KOŠICE. „Podľa nášho názoru v Košiciach došlo k evidentnému porušeniu Zákona o voľbách do orgánov samosprávnych krajov," tvrdí kandidát na župana Ján Süli (SDKÚ, KDH, OKS, KDS, SaS, DS). Podozrivý je podľa neho aj veľký počet neplatných volebných lístkov vo voľbách župana. Zo 140-tisíc lístkov vydaných v kraji bolo neplatných viac ako 12-tisíc, teda približne desať percent. „Pri voľbách poslancov ich bolo priemerne neplatných zhruba 2-2,5 percenta, čo sa ešte dá akceptovať. Avšak napríklad v obvode Gelnica bolo pri voľbách poslancov 3,5 percenta neplatných hlasovacích lístkov, no pri voľbách predsedu to bolo až 15 percent. A to je obrovský rozdiel, aby sa tí istí voliči pomýlili až tak často a v takom veľkom počte. Mám pocit, že to nemôže byť náhoda," uviedol Süli.
Znehodnocovali lístky ďalším krížikom?
Podľa Süliho nastal podobný rozdiel aj v Spišskej Novej Vsi, v Rožňave a v ďalších volebných obvodoch s výnimkou Košíc. "V Košiciach sa to tí, čo to mali na starosti, báli urobiť. Musím uznať, že to bolo veľmi sofistikovane zorganizované. Celkovo boli dva spôsoby, ako sa dali ovplyvniť výsledky volieb. Okrem kupovania a zvážania rómskych voličov to bola aj metóda, ktorá sa mala diať pri sčítavaní hlasov. Robí sa to tým spôsobom, že človek, ktorý sčítava hlasy, urobí ešte jeden dodatočný krížik na lístku pre voľbu župana alebo poslancov a tým je daný lístok znehodnotený. Keď si porovnáte počty neplatných hlasovacích lístkov, nemusí ísť len o teoretickú úvahu. V stredu sa rozhodneme, aký ďalší postup v tomto prípade zvolíme," skonštatoval.
Ústavná sťažnosť
Výsledky volieb spochybňuje aj krajský predseda SDKÚ Viliam Novotný. „Ja som presvedčený, že vo volebnom obvode Košice II došlo k volebnému podvodu. Inak by polícia nezačala trestné stíhanie. Na mieste pána Trebuľu by ma zrejme prenasledoval pocit, že som vo funkcii nelegitímne."
Novotný je rozhodnutý podať ústavnú sťažnosť. Dnes chce prekonzultovať návrh s ústavnými právnikmi. „Aj keď na podanie máme deväťdesiat dní, chceme ju podať čím skôr."
Novotný si uvedomuje priepastný rozdiel v získaných hlasoch medzi Zdenkom Trebuľom (Smer, SMK, HZDS, SF, HZD, SOS. Most, Liga) a Sülim. Trebuľa získal 60,27 percent, Süli na druhom mieste 23,26 percent hlasov.
"Predpokladám, že aj v opakovaných voľbách by pán Trebuľa vyhral. Ale ide o princíp."
KDH je pripravené volebnú sťažnosť SDKÚ podporiť. „Keď ju podajú, určite budú mať našu podporu. Je to naša povinnosť. Nikto nemá právo narúšať slobodné voľby, za ktoré sme pred dvadsiatimi rokmi bojovali," povedal krajský šéf KDH Daniel Rusnák.
Trebuľa nekomentuje
Úradujúci košický župan Zdenko Trebuľa nechcel na slová svojho županského protikandidáta reagovať. „Nebudem to nijako komentovať," povedal nám. Zhovorčivejší bol krajský šéf Smeru Peter Žiga, ktorý si však takto naznačovaný scenár nevie v praxi vôbec predstaviť. „Som prekvapený z toho, čo hovorí pán Süli, no zrejme v jeho prípade platí, že topiaci sa aj slamky chytá. Ak má pocit, že jeho domnienky sú pravdivé a k niečomu došlo, nech to dá na prešetrenie kompetentným orgánom. Ja to vidím na to, že po takomto výprasku je to skôr na uterák pre celé vedenie SDKÚ v Košickom kraji," dodal.
Trestné stíhanie
Polícia už začala v súvislosti s voľbami štyri trestné stíhania. Okrem košického prípadu vyšetruje aj kauzu v Starej Ľubovni, kde navádzali rómskych voličov, aby volili konkrétnych kandidátov. Druhý prípad sa týka originálu volebného hlasovacieho lístku, ktorý našli v krajskej organizácii Smeru-SD v Banskej Bystrici a tretí distribúcie neúplného zoznamu kandidátov v mestskej časti Bratislava - Staré Mesto. Dá sa očakávať, že polícia sa bude zaoberať aj podozreniami z kupovania hlasov najmä v Prešovskom kraji. Podľa hovorkyne Prezídia policajného zboru SR Andrei Poláčikovej, polícia má tridsať dní od podania podnetu na rozhodnutie, či začne trestné stíhanie.
„Voliči, či členovia volebných komisií by mali okamžite po zistení podozrivých okolností volať políciu. To je jediný spôsob, ako účinne bojovať proti rôznym prešľapom. Cesta cez ústrednú volebnú komisiu v Bratislave, ktorá má obmedzené právomoci, je zbytočne komplikovaná a málo efektívna," myslí si predseda ÚVK Vladimír Pčolinský."
Hlasovacie lístky vynášali na základe pokynu miestneho úradu v mestskej časti Košice – Západ. Starostom a zároveň kandidátom na poslanca za Smer bol jej starosta Pavol Mutafov. Ten bude opäť sedieť v regionálnom parlamente.
„Žiaden zákon sme neporušili. Lístkov ostalo v miestnostiach dosť, kto chcel, mohol voliť," tvrdí Mutafov.
Autor: Mikuláš Jesenský & Marián Kizek
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári