Technické zabezpečenie ukrajinskej hranice za miliardu korún je nanič. Aspoň podľa rozsudku súdu.
KOŠICE. Systém ochrany východnej hranice Európskej únie s Ukrajinou nefunguje tak, ako by mal. K takémuto záveru dospeli slovenské súdy v prípade policajta z Hraničného riaditeľstva v Sobranciach, ktorý bol podozrivý, že zatajil prechod pašerákov cigariet.
Nadstrážmajster Zdenko Hanečák (26) bol obvinený, že v septembri 2008 ako referent operačného strediska umožnil najmenej trom osobám prechod "zelenej hranice", aj keď dostal z kamerového systému signál o jej narušení. "Alarm vyhodnotil ako falošný, a tak ho aj nahlásil operačnému dôstojníkovi," tvrdila obžaloba.
Pašerákov nevidel
Videozáznam si neskôr prezrel jeho kolega, a keď na ňom videl osoby v maskáčovom oblečení a dodávku, oznámil to mobilnej zásahovej jednotke. Hraničným policajtom sa podarilo zachytiť už len auto bez posádky. Bolo v ňom 1 845 kartónov cigariet.
Podľa vojenskej prokuratúry pašeráci stihli ujsť do vnútrozemia, lebo pre konanie Hanečáka bola hliadka vyslaná na zásah neskoro. Najprv policajta stíhala pre zneužívanie právomoci verejného činiteľa. Neskôr obvinenie zmenila na marenie úlohy verejného činiteľa z nedbanlivosti, keďže zistila, že úmysel kryť pašerákov by policajtovi dokázala ťažko.
Okresný súd v Michalovciach v septembri rozhodol, že postup Hanečáka nie je trestným činom. Oslobodzujúci rozsudok oprel o výpočet nedostatkov ochrany východnej hranice. Práve nimi obhajoba v procese dokazovala nevinu policajta.
Súd: slabá technika a málo ľudí
Podľa súdu sú medzery najmä v technike. V rozsudku napríklad tvrdí, že sa nedá presne určiť, z ktorej z množstva kamier rozmiestnených na hranici alarm pochádza. Spomína tiež, že kamerový systém často vypadáva a prenos záznamu na obrazovky je nekvalitný.
Súd považoval za dokázané aj to, že v operačnom stredisku, ktoré je napojené na celú dĺžku hranice, nie je dosť pracovníkov, hoci za jednu dennú zmenu vyhodnocujú okolo tisíc alarmov. Za útek pašerákov navyše podľa verdiktu skôr ako Hanečák môže mobilná hliadka, ktorá išla na zásah "s rozsvietenými svetlami".
Minulý týždeň prvostupňový oslobodzujúci rozsudok potvrdil Krajský súd v Košiciach. "Je to kvalifikované rozhodnutie. Okresný súd prebral všetky okolnosti prípadu. Nezistili sme, že by nejaký dôkaz bolo treba doplniť," povedal predseda senátu sudca Evžen Kelij.
Hanečák na operačnom stredisku ďalej pracuje. O tom, ako funguje, po rozhodnutí súdu už nechcel veľmi rozprávať. "Je to technika, stále sa dolaďuje. Moje zlyhanie sa nedokázalo ani v konaní o prepustení zo služobného pomeru. Bolo zastavené," povedal.
Na Schengen, ktorý stál dve miliardy korún, nedajú dopustiť
Ministerstvo vnútra na systém viac než tristo kamier, ktoré sú napojené na operačné stredisko v Sobranciach, nedá dopustiť. Pracovisko, ktoré má tiež prehľad o rozmiestnení všetkých hliadok, nazvalo "schengenským okom".
"Ide o úspešne aplikovanú filozofiu centrálneho manažmentu ochrany vonkajšej hranice. Podľa vyjadrenia hodnotiteľov sú príkladom najlepšej praxe kontroly hranice schengenského priestoru," povedala začiatkom roka v časopise Euroreport plus generálna riaditeľka sekcie informatiky ministerstva Denisa Saková.
Slovensko vstúpilo do takzvaného Schengenského priestoru, v ktorom sa občania môžu voľne pohybovať medzi štátmi, v decembri 2007. Predtým muselo zabezpečiť ochranu 99-kilometrovej hranice s Ukrajinou podľa predpísaných štandardov. Opatrenia pohltili takmer 64 miliónov eur (dve milardy korún). Najviac, vyše 30 miliónov eur, stál práve technický systém.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári