KOŠICE. Snahy o rekultiváciu územia sa doteraz vždy končili len pri nevyhnutnej potrebe jej likvidácie, ale ku konkrétnemu cieľu sa doteraz nepodarilo dopracovať. Chýbali a stále chýbajú financie.
Projekt je pripravený
Sú to milióny eur potrebných na vrátenie územia do pôvodného stavu. Jedinou schodnou cestou na odstránenie najväčšej ekologickej záťaže na Slovensku je pomoc zo štrukturálnych fondov, o ktorú chce mesto požiadať.
"V uplynulom období boli pre mesto Košice schválené nenávratné finančné prostriedky z eurofondov na viaceré projekty v celkovej sume vyše 25 miliónov eur. Aj v súčasnosti máme pripravené ďalšie projekty, ktoré plánujeme v blízkej budúcnosti predložiť na schválenie," informoval mestských poslancov na poslednom zastupiteľstve viceprimátor Marek Vargovčák.
Mesto sa nevyzúva
Okrem iných je medzi projektmi aj uzavretie a rekultivácia starej environmentálnej záťaže skládky v Myslave. Aj keď pozemky nie sú vo vlastníctve mesta, nevyhýba sa zodpovednosti za vzniknutý stav a snaží sa nájsť riešenie. Z vlastných zdrojov sa to však nepodarí.
Poslanci návrh na predloženie žiadosti o príspevok na projekt odsúhlasili. Predpokladané náklady na jeho realizáciu sú vo výške 13 miliónov eur. Na rekultivácii skládky sa bude mesto podieľať piatimi percentami, čo predstavuje 650-tisíc eur.
Veľa času nezostáva
"Pravdepodobne sa konečne pohnú veci dopredu. Keď sa s tým nevysporiadame do roku 2013, náklady na likvidáciu environmentálnych záťaží budú znášať mestá a obce z vlastných zdrojov. Výnimky prestanú platiť a všetky nevyhovujúce skládky musia byť zlikvidované a zrekultivované. Je to čierna skládka, na ktorú nikdy nebolo vydané stavebné povolenie. Nikto nevie, čo na halde je," povedal starosta Myslavy Ján Gabštúr.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári