým porušením zákona a mal by mať trestnoprávnu dohru. Podľa ich názoru aj táto kauza môže ilustrovať dôvody, prečo Trebuľa vyhral nad Sülim takým priepastným rozdielom.
"Je to hlboká morálna kríza, ak je niekto odkázaný na podvody vo voľbách. Také spôsoby vedú krajinu smerom k banánovým republikám," dodal Süli.
Novotný chce počkať na výsledky vyšetrovania, ktoré už polícia začala. Po porade s právnikmi sa rozhodnú, či dajú podnet na Ústavný súd. „Keď polícia zistí, že zákon bol porušený, voľby by sa mali minimálne v tomto obvode zopakovať," dodal Novotný.
Mutafov: Je to bublina
Starosta mestskej časti Košice-Západ, ktorá vydala pokyny členom okrskových komisií, považuje kauzu za umelo vyvolanú. „Je to umelo nafúknutá bublina. Žiaden zákon porušený nebol."
Mutafov popiera, že by on vydal pokyn, podľa ktorého mohli lístky odnášať už pred skončením volieb. Údajne to bol prípravný štáb, ktorý viedol jeho prednosta.
„V princípe je to ale jedno. Zákon hovorí, že vo volebnej miestnosti má byť dostatočný počet hlasovacích lístkov, aby každý mohol voliť. Keďže ich bolo zbytočne veľa, časť sme odniesli. My sme ale nikomu volebné právo neodobrali."
Mutafov tvrdí, že lístky sa nedali zneužiť, pretože boli uložené v depozite. Navyše, šoférovi ich odovzdal predseda okrskovej volebnej komisie. Mutafov zdôraznil, že pri krížovom sčítavaní hlasov sa nezistili žiadne rozdiely. Potvrdila to aj krajská komisia, ktorá výsledky aj odobrila.
„Možno diskutovať o tom, či postup bol správny. Ale vylučujem, že by to bol dôvod na spochybnenie výsledkov volieb."
Člen krajskej volebnej komisie Dušan Dugáček považuje prípad len za „pikošku", ktorej sa chytajú len novinári: „Ja som už zažil takých pikošiek, že by som mohol vydať knihu."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári