Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom.
KOŠICE. V pondelok a utorok sa uskutočnil v meste tucet akcií, ktoré mali pripomenúť odkaz Novembra 89. Namiesto sentimentálneho spomínania priniesli skôr naliehavé otázky.
Vedenie mesta na jednej strane a aktéri košickej revolúcie na druhej - oba tábory si odhalili vlastnú pamätnú tabuľu. Oficiálny program mesta začal v pondelok popoludní odhalením tabule na budove Štátnej vedeckej knižnice na Hlavnej ulici. Okrem vedenia radnice sa tu ukázalo niekoľko poslancov z pravicovej koalície, z postáv Novembra prišla len niektoré.
Dva pamätníky
Primátor mesta František Knapík (KDH) si spomenul aj tých, ktorí sa okrúhleho výročia Nežnej nedožili: Marcela Strýka, Slavomíra Stračára i Petra Raševa. „Oni a mnohí ďalší sa zaslúžili o to, že dnes žijeme v demokratickej krajine."
Pred knižnicou sa v novembrových dňoch 1989 konalo niekoľko verejných mítingov, protestných zhromaždení, generálny štrajk, z balkóna knižnice sa verejnosti prihovorili viacerí protagonisti Nežnej revolúcie vrátane Václava Havla.
Františkovi Balúnovi (KDH) sa nepáči, že aktivisti Novembra si odhalili vlastnú tabuľu o niekoľko metrov ďalej. „Z môjho pohľadu je to lepšie pred knižnicou, lebo udalosti sa odohrávali tu. Nejde o balkón, ale o námestie, kde ľudia žiadali to, čo nebolo. Slobodu."
Plné vrecká
Oficiálnu atmosféru narušil transparent s nápisom "Naplnené ideály novembra rovná sa Vaše plné vrecká, poslanci KDH. Tesne po odhalení tabule s ním prišla Andrea Ščerbanovská. "Pred dvadsiatimi rokmi som bola študentka a demonštrovala som na Národnej triede v Prahe. Nepáči sa mi však, čo sa teraz v Košiciach deje," povedala pri tichej demonštrácii. „Robia v našom meste všetko preto, aby im bolo dobre a vôbec nepočúvajú čo im občania hovoria, viď ťahanovský les, Aupark a výpočet by bol veľmi dlhý."
Primátor prial kritiku pokojne. „Aj to je vymoženosť slobodnej a otvorenej spoločnosti, každý si môže prezentovať svoj názor. Nepoznám pohnútky autorky, ale nemyslím si, že by to rovnítko tam bolo úplne samozrejmé."
Novoodhalená tabuľa na Hlavnej ulici v Košiciach.
Foto: TASR/František Iván.
„Vďakabohu za ten deň"
O niekoľko minút sa odhaľovala tabuľa ten istej udalosti, len o kúsok ďalej a s iným obsadením. Na odhalenie symbolickej tabule prišli tváre Novembra, medzi nimi aj Fedor Gál. „Košice sú najslobodnejšie mesto na Slovensku, stretli sme tu neuveriteľných ľudí," zaspomínal Gál.
Chartista a jeden zo zakladateľov občianskeho fóra Vladimír Komár naliehavo kritizoval súdnictvo. „Vďakabohu za ten deň, ale stali sa aj veci, ktoré sa stať nemali. Začali sme budovať právny štát so sudcami, ktorí nemajú s právnym štátom nič spoločné. Všetci sudcovia sú tu, učia, súdia,... Po 20 rokoch tu nie je nežnosť, ale zhovädilosť.„
Peter Neuwirth zdôraznil, že v budove na rohu Hlavnej a Alžbetinej sa podpisovali petície na podporu občianskeho fóra, vznikali tu spolky, politické strany. „Je to pôda demokracie, v tejto budove vznikol slobodný košický občan."
Dobré ráno, Slovensko
Nezhody pokračovali aj ďalej, v čase keď mal na radnici primátor prijať protagonistov Novembra, sa ich časť nachádzala v Múzeu Vojtecha Lofflera na výstave dobových plagátov. V radnici sa ich ukázalo opäť iba pár.
Najzaujímavejšou akciou bol zaiste večer mimo oficiálneho programu mesta, v kultúrnom centre Tabačka. Okrem premietania filmu Dobré ráno Slovensko tu koncertovala kapela Krylovci, v ktorej hral aj Jan Kryl, brat legendárneho Karla. Zaznelo mnoho hitov „z tých dní" a okrem toho sa veľa diskutovalo, pod taktovkou Petra Schutza.
„Šialené dojemné"
Pre Martina Hanzlíčka bola príprava filmu, ktorý približuje dianie v republike od Novembra 89 po prvé slobodné voľby v júni 1990 emotívna. „Bolo to šialene dojemné, keď prišla sloboda. Keď sme točili s Martinom Bútorom a hovoril o tom ako sa strihali drôty na hranici, stál som za kamerou a tiekli mi slzy. Mali by sme premýšľať o tom, ako zaistiť aby mladí pochopili aká je sloboda záväzok."
„Peter Zajac mi hovorí, že som konzervatívny anarchista. Som tiež infikovaný Bratislavou. Prídem tam raz za mesiac, sadneme si s kamarátmi a debatujeme. Je to depresívne, hovoria o tom kto tu vládne, ako kradnú, aká je korpucia. Asi prestanem chodiť do Bratislavy. Z tohto pocitu som sa dostal, keď som prišiel do Košíc," povedal Gál.
Čeky hral pre slobodu
Najviac ľudí pritiahol v utorok podvečer koncert Pieseň o slobode Mariána Čekovského a hostí na Dolnej bráne. Desiatkam ľudí ponúkol hity spred roka 89 ako Pocta Majakovskému, Dievča z reklamy, či Skúšky z lásky.
„V roku 1989 som mal 13 rokov. Tešil som sa, že konečne budem mať kinder vajíčko. Zmenilo sa odvtedy veľa vecí. Ide o to, aby ľudia neboli chamtiví a malicherní. S muzikou sa dá zmeniť veľa vecí. To je dôvod prečo tu dnes hrám. Muzika je pôda pre slobodu," povedal nám Čeky.
Aj keď na mieste kde sa pred 20 rokmi písali dejiny, postávali len desiatky Košičanov, kombinácia hudby s priestorom priniesla zimomriavky. Konečne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári