Minulý týždeň si do Divadla Cassia Dance našiel cestu nejeden Košičan, ktorému učarovala hudba minulosti, konkrétne 30. a 40. rokov v USA.
Názov Glenn Miller Orchestra (GMO) pochádza z 30. rokov minulého storočia. Glenn Miller bol totiž známym swingovým a džezovým hudobníkom. V roku 1938 však zahynul pri leteckom nešťastí. Niektorí muzikanti potom založili orchester venovaný jeho pamiatke. Zaujímavosťou je, že Glenn Miller Show bola jedinou povolenou americkou hudbou v bývalom sovietskom bloku. Vraj preto, že ich hudbu milovala Brežnevova neter. Preto swing pozná aj mnoho starších ľudí z východnej Európy.
"Na svete sú tri orchestre, ktoré môžu používať značku GMO," vraví dirigent, alebo lepšie povedané kapelník orchestra W. Salden, ktorý vystupoval v bielom saku (na snímke). "Okrem nás existuje aj americký a britský. Britský GMO koncertuje v krajinách Spojeného kráľovstva, americký orchester koncertuje v USA a Ázii. My hráme v Európe." Na používanie značky GMO si musí hudobné teleso zadovážiť licenciu. "Museli sme splniť isté podmienky. Je tam predpísaný minimálny počet hudobníkov, hudobné nástroje a aranžmán, ktoré musíme používať."
V Košiciach sa muzikanti predviedli v 16-člennom zložení s vokalistkou, trumpetistom, saxofónistom, hudobníkmi s fúkacou harmonikou, klarinetom, bicími, klavírom a ďalšími hudobnými nástrojmi. W. Salden nie je dirigentom v klasickom ponímaní tohto slova. Hrá totiž na klavíri a veľa komponuje. "Hrávame skladby od Franka Sinatru, Bennyho Goodmana, Georgea Gershwina či Cola Portera a Toma Dorcyho. Hráme aj džez, no väčšinou ide o čistý swing. Nemôžeme to nazvať džezom, lebo GMO bol v 40. rokoch hlavne tanečnou kapelou. Dnes hrávame najmä vo veľkých koncertných halách, kde nikto neočakáva, že tam budú ľudia ticho sedieť. Máme radi, keď publikum tancuje, baví sa." Prečo sa venujú práve swingu, nevedel W. Salden presne odôvodniť, zavtipkoval teda. "Muziku máme radi od mlada a byť swingovým muzikantom je lepšie, ako si hľadať inú prácu." Swingu a hudbe 40. rokov sa venujú len po hudobnej stránke. "Ostatné elementy vtedajšieho života nás nezaujímajú. Na pódiu sa ani neprispôsobujeme vtedajšiemu imidžu. Myslím, že nikomu z nášho orchestra by sa nepáčilo, keby sme vystupovali v armádnych uniformách.."
"Európska" kapela vznikla v roku 1978, no v súčasnom zložení hlavnej kostry BMO hrajú zhruba 20 rokov. "Koncertovali sme v každej európskej krajine, nemôžem povedať, že by sme jednu uprednostňovali pred ostatnými. Tento týždeň sme napríklad hrali v Rusku, Česku a cestujeme ešte do Budapešti. Máme priemerne 180 koncertov ročne," hovorí W. Saden o neuveriteľnej vyťaženosti. Tá podčiarkuje fakt, že swing má ľuďom čo povedať aj dnes. "Reakcie publika ste na našom koncerte mohli vidieť aj sami. Sving je skvelá muzika a keď ju zahrajú dobrí muzikanti, ľudia si to vedia užiť." Nejde len o klasickú frázu muzikantov za zenitom. V košickom publiku bolo naozaj možné vidieť zástupcov každej vekovej kategórie od násťročných až po dôchodcov. "Naším hlavným plánom je hrať swing a baviť ním seba aj divákov v každom kúte Európy. Uvidíme, čo nám život prinesie, no trúfame si aj na to, že budeme hrať ďalších 20. rokov," uzavrel Wil Salden.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári