S neuveriteľnou skromnosťou ukazuje svoju veľkú zbierku drevených výrobkov. Anjeli, hudobníci, veľký pohyblivý betlehem, rám na zrkadlo, stôl... To je iba málo z toho, čo šikovné ruky urobili v malej garáži. Mimochodom, tento neznámy umelec vytvoril aj veľký pohyblivý "Svätý ruženec" v kostole sv. Karola Boromejského na Hlavnej ulici v Košiciach.
Byt F. Eštočina vyzerá na prvý pohľad ako jedna veľká zbierka. Všade, kam sa človek pozrie, sú plody jeho práce s drevom. Vyrezávané postavy ľudových muzikantov, anjeli, veľký ruženec, betlehem... Toto všetko ukazuje prípadným záujemcom s obrovskou dávkou skromnosti. A pritom niektoré výrobky sú ozaj malé diela.
"Než som sa začal venovať drevu, pracoval som ako elektrikár," hovorí F. Eštočin, ktorý nemá žiadne umelecké vzdelanie. "Už popri práci som začal najprv pracovať s kovom. To mi veľmi nešlo, tak som sa dal na drevo, ku ktorému som mal úctu už od detstva. Rozhodol som sa vyrábať črpáky, fujarky a iné veci z dreva. Nikto ma neučil. Zo začiatku som chodil odkukávať na salaše. Rezbárstvu sa venujem už dobrých 30 rokov."
Ľudový umelec má v zbierke 430 malých črpákov, z ktorých ani dva nie sú identické. Každý z nich má vyrezaný ľudový motív z prostredia slovenských salašov. Rezbár priznáva, že pri tom počte mal aj problém, aby vymyslel niečo, čo ešte neurobil. Možno práve preto mu napadlo urobiť veľké črpáky. Také, aké nevyrobil nikto na svete. Ich objem je 15 litrov a už na pohľad zaujmú prekrásnym ľudovým dizajnom. S unikátnym množstvom črpákov sa pokúsil dostať do Guinnessovej knihy rekordov. Žiaľ, neuspel. "Poslal som im dokumentáciu o mojej práci, rôzne nahrávky či výtlačky z médií. Nepomohlo to. Nevedeli to zaradiť do žiadnej kategórie a tiež nevedeli preložiť to slovo 'črpák'. Takže celé to vyšlo nazmar."
Na svoj koníček však nezanevrel. Pustil sa do sôch. Najprv to boli malí muzikanti či iné postavy z Biblie. Neskôr vytvoril v Kechneci celú krížovú cestu. Nesmela chýbať socha Ježiša Krista ani rímskych vojakov. Každý z nich je do detailov prepracovaný. Vyrezal aj veľký betlehem v životnej veľkosti, menší pohyblivý betlehem a málokto vie, že unikátne dielo "Svätý ruženec" v kostole Sv. Karola Boromejského na Hlavnej ulici je prácou jeho šikovných rúk. "Skladá sa zo 180 figúrok z Biblie. Spolu na 490 častiach som vytvoril výjavy zo svätého ruženca v prostredí Izraela. Robil som ho v rokoch 1999 až 2001. Je zhotovené z lipového dreva, so šírkou 4 metre a výškou 3 metre."
Okrem týchto veľdiel vytvoril aj dielka z fotografií. "Tento je Jozef Tiso a tamto je Andrej Hlinka," ukazuje na stene. "Nad nimi visí drevený obraz mojej nebohej manželky. Vyrobil som ho podľa fotky. Chystám sa aj na ďalšiu prácu. Bratranec mi doniesol fotografiu tancujúceho dievčatka v ľudovom kroji. Už na tom pracujem. Mám len jeden problém. Nie je jej veľmi vidieť do tváre. Neviem teda, ako jej tú tvár urobím tak, aby bola autentická. Okrem toho uvažujeme vytvoriť v Kechneci gazdovský dvor. Vrátane husí, kráv a iných zvierat, tiež gazdu s pluhom," hovorí o svojich ďalších plánoch skromný košický umelec.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári