KOŠICE. Počas sedem rokov trvajúceho projektu firma ponúkla prácu vyše 150 Rómom z troch lokalít. Hoci ich počet v súčasnosti klesol, podľa zástupcov firmy môže po oživení hospodárstva ich nábor pokračovať.
"Projekt považujeme za úspešný, desiatky Rómov zo segregovaných komunít sa zapracovali, pracujú na fyzicky náročných miestach," uviedol viceprezident spoločnosti pre ľudské zdroje Martin Pitorák. Väčšina Rómov z projektu pracuje v pomocných robotníckych profesiách, časť napríklad aj v nepretržitých prevádzkach. Ďalší sa po absolvovaní kurzov dostali už na miesta operátorov.
Projekt odštartoval ešte v roku 2002 prvý americký prezident košickej oceliarne John Goodish. Po niekoľkých rokoch si firma v spolupráci so samosprávami vybrala Rómov z komunít vo Veľkej Ide, košickej mestskej časti Šaca a sídliska Luník IX. Motívom firmy v tom čase podľa Pitoráka bolo, že v segregovaných komunitách bola takmer úplná nezamestnanosť.
V súčasnosti pracuje v oceliarni prostredníctvom projektu 81 Rómov. "Je medzi nimi vysoká fluktuácia a keďže pre krízu neprijímame nových ľudí, dostavil sa pokles," uviedol Pitorák. Rómovia napríklad odchádzajú za robotou do zahraničia, poznamenal.
"Je to šanca, ktorú som využil, mám normálny plat, inak by som bol odkázaný len na nízku podporu," povedal jeden z rómskych zamestnancov spoločnosti 21-ročný Marián Balog. Balog býva na Luníku IX, kde žije s vlastnou rodinou u svojich rodičov.
V U. S. Steele pracuje jeden a pol roka a spolu s rodičmi, ktorí sú tiež zamestnaní, by sa chceli z neslávneho sídliska odsťahovať. "Moje dieťa je zatiaľ malé, ale ak tu ostaneme, dostane sa do zlej partie," vysvetľuje svoje dôvody Balog.
Podobne je na tom aj jeho kamarát zo sídliska Ján Jano, ktorý má tiež jedno dieťa. V oceliarni pracuje viac ako dva roky, do práce nastúpil aj preto, že chcel finančne pomôcť svojim rodičom. Sám už pritom uvažoval aj o odchode do zahraničia, no obáva sa rizika, že na Slovensku príde o prácu a v zahraničí sa mu nepodarí uplatniť. Späť do U. S. Steelu by sa už potom dostal ťažko.
Rómskych zamestnancov pre oceliareň vyberajú najprv samosprávy. Rómov potom firma zaškolí, počas kurzov si vyberá len tých najzodpovednejších. Rómovia sa potom stanú zamestnancami samosprávy, ich platy však hradí firma. Po niekoľkých rokoch sa už najlepším z nich podarilo prestúpiť medzi riadnych zamestnancov firmy, dodal Pitorák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári