KOŠICE. Inscenáciu režijne naštudoval Marián Chudovský, ktorý sa do tunajšieho divadla vrátil po viac ako 20 rokoch. Skúsený operný režisér na diele spolupracoval so scénografom Jozefom Cillerom, kostýmovým výtvarníkom Petrom Čaneckým a choreografom Ondrejom Šothom. O hudobné naštudovanie sa postaral taliansky dirigent Alessandro Pagliazzi.
Košická inscenácia vznikla "na telo" Michaele Várady
Košická inscenácia vznikla takpovediac na telo sopranistke Michaele Várady. "Zaradiť do repertoáru Luciu di Lammermoor je pre operné domy veľmi náročné, pretože na to potrebujete vynikajúcich sólistov. A my tu máme pani Várady, ktorá má nádherný hlas a postava Lucie je pre ňu ideálna," povedal šéf opery ŠD Peter Dvorský.
Táto opera G. Donizzetiho je neľahkým orieškom nielen pre spevákov, ale aj pre inscenačný tím. Pre veľkú náročnosť, ktorú na spevákov kladie po speváckej stránke, sa neraz vo svete inscenuje ako "kostýmovaný koncert".
Chcú diváka vzrušiť a nenechať ho chladným
"Lucia di Lammermoor bola pre mňa skutočne veľkou výzvou, pretože na jednej strane sme si uvedomovali, že speváci sa musia sústrediť na veľmi ťažké spievanie, no na druhej strane chceme diváka zaujať, vzrušiť a nenechať ho chladným," povedal režisér Chudovský. Ten preto s inscenačným tímom vsadil na kombináciu výtvarných prvkov, ktorých základným motívom je odkaz francúzskej rokokovej grafiky, s prvkami moderného pohybového divadla.
Hoci režisér sa snažil dielo pretlmočiť tak, aby neodradilo tradičného diváka, chce príbeh zároveň podať aktuálne so všetkou nástojčivosťou, ktorú vyvolávajú dejové zvraty. Milovníci opery sa okrem tragického príbehu lásky môžu tešiť na krásne lyrické árie i nádherný sextet, ktorý je jedným z najkrajších ansámblov v opernej literatúre.
Autor: ato
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári