KOŠICE. Architekti sa zhodujú v tom, že je to najzaujímavejšie prostredie v rámci mesta. Územie sa rozprestiera od lesa v údolí Kamenného potoka a siaha po jazdecký areál a Sídlisko KVP až po súčasnú zástavbu v Myslave. Má byť využité na bývanie vo forme bytových a rodinných domov.
Štúdia je hotová
Po dokončení výstavby by malo na Kope-Girbeši bývať asi 12- až 15-tisíc ľudí. V decembri bude na programe mestského zastupiteľstva schvaľovanie urbanistickej štúdie, ktorá je už pripravená.
Pri rozhodovaní o zmene územného plánu v marci tohto roka bolo ešte problematickým bodom prepojenie novej zóny iba na dve komunikácie mestskej časti KVP. Mestskí poslanci najmä z KVP argumentovali tým, že sa neúmerne zvýši dopravná zaťaženosť sídliska so všetkými negatívnymi dôsledkami. Pôvodný návrh totiž nerátal s vybudovaním tretej komunikácie, ktorá by novú zónu spájala s Myslavou. Nakoniec však zmeny odsúhlasili.
Doprava sa rozptýli
"V súčasnosti sú už tieto veci doriešené. Aj miestne zastupiteľstvo KVP dalo kladné stanovisko s podmienkou, že bude vybudovaná prepojovacia komunikácia Moskovská-Klimkovičova. Po súčasnej komunikácii okolo Iskry by sa doprava skomplikovala. Hlavné body napojenia zberných komunikácií sú zadefinované na Ulicu Jána Pavla II. a priestor Klimkovičovej ulice s pokračovaním na Moskovskú ulicu, kde sa má vybudovať nová cesta," uviedol starosta Myslavy Ján Gabštúr.
Podľa neho dopravná obsluha územia nemôže viesť len cez Myslavu, kde na to nie sú vytvorené podmienky. Úzka komunikácia už dnes nevyhovuje a možnosti jej rozšírenia nie sú. Doprava sa musí rozptýliť. Funkčné zostanú aj jestvujúce vyústenia Na Kope a Ku Bangortu, takže výjazd z novopostavenej lokality budú poskytovať štyri cesty.
Myslava to neutiahne
O výstavbe spojnice medzi Myslavou a Sídliskom KVP približne v polovici Klimkovičovej ulice bude možné rokovať až po schválení urbanistickej štúdie. Aj keď na túto cestu ešte neexistuje projekt, a teda nie je známe, koľko bude stáť, už dnes je zrejmé, že túto investíciu Myslavčania sami zafinancovať nezvládnu. Na to potrebujú finančnú podporu mesta, prípadne čerpať z iných zdrojov. Predbežné rokovania sa už uskutočnili.
Prvých 89 rodinných domov sa má začať stavať už na jar budúceho roka. Pod sídliskom by mali vyrásť aj nízkopodlažné bloky maximálne do výšky štyroch podlaží. Navrhnuté sú aj športoviská, občianska vybavenosť, cintorín, dokonca aj kostol. Štúdia rieši aj vodnú nádrž, ktorá bude zachytávať vodu, ale slúžiť bude aj na rekreačné účely. Najbližšími reálnymi krokmi je schválenie urbanistickej štúdie, čo by podľa starostu nemal byť problém, dopravné napojenie a vybudovanie inžinierskych sietí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári