"Vidíme v televízii, že celý svet oslavuje. My však nič zvláštne neprežívame. Náš Nový rok oslavujeme až v apríli," hovorí Thanyanut. Thajské oslavy prelomu rokov sa nazývajú Songkran. Prebiehajú v prvej polovici mesiaca, najčastejšie od 13. 4. "Ide o významné obdobie, keď sa zamýšľame nad uplynulým rokom, robíme si plány do budúceho." Spája sa to s viacerými zvykmi, ktoré môžu našincom pripadať neobvyklé.
Thajčania sa počas Songkranu stretávajú najmä v rodinnom kruhu. Vykonávajú pritom tradície, ktoré sa tým našim aprílovým trocha podobajú. Počas Veľkej noci je totiž u nás typická oblievačka. "My počas Songkranu naberáme vodu a lejeme ju do rúk, alebo na hlavu osobám, ktoré si vážime a ktoré máme radi. Je to jednak prejav úcty, jednak ide o symbol čistenia skúsenosti z minulého roku. Oblievame nielen ženy, aj chlapov. Prajeme im pri tom, aby boli pekní a zdraví." Obdobie osláv trvá jeden týždeň.
"Robíme veľké oslavy a oslavujeme každý deň od rána do tretej hodiny nasledujúceho rána. Robíme napríklad súťaže miss a podobné zábavné veci. Pijeme alkohol, varíme špeciálne jedlá. Songkranovými špecialitami sú najmä tom yam - originálna, veľmi pikantná polievka a Pad Thai - cestoviny s rôznymi druhmi zeleniny, byliniek, ale aj množstvom iných typických prísad." Thajčania si rovnako ako Slováci kladú predsavzatia. "Niektorí ľudia si hovoria, že v nasledujúcom roku prestanú fajčiť alebo budú piť menej alkoholu. Ja to však nerobím. Väčšinou sa na to totiž po Songkrane zabudne," hovorí so smiechom thajská masérka.
Zvykom, ktorý je potrebné dodržiavať, je aj vzdávanie úcty mníchom v budhistických kláštoroch. "Jedlo, ktoré navaríme, donesieme aj mníchom v kláštoroch a chrámoch. Typickou súčasťou tradície je aj obdarovávanie blízkych. Kupujeme si najmä sviatočné oblečenie, ktoré je vyrobené z thajského hodvábu." Takéto oblečenie na sebe počas tohto obdobia musí mať každý. Thanyanut nevie povedať, ktorý zo Songkranov v jej živote bol najkrajším. "Takmer každý zo Songkranov je krásny. Stretávame sa s rodinou, veľa oslavujeme, všade panuje krásna sviatočná atmosféra." Zažila však aj jeden nepríjemný Songkran. Zhodla by sa na tom zrejme s väčšinou Thajčanov. "Bol to ten minuloročný. Mali sme vládne problémy s prezidentom. Báli sme sa, polícia s armádou zablokovali letiská a podobne."
Dúfa však, že sa niečo podobné nezopakuje. Zhruba pol roka býva v Košiciach, kde sa cíti dobre. Nechýba jej ani rodina. "S tou telefonujem každý deň. Je to teda v poriadku." Na slovenský Silvester sa teší. Nevie, čo má od neho očakávať. Hotuje sa však ochutnať slovenské špeciality, ako vyprážaného kapra. Šampanské však nepije, dá prednosť červenému vínu. "So šéfom z práce pôjdeme na výlet do Tatier a potom do Slovenského raja. S kolegyňami z Thajska sme sa dohodli, že slovenského Silvestra oslávime podobne ako Songkran doma. Kúpime si špeciálne oblečenie, navaríme špeciálne jedlá," uzavrela Thanyanut.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári