Nekúpia si drahší a kvalitnejší, ale lacnejší, aby ušetrili. Stáva sa však, že ten lacnejší je aj nebezpečnejší. Vo Veľkej Británii sa napríklad rodičia súdia s výrobcom detských kočíkov, ktorých konštrukcia odrezala ich deťom prsty. Bezpečnosť je teda skutočne namieste, čo tvrdia aj inšpektori Slovenskej obchodnej inšpekcie (SOI).
"Naši inšpektori sú v teréne každý pracovný deň a podľa potreby aj v sobotu, nedeľu alebo počas sviatkov," informovala nás Danuša Krkošová, tlačová hovorkyňa SOI. "Ak SOI zistí nebezpečný výrobok na trhu, vykoná záväzné pokyny, aby bol ihneď stiahnutý z trhu." Všetky nebezpečné výrobky sa dostanú na web stránku SOI, kde si ich každý môže pozrieť. Sú tam uvedené s fotografiami i podrobným popisom. "Nebezpečnosť sa často nedá u väčšiny výrobkov jednoznačne zistiť. Ak majú inšpektori podozrenie, že niečo nie je s výrobkom v poriadku, (napr. je nesprávne označený alebo nespĺňa požiadavky platných predpisov, zákonov, vyhlášok či noriem), odoberá vzorky z trhu a dáva ich bezpečnosť overovať autorizovaným osobám. V tomto roku sme zistili na trhu 61 nebezpečných výrobkov, z toho bolo 32 hračiek." Najčastejšie riziká, ktoré pri skúmaní nebezpečných výrobkov zistili, boli napríklad u hračiek udusenie malými časťami, zaškrtenie dlhými šnúrami, pricviknutie prstov z dôvodu chybnej konštrukcie, zvýšený obsah ftalátov či napodobeniny potravín (riziko udusenia). U elektrovýrobkov zas bolo riziko elektrického šoku a požiaru.
Kontroly SOI v Košiciach pred Vianocami zatiaľ nič vážne nezistili. Pozor si však treba dávať na výrobky, ktoré boli odhalené skôr. "Boli to najmä hračky," informuje Mária Hvozdová z Krajského inšpektorátu SOI "Išlo napríklad o drevené divadielko so šiestimi bábkami Puppet Theatre Playset, bábiku Little Amy, bábiku s kočom FUNNY PLAY SET, bábiku Amy či nafukovaciu gitaru. Okrem toho sme zaistili horský bicykel ESPERIA model PROXIMA 7400, zábavný zapaľovač na plynné palivo v tvare zbrane, tiež detský kombinovaný kočík ADBOR, typ označenia VIVARO."
Okrem toho sa v ponuke, hlavne na trhoch, môžu znova objaviť aj minuloročné svietiace vianočné reťaze MULTI FUNKCION RICE LIGHT, model MG-140 a MG-100. Pri ich použití hrozí riziko úrazu elektrickým prúdom a nebezpečenstvo požiaru. Okrem toho sa tento rok objavili aj sviečky či dekorácie v tvare ovocia. Kontroly odhalili napríklad sviečky - hrozno a dekoráciu - hrušky v sieťke. Je tam nebezpečenstvo udusenia, keďže hrozno i hrušky vyzerajú na pohľad ako pravé ovocie. Samozrejme, u všetkých výrobkov sa nedá na prvý pohľad zistiť, že sú nebezpečné. Sú však indície, ktoré pomôžu odhaliť, že výrobok nie je v poriadku. "Ak nie je uvedený typ výrobku, výrobca, resp. dovozca či dodávateľ, tieto skutočnosti avizujú, že výrobok môže byť nebezpečný. Podozrivé je aj to, ak nemá návod v slovenskom jazyku."
Ak ste si istí, že ste kúpili nebezpečný výrobok, máte právo vrátiť ho predajcovi. "Ak si toto právo spotrebiteľ uplatní, výrobca, predávajúci, dovozca alebo dodávateľ je povinný vziať taký výrobok späť. Najneskôr v lehote do troch pracovných dní musí vrátiť kúpnu cenu vrátane účelne vynaložených nákladov, ktoré je spotrebiteľ povinný preukázať. Výrobca alebo dovozca je povinný vziať späť výrobok, ktorý nie je bezpečný aj vtedy, ak spotrebiteľ už nemá doklad o kúpe výrobku."
Čo sa týka pokút za predaj nebezpečných výrobkov, pri určení ich výšky sa prihliada najmä na charakter protiprávneho konania. Tiež závažnosť veci, spôsob, dĺžku trvania a následky porušenia povinností a mieru zavinenia. Pokuty sa pohybujú od 66 387 eur (2 mil. Sk) do 331 939 eur (10 mil. Sk) - ak chyba spôsobila ujmu na zdraví alebo na živote).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári