lo vziať aj viacero dobrovoľníkov. Niektorých zastrešuje nezisková organizácia Divé maky, ktorá podporuje rómske talenty. O tom, ako funguje, komu už pomohli a aké zaznamenali úspechy, sme sa pozhovárali s členkou projektu Annou Podlesnou a dvomi nadanými "klientmi".
Divé maky založila skupina ľudí, ktorí dlhší čas pracovali s rómskou komunitou a nie je im ľahostajná. Ich projekt podpory rómskych talentov dosahoval už po krátkom fungovaní slušné výsledky. Pomáha vytvárať akúsi rómsku strednú vrstvu, ktorá by mala ísť ostatným členom komunity príkladom. "Divé maky vznikli v roku 2005 ako jeden z projektov občianskeho združenia Pro Donum. Po istom čase však tento projekt nabral také rozmery, že si vyžadoval rozšírenie agendy. Od roku 2008 fungujú Divé maky pod vlastným o.z.," hovorí Anna Podlesná, ktorá má v Divých makoch na starosti komunikáciu s médiami.
Princíp projektu Divé maky spočíva v hľadaní darcov pre talentované rómske deti. "Celý kolobeh sa začína talentovou skúškou. Deti sa na nej predvedú pred odbornou umeleckou komisiou. Tá vyberie hudobne, tanečne, maliarsky, športovo či študijne nadané deti." Tým potom Divé maky hľadajú sponzora. "Talentovanému dieťaťu vypočítame ročný rozpočet, ktorý na realizovanie svojich potrieb potrebuje. Zahŕňa napríklad školné v základnej umeleckej škole, cestovné do školy, pomôcky, ktoré si potrebuje zakúpiť, či náklady na výjazdy tútora dieťaťa. Ten ho navštevuje približne každý týždeň, dohliada na jeho štúdium, pomáha mu s domácimi úlohami a podobne." Dieťa si potom "adoptuje" darca a spomínaný rozpočet zaplatí. Peniaze sú použité len na reálne potreby dieťaťa, nemiznú bočnými cestičkami, všetko je zdokumentované. "Dieťa ani jeho rodina s peniazmi nepríde do kontaktu. Z rozpočtu putujú peniaze napríklad priamo do umeleckej školy. Okrem iného musí dieťa z Divých makov spĺňať aj isté podmienky - napríklad nesmie vymeškať viac ako tri financované aktivity." Teda napríklad školu.
Darcami môže byť ktokoľvek - súkromná osoba rovnako ako firma. "To, či chce dieťa, ktoré podporuje, spoznať alebo nie, je už potom na ňom. Ponúkame úplnú aj čiastoćnú anonymitu. Úplne anonymnými darcami sú takí, ktorí nechcú, aby ich dieťa poznalo a rovnako nechcú, aby komunikovali s médiami. Čiastočne anonymní sú zas takí, ktorí v médiách nechcú byť zverejňovaní, no dieťa by radi spoznali." Najčastejšie ide o rôzne firmy, podnikateľov, ale aj známe osobnosti či bežných občanov.
Projekt sa zameriava len na rómske deti. Vekový limit je 18 rokov, na talentových skúškach však môžu uspieť len deti od 8 do 15 rokov. "Talentovky sme robili takmer po celom Slovensku. O talentových skúškach sa deti dozvedia najmä od učiteľov na školách, niekedy talent prihlási samotný učiteľ. Stalo sa tak napríklad v prípade chlapca, ktorý sa z filmov naučil po anglicky. Vďaka tomu, že sme ho podchytili, dnes študuje na gymnáziu." Mnohým rómskym deťom tak dáva projekt nádej na lepšiu budúcnosť. "Fungujeme síce len pár rokov, no už máme 28 detí, ktoré sa pripravujú na maturitu - čo by sa im vzhľadom k tomu, z akých pomerov pochádzajú, nepodarilo." V súčasnosti podporujú Divé maky až 74 detí. Tie už po krátkom čase dokázali zúročiť svoj talent a dosiahli úspechy. "Deti z Divých makov získali štyri zlaté, štyri strieborné a tri bronzové medaily z majstrovstiev Slovenska v rôznych športoch a 12 prvých miest v ďalších celoslovenských súťažiach. Osem detí nás reprezentovalo aj v zahraničí."
Z posledných úspechov je najvýraznejší titul Majstra Slovenska v džude, ktorý vo svojej vekovej kategórii získal Štefan Matiáš. "Máme aj skvelého huslistu, ktorý získava ocenenie za ocenením, či dievčatká - dvojičky, z ktorých jedna maľuje a druhá krásne spieva. Ďalší z chlapcov je skvelým hiphopovým tanečníkom a tancoval napríklad s Lacim Strikom." Hudobné talenty z Divých Makov pokladajú za svoj najväčší úspech vydanie albumu v spolupráci s rómskou hudobníčkou Idou Kelarovou. "Nie je to však len o umeleckej činnosti. Ako raz povedala zakladateľka tohto projektu Vladislava Dolníková, cieľom je vytváranie rómskej strednej vrstvy, ktorí budú neskôr lídrami. Jednoducho u nás deti vidia niečo iné. Je to aj o sociálnej výchove, naučia sa u nás sociálnym stereotypom, ktoré by v osade a v podmienkach, v ktorých žijú, inak nenadobudli."
Projekt sa zameriava najmä na vyhľadávanie talentov z rómskych osád. Je škoda, že to neskúšali napríklad na Luniku IX. "Možností, kde sa pustiť do projektu, je na Slovensku veľmi veľa. Záleží však aj od detí, akú majú motiváciu pracovať na sebe." Nedávno rozbehli nový projekt v Jarovniciach. Pomôcť by tam mali 100 talentom, ktoré vybrali prostredníctvom talentových skúšok v novembri. "Pôjde o ťažkú terénnu prácu. Podmienky sú tam naozaj hrozné, deti sa chcú sústrediť, no nevedia. Začíname tam od elementárnych základov, ako školská dochádzka, robenie si domácich úloh. Deti si predtým, ako sa začnú venovať svojmu talentu, musia osvojiť istú sociálnu pravidelnosť." Projekt v Jarovniciach chcú realizovať dlhodobo, pilotná fáza na úspešné rozbehnutie všetkých aktivít bude trvať do apríla 2011. "Pilotnú fázu už máme finančne zaistenú, na pokračovanie budeme musieť nájsť sponzorov. Je totiž veľmi ľahké niečo začať a potom sa jednoducho zbaliť a odísť. Našu prácu chceme dotiahnuť do konca."
Prax potvrdzuje, že deti si pomoc vážia. "Väčšina talentov na sebe pracuje, cení si našu pomoc a uvedomuje si, že takto dostáva šancu na lepší život." Horšie je to niekedy s rodinami talentovaných rómskych detí. Tie niekedy bránia deťom v zapájaní sa do projektu a tak aj do normálneho života. "Jedna z matiek sa napríklad rozhodla, že jej hudobne nadaná dcéra pôjde ´zarábať do zahraničia´... Veľa rodín si však na druhej strane našu pomoc váži." Týmto projektom ponúkajú Divé maky istý model riešenia rómskej otázky aj štátu. Keby niečo podobné fungovalo vo väčšom, určite by to prinášalo výsledky. "Je to o osobnej motivácii. Divé maky založili ľudia, ktorým na riešení zlej situácie Rómov naozaj záleží. Keby to robili štátni úradníci, možno by to nebolo až tak efektívne."
Na budúci rok chystajú Divé maky pre deti rôzne workshopy, či Cigánsky bašavel - koncert, na ktorom okrem nich vystúpia aj známi rómski umelci (na poslednom ročníku bolo 1 000 ľudí!) "Ak by nám mal niekto záujem pomôcť, môže podporiť niektoré z detí kúpou nášho CD, dražby umeleckých výtvorov detí, či sponzoringom niektorého z detí, ktorým sme ešte darcu nenašli," uzavrela Anna Podlesná.
Miroslava Žaludeková z Gelnice má 16 rokov a momentálne študuje v Košiciach. Odmalička ju bavil tanec, snívala aj o herectve. "Stále som bola dieťa, ktoré sa rado predvádza," hovorí sympatická Mirka. Tancu sa venovala ešte predtým, ako sa zapojila do Divých makov, na tanečnú chodí od šiestich rokov. "Pred dvomi rokmi ma riaditeľka záladnej školy, ktorú som navštevovala, prihlásila na talentové skúšky Divých makov, bez toho, aby som o tom vedela. Ten projekt som nepoznala." Na "talentovkách" sa zúčastnilo asi 22 detí, väčšina spievala. Mirku vybrala odborná porota ako tanečníku a čoskoro jej našla darcu. "Divé maky mi financujú internát, strednú umeleckú školu, rôzne letné akadémie. Vďaka tomuto projektu som sa dostala k tomu, že tancujem s Lacim Strikom."
Mirka je v Divých makoch tretí rok. Patrí medzi tie deti, ktoré mali to šťastie a svojho darcu mali možnosť spoznať. "Po roku sme mali vystúpenie v Slovenskom rozhlase v Bratislave. Prišiel sa na mňa pozrieť a zoznámila som sa s ním. Bola som príjemne šokovaná, stratila som slová." S jej vystúpením bol darca zrejme spokojný. Prišiel si ju totiž pozrieť ešte raz, neskôr sa s ňou na ďalšom vystúpení zoznámila i jeho dcéra. Mirka si darcovskú pomoc veľmi váži. "Dnes je už málo ľudí, ktorí by dokázali dať peniaze dieťaťu, ktoré vôbec nepoznajú. Som mu veľmi vďačná." V súčasnosti sa Mirka sústredí najmä na úspešné zavŕšenie Strednej umeleckej školy na Exnárovej ulici v Košiciach. "Neskôr by som šla rada študovať na VŠMU, zrejme herectvo," na záver vyslovila svoj sen.
Mário Radič pochádza zo stredného Slovenska - Hnúšte v Banskobystrickom kraji a teraz študuje v Košiciach. "Odmala sa venujem herectvu a spevu. So spevom som už niekoľkokrát reptrezentoval svoju školu, ale aj Hnúšť," hovorí 17-ročný Mário. Do Divých makov sa dostal pred dvomi rokmi. Takisto ho prihlásila riaditeľka základnej školy. "Na ´talentovkách´ som bol vo Zvolene. Vybrali ma ako speváka. Mal som z toho dobrý pocit, no pravdu povediac som si nevedel reálne predstaviť, čo z môjho prijatia do projektu vyplýva." Pochopil to však čoskoro, keď mu Divé maky našli darcu. "Cez Divé maky mám hradený internát, školné na strednej umeleckej škole v Košiciach, cestovné a podobne. Veľmi mi to pomáha. Nemáme totiž veľa peňazí, navyše môj starší brat chce ísť študovať a mladší je zdravotne postihnutý. Starostlivosť o neho stojí mojich rodičov veľa peňazí."
Divým makom vďačí Mário okrem lepšej kvality života a možnosti vzdelávania sa aj za sprostredkovanie rôznych vystúpení, kde ho mohlo spoznať široké publikum. Veď na Rómskom bašaveli bolo vyše tisíc návštevníkov. "Zážitkom bolo pre nás aj to, že sme sa stretli so známymi umelcami, ako napríklad skupinou Gipsy CZ." Svoju darkyňu Mário nikdy nespoznal. "Raz mi však na Vianoce poslala balík aj s listom, v ktorom mi priala veľa úspechov. Som jej veľmi, veľmi vďačný."
Do budúcna ešte nemá mladý talent jasno. Baví ho spev aj herectvo. "Myslel som, že budem študovať spev, no na tej škole je aj opera, čo by ma nebavilo. Skôr sa teda prikláňam k herectvu na VŠMU." Možno to skombinuje a bude o pár rokov známym muzikálovým hercom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári