Zažínaním plamienkov postupne vytvorili Reťaz svetla, ktorou okolo polnoci symbolicky spojili celé Slovensko. Svetlo budú až do Štedrého večera roznášať do kostolov, nemocníc či azylových domov, odkiaľ si ho môžu odnášať ľudia do svojich príbytkov.
KOŠICE. Roznášanie svetiel odpálených od plamienka z Baziliky Narodenia Pána v Betleheme vo Svätej zemi má na Slovensku už dvadsaťročnú tradíciu.
Zažiari aj na Lomnickom štíte
Podľa Dáše Cingálkovej, koordinátorky akcie, Betlehemské svetlo zažiari 23. decembra aj na Lomnickom štíte (2 632 metrov n. morom) vo Vysokých Tatrách, skauti ho tam vyvezú lanovkou a bude tam svietiť už pätnástykrát.
"V každom zo spomínaných vlakov boli dvoj- až štvorčlenné hliadky skautov," informovala nás členka náčelníctva Slovenského skautingu. "Pri vlakoch ich čakali ďalší skauti, ktorí si plamienky odpaľovali od svojich lampášov a roznášali na určené miesta. Betlehemské svetlo sme mohli roznášať vďaka Železničnej spoločnosti Slovensko, ktorá nám aj v tomto roku poskytla bezplatnú prepravu."
Štafetu odštartoval malý Rakúšan
Prvý ročník Betlehemského svetla - symbolu pokoja, lásky a ľudského porozumenia sa uskutočnil ako súčasť charitatívnej akcie Svetlo v tmách na podporu postihnutých detí, v roku 1986. Tento vianočný zvyk vznikol z podnetu Krajského štúdia rakúskeho rozhlasu ORF Horné Rakúsko. Malý plamienok zo Svätej zeme sa odpaľuje zo sviečky na sviečku, putuje z ruky do ruky medzi miliónmi ľudí v 25 krajinách Európy, ale aj v USA či Afrike. Na začiatku tohtoročnej štafety bol 13-ročný Simon Binder z Rakúska, ktorý vo Svätej zemi odpálil plamienok dňa 21. 11. 2009 a so 455 pútnikmi ho prepravili do Linzu a Viedne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári