KOŠICE. O lyžovačkách milovníci bielych športov, rovnako ako prevádzkovatelia lyžiarskych stredísk zatiaľ iba snívajú. Sneh nepadá, vonku netuhne. Nastúpilo jarné počasie, ktoré prírodu neuspáva, ale prebúdza.
Majú obavu o úrodu
Prekvapenia v záhradkách potešia, ale zároveň vyvolávajú obavy, či sa rovnako budú pestovatelia tešiť z úrody. Kolegyňa z Vyšného Opátskeho sa pochválila, že jej pri dome rozkvitli sirôtky, oku lahodia drobné kvietky primuliek a zo zeme sa tlačia aj tulipány a narcisy. Dokonca by pri jahodách neprišla skrátka ani Maruška. Tí, čo si nechali muškáty na oknách, sa kochajú bohatými kvetmi.
"Je naozaj dlho netypicky teplo. Chladná perióda už vlastne bola, takže niektoré rastliny sa správajú tak, akoby zima už prešla. Teplotné extrémy sa prejavujú predčasným nakvitaním. Tieto nezvyčajné klimatické pomery prinášajú so sebou riziko budúcej úrody. Dreviny reagujú na takéto výkyvy počasia trochu opatrnejšie. Napučia na koncoch konárov, bočné vo vývoji trochu zaostávajú, takže strata všetkých pupencov nehrozí," vyjadril sa k vrtochom počasia Robert Gregorek z košickej Botanickej záhrady UPJŠ.
Pozor na marhule a broskyne
Závažnejšie ako len náhodné kvitnutie niektorých rastlín je, že celkovo sa príroda preberá a v drevinách začína oteplením prúdiť aj miazga. V takých prípadoch hrozí, že sa vplyvom počasia môžu poškodiť. Podľa botanika statočnejšie a chladu odolnejšie rastliny prečkajú napriek vysokým teplotám až do skutočnej jari. Medzi najcitlivejšie na také extrémy patria marhule a broskyne. Bežné druhy jabloní sa nenechajú vyprovokovať.
"Vyklíčenie cibuľovín, ako sú tulipány, narcisy či krokusy, môžu súčasným teplom čiastočne utrpieť, ale zatiaľ nestihli prejsť až do rizikovej fázy. U týchto typicky jarných kvietkov treba byť opatrnejší," upozorňuje R. Gregorek.
Stromy natrime nabielo
Tak, ako chránime rastliny pred mrazom, možno im aj rafinovane navodiť zimu, keď sa teploty šplhajú vysoko a "pobláznia" prírodu v zimnom čase vegetačného pokoja. Stromom pomôže bielenie kmeňov a hlavných konárov, aby sa nanahrievali a odrážali slnečné lúče. Je to núdzové riešenie, ale aspoň čiastočne zaberá. Cibuľovinám môžeme vytvoriť atmosféru snehovej periny z perlitu. Tmavý povrch zeminy sa rýchlo prehreje. Je to síce "babský", ale medzi odborníkmi uznávaný spôsob ochrany.
Teplá a vlhká klíma praje hubovým chorobám, na ktoré sú najnáchylnejšie broskyne. Hrozí im kučeravitosť. Hubám sa v tomto čase naozaj darí. Na konci roka, keď sme už na hubačky aj zabudli, bez problémov v lese nájdeme pôvabnice fialové a dvojfarebné. Vďaka výnimočne vysokým teplotám vytvárajú plodnice a košíky zapĺňame aj pred Vianocami. A chutia rovnako dobre.
Zver je čulá
Zvieratám teplo až tak neprekáža. Jelenia zver neschádza dole za potravou ako zvyčajne, keď je snehová prikrývka. Ani diviačia zver sa príliš nepúšťa do polí, vystačí si s bohatou úrodou žaluďov v lese.
"Jeleniu zver stretnúť v okolí Košíc je teraz skôr náhoda ako pravidlo. Zvyčajne sa v zime objavia aj vlci, ale teraz ich nevidno. O tom, že je extrémne teplo, svedčia aj divé kačice, ktoré odlietajú vtedy, keď voda zamrzne. Nepozorujeme ani vtáky, ktoré k nám prilietavajú zo severu, ako hýľ, a poletujú aj škorce. Tie obyčajne zimujú v teplejších južných krajinách," podelil sa o skúsenosti poľovnícky hospodár Július Družbacký z poľovníckeho združenia Hradová-Kavečany.
Buntošia aj medvede, ktoré sa neuložili na zimný spánok. V tesnej blízkosti Košíc ich síce ťažko stretneme, ale na pozore by sme mali byť pri prechádzkach v okolí Smolníka či Gelnice. Pri Malej Lodine poľovníci zaregistrovali zubra. V lesoch sa nespí, teplé počasie zver veľmi neovplyvňuje. Potravy nachádza dosť, len do postele nezaliezajú.
Počasie
Padol jeden rekord
Počasie považujú meteorológovia za naozaj veľmi teplé. December označujú za nadnormálny, aj keď sa podobné už vyskytli za minulé roky. Vo všeobecnosti sú zimy miernejšie. "Košice majú za sebou decembrový teplotný rekord, ktorý padol hneď na začiatku mesiaca. Nameraných bolo 11,6 stupňa Celzia. Vlani bol posledný mesiac podobný súčasnému. Najteplejšie bolo v roku 1960, keď bolo až sedem dní za sebou rekordných. Na včerajšok pripadla teplota 11,3 stupňa Celzia," dozvedeli sme sa od klimatologičky Martiny Tomkovej.
Prognózy hovoria, že v najbližších dňoch nám už tak teplo nebude. Postupne sa bude ochladzovať. Dnes pribudnú oblaky, od výšky 900 metrov sa na nás môžu sypať aj snehové vločky. Klesať budú denné i nočné teploty a pridá sa k tomu aj severný a severovýchodný vietor. Zajtra pôjdeme v noci do mínusov a v piatok k nám začne prúdiť arktický vzduch. V sobotu predpovedajú v noci od -3 do -8 stupňov C. A aké budú Vianoce? Možno aj biele.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári