KOŠICE. Okrem bežných zisťovaní zameraných na dodržiavanie pracovnoprávnych vzťahov počas letných mesiacov robili aj špeciálne previerky nelegálneho zamestnávania. Tie nedopadli pre zamestnávateľov najlepšie. Nevyhli sa preto finančným postihom.
Stavby pod drobnohľadom
"V júli a auguste sa inšpektori sústredili najmä na staveniská. Práve v letnom období je to najrizikovejšia oblasť. Predpokladali sme, že na stavbách bude najviac nelegálnych zamestnancov, čo sa v konečnom dôsledku aj potvrdilo," uviedol vedúci oddelenia pracovnoprávnych vzťahov Inšpektorátu práce Košice Peter Šoltés.
Inšpektori skontrolovali počas leta desať stavenísk v Košickom kraji. Previerke podrobili 22 zamestnávateľských subjektov a overili totožnosť 103 osôb. Z toho 14 pracovalo bez zmlúv. Za tieto porušenia uložili návrh na finančný postih vo výške 6-tisíc eur. Kontroly najhoršie dopadli v Košiciach, kde na jednej stavbe odhalili piatich nelegálne pracujúcich robotníkov. Ich zamestnávateľ dostal najvyššiu pokutu.
Pod röntgenom 100 subjektov
V druhom polroku do dnešného dňa kontrolóri zisťovali prehrešky už v 100 subjektoch okrem špeciálnych kontrol. Preverili totožnosť 245 zamestnancov na rôznych pracoviskách vo viacerých okresoch a našli 15 "čiernych duší". Jednotlivým subjektom navrhli zaplatiť 10-tisíc eur.
"Aj počas tohto obdobia bola najhoršia situácia na staveniskách. V okrese Košice-okolie sme odhalili na jednom pracovisku 6 osôb a v centre Košíc 5. V Trebišovskom okrese v reštauračnej prevádzke pracovali 3 načierno. Zaznamenávame stúpajúci trend. Predtým sme zistili jedného, dvoch, teraz viacerí nie sú výnimkou. Zamestnávatelia si začínajú viac dovoľovať. Tomuto javu dominuje stavebníctvo a služby," konštatuje P. Šoltés.
Nočné záťahy
Inšpektori upozorňujú, že v kontrolách budú intenzívne pokračovať. Do firiem už nechodia iba cez deň, ale aj v nočných hodinách a počas víkendov. Výnimkou nie sú ani opakované previerky. V jednej z košických stavebných prevádzok pri prvej kontrole nelegálnych zamestnancov nezistili, pri ďalšej ich bolo až 5.
Najväčší nočný záťah za sledované obdobie bolo sedem osôb v krátkom čase - v jeden deň. V Trebišovskom okrese načapali inšpektori na jednom mieste troch čašníkov bez zmlúv a štyroch po jednom v iných reštauračných zariadeniach. Koľko ich pracuje bez odhalenia, možno iba hádať.
Sankcie porastú
Sprísňovať postihy za porušovanie zákona sa chystá aj vláda. Kým v súčasnosti je maximálna sankcia 33-tisíc eur (zatiaľ košickým inšpektorátom udelená nebola), do budúcnosti sa pripravuje niekoľkonásobne vyššia. Horná hranica má byť 200-tisíc eur, dolná minimálne 2-tisíc eur. Zamestnávateľ sa automaticky dostáva na zoznam hriešnikov a 5 rokov stráca nárok na štátne zákazky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári