KOŠICE. Podujatie zorganizovalo neziskové občianske združenie Priatelia Zeme - SPZ, aby ním upozornili na problematiku odpadov na Slovensku.
Viac ako 300 kg na osobu
Podľa Martina Valentoviča, predsedu združenia, každý rok sa v SR vyprodukuje viac ako 300 kilogramov odpadu na osobu.
"Ide o množstvo, ktoré by zaplnilo 880 futbalových ihrísk do výšky jedného metra," povedal nám M. Valentovič. "Len päť percent z toho sa recykluje a ďalších päť percent kompostuje. Celoslovenský týždeň aktivít pre menej odpadov môžeme robiť iba vďaka projektu Triedenie a recyklácia odpadu - súčasť nášho každodenného života, podporeného Recyklačným fondom SR a tiež vďaka projektu Viac recyklácie, menej znečistenia."
Minimalizuj, používaj, recykluj
Ten spolufinancujú Finančný mechanizmus Európskeho hospodárskeho spoločenstva, Nórsky finančný mechanizmus a peniaze naň plynú aj zo štátneho rozpočtu SR. Celoslovenský týždeň aktivít pre menej odpadov má ľudí motivovať k tomu, ako v prvom rade predchádzať produkcii odpadov. Priatelia Zeme - SPZ pritom budú pripomínať aj odpadovú hierarchiu: 1. minimalizuj, 2. opätovne používaj, 3. recykluj.
"Každý môže urobiť všetko preto, aby tá situácia bola lepšia. Chodíme do škôl prednášať, iba v tomto roku sme spravili viac ako sto prednášok. Medzi moje najobľúbenejšie aktivity patrí hľadanie najviac zabalených výrobkov a náhradné alternatívy k nim. Alebo naučiť deti, ako správne nakladať s odpadmi, aby potom ony mohli toto učiť ďalej," dodal M. Valentovič.
Fakty
Ako odpad zaťažuje prírodu
Telefónna karta - 1 000 rokov, kým sa v prírode rozloží.
PET fľaša, igelitová taška, plastový tanier, mikroténové vrecúško - 100 až 1 000 rokov.
Jednorazová plienka - 450 rokov.
Hliníková plechovka - 20 až 100 rokov.
Žuvačka - 5 rokov.
Cigareta s filtrom - rok.
Cigareta bez filtra - 3 mesiace.
Zdroj: Kosit
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári