Nebude sa doň vkladať žiadny kábel ani iné rozvody. Ide o severnú vetvu nového ropovodu, ktorým bude na Slovensko prúdiť ropa z Ruska.
Keď začiatkom roka 2009 ochromila slovenskú ekonomiku okrem tej hospodárskej aj energetická kríza, zodpovední ministri sa začali zaoberať dôležitou otázkou. A to, kadiaľ na Slovensko dopravovať ruskú ropu tak, aby ju Ukrajinci nemohli už nikdy odstaviť. "Riešení sme mali niekoľko," vrátil sa o pár mesiacov dozadu šéf krízového výboru Olej Benzinovič Naftenko. "Od prepravy ropy cisternami cez lodnú spleť európskych riek až po výstavbu obchádzky Ukrajiny. A práve tento variant sa nám javil z dlhodobej perspektívy ako najvhodnejší."
Už v marci sa začalo s prípravou projektovej dokumentácie tak, aby mohli stavebné práce rozbehnúť najneskôr v jeseni. Nájsť optimálnu trasu obchádzky bol výsledok zložitých rokovaní viacerých zainteresovaných strán. Jednak Maďarska, cez ktorého územie by celkom logicky viedla najkratšia trasa, ale aj Poľska, ktoré zase ponúklo nižšie poplatky za tranzit. To napokon rozhodlo. Z dlhodobého hľadiska bola totiž dlhšia, no lacnejšia trasa výhodnejšia.
"Tlak bolo cítiť aj zo strany primátorov a starostov miest na východnom Slovensku, lebo obchádzka sa práve na tomto území mala napájať na existujúcu časť Ropovodu Družba," pokračoval O. B. Naftenko. "Záujem o lukratívny biznis mali viaceré okresy, napokon v smere sever - juh uspel Bardejovský, Prešovský,
Košice-mesto a Košice-okolie. Práve ich samosprávam bude za každú prečerpanú tonu ropy prúdiť do pokladne 5 eur a za kubický meter plynu 2 eurá. Pri ročných miliónových objemoch pôjde o pekné peniaze..."
Keď bola trasa novej časti ropovodu jasná, okamžite sa začalo so stavebnými prácami. V Košiciach prišla ako prvá na rad severná časť mesta, teda Magnezitárska ulica, kde robotníci z firmy KOPAJ s.r.o začali s hĺbením kanála na pokládku potrubia. Po Magnezitárskej príde na rad Prešovská cesta pod Furčou, Južné nábrežie a Slanecká cesta. Pri Krásnej sa nová časť napojí na už existujúce potrubie Ropovodu Družba.
"Na hĺbení kanála zo severu na juh Slovenska pracuje okolo 250 kopáčov. Termíny sú prísne a každé zdržanie môže dokončenie diela výrazne ovplyvniť. Ropa aj plyn budú musieť byť schopné tiecť cez obchádzku najneskôr 10. januára 2010," vysvetlil nám O. B. Naftenko. Termín je záväzný preto, lebo všetko nasvedčuje tomu, že Ukrajina bude mať na prelome rokov opäť problémy s platením za ruskú ropu aj plyn. Je pravdepodobné, že bude kradnúť z dodávok pre západnú Európu dovtedy, až ich Rusko preruší. "Očakáva sa to okolo 10. januára a vtedy musí byť trasa obchádzky schopná vlastného prenosu novým potrubím. Inak hrozí Slovensku druhá energetická kríza."
Keď sme sa boli na Magnezitárskej ulici pozrieť, robotníci skutočne makali a neulievali sa. Vraj si dali záväzok, odovzdať svoj úsek do konca novembra. Pôjdeme sa tam potom pozrieť, či slovo dodržali...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári