Východniarsky humor vďaka jeho zábavným vystúpeniam spoznalo nielen celé Slovensko, ale aj Česko či USA, kde zabával zahraničných Slovákov. Mnohí si mysleli, že s vystupovaním pred časom sekol - na Slovensku o ňom nebolo veľa počuť. Opak je však pravdou. Anderova odmlka bola spôsobená vystúpeniami v Českej republike. Po jednom z nedávnych košických sme sa ním porozprávali najmä o tom, či mu zabávačský chlebík chutí aj po toľkých rokoch.
Hoci J. Pisančina pozná každý ako Andera z Košíc, pochádza z Michaloviec. V miestnej škole dokonca majú na stene jeho fotografiu. Ufúľaný oblek, ktorý je pre postavu Andera typický, je vystavený v miestnom múzeu. O svojich zabávačských predispozíciách vedel on sám už od mladého veku. Je to "človek z ľudu". "Otec bol odjakživa extrovertom, vyhľadával spoločnosť a vedel ľudí zabávať. Bol to taký krčmový zabávač, no nikdy nevystupoval profesionálne," spomína J. Pisančin. Ani on však nestál na javisku odmalička. Istý čas sa vážne pohrával s myšlienkou športovej kariéry. "Profesionálne som hrával futbal alebo bol hádzanárskym či hokejovým brankárom. Zranil som si však koleno. V tom čase sa to nedalo operovať tak jednoducho ako dnes a musel som si vybrať. Či chcem chodiť alebo ďalej hrať a tým riskovať..." Odvtedy sa športu nevenuje, stále je však zarytým fanúšikom. "Pred rokom naše futbalové mužstvo oslavovalo 50. výročie od vstupu do 1. dorasteneckej ligy. Bol som tam aj ja, ľudia nám tlieskali. Mňa osobne teší, že celá bývalá základná jedenástka stále žije."
Čo sa týka vzdelania, J. Pisnačin sa vydal iným ako umeleckým smerom. "Vyštudoval som odbor výchova a niekoľko rokov som pracoval ako odborný vychovávateľ v ‚magnezitke'." Zhoda náhod spôsobila, že táto práca jeho kariéru nakopla. "Stále som bol vtipkár, ľudia vedeli, že som veselý človek. Po čase si ma zavolal firemný súbor Magnezitár. Chceli, aby som im robil konferenciera. Takto som mal prvé zabávačské vystúpenia počas toho, čo sa členovia súboru v zákulisí prezliekali." Práve na vystúpeniach tohto firemného súboru si jeho schopnosti všimla televízia. Nasledovalo niekoľko ponúk na vystúpenia. "Nebolo to jednoduché. V piatok som odchádzal na turné a v pondelok ráno som sa vracal rovno do práce. Bavilo ma to však a bol som mladý. Robil som to s chuťou." Zabávač podľa neho nepotrebuje žiadne školy či kurzy. "Nikdy som nebol dobrým žiakom, mal som však šialenú fantáziu, a to je tým, čo zabávač potrebuje najviac."
J. Pisančin pôsobí počas súkromného rozhovoru neobvykle vážne. Je to iný človek, ako ten z televíznych obrazoviek. "Nikdy som nemal trému. Neviem, čo to je. Hneď v mojich začiatkoch som v televízii natáčal Televarieté. V tomto programe účinkovali len ľudia, ktorí naozaj niečo znamenali. So mnou to však ani nezamávalo, a tak som si získal Českú republiku." Štart kariéry bol nečakane prudký. Už počas prvých dvoch-troch rokov sa na javisku stretol prakticky s každou známou zabávačskou osobnosťou. "Účinkoval som v rozhlase, kde som sa naučil artikulovať, natáčal televízne relácie. Bolo to o niečom inom ako dnes. Už štyri roky neviem s televíziou dohodnúť na podmienkach. Peniaze dajú na kadečo, no svojho umelca podporiť nechcú. Je to škoda, lebo kvôli tomu z obrazoviek zmizlo niekoľko tvárí, ktoré na ne patria." To, že sa v začiatkoch svojej kariéry stretal na vystúpeniach so známymi zabávačmi, mu pomohlo v ďalšom raste. "Jeden mi povedal nerob to, druhý zas nerob hento. Takto som sa postupne zdokonaľoval."
Je neuveriteľné, ako dlho sa postava Andera z Košíc teší priazni divákov. "Chcel som byť ľudovým rozprávačom, no nie takým klasickým, ale skôr postavou chlapa z malomesta. Takto som vymyslel aj reč, ktorou počas vystúpení rozprávam. Nie je to zemplínčina, ale ´'anderovčina'. Chcem, aby mi rozumeli aj mladí ľudia. Zábavné je sledovať, ako sa na mojich vystúpeniach bavia Česi. Väčšine rozumejú." K imidžu malomešťana vymyslel aj ufúľaný oblek a zničený klobúk. Týchto kostýmov vystriedal za kariéru niekoľko.
Piťo a Erža
Najznámejšími postavami zo sveta Andera sú žena Erža a kamarát Piťo. "Piťa som sčasti vytvoril na základe príkladu môjho známeho z Michaloviec. Keď som ho neskôr stretol, hovoril mi: ‚Jano, veď to tam hovoríš o mne'," smeje sa J. Pisančin. Erža je zas nositeľkou tých najtypickejších zlých ženských vlastností. Ženy v publiku tým však neuráža. "Ženy sa skôr zabávajú. Sú rady, že existujú aj nejaké horšie ako ony. Moja reálna manželka a Erža sú pri tom dve absolútne odlišné ženy. Oddeľujem súkromie od práce." Doma vraj ani nie je zabávačom. "V súkromí nezvyknem vtipkovať. Keď si však vyjdeme na kávu, čas od času na mňa príde vtipná chvíľka."
Stále bol prívržencom samostatného zabávačstva. "Ľudí ako ja, ktorí sa postavia k mikrofónu a dokážu dvadsať minút zabávať ľudí, už nie je na Slovensku veľa." Napriek tomu v televíznych reláciách, ako napríklad Anderov rebriňák, zvykol vystupovať s inými umelcami. "Stále to musela byť šou najmä o mne. Ako spestrenie však v mojich reláciách vystupovali ľudovky, cimbalovky, iní zabávači či estrádni umelci." Jedným z nich bol aj Robo Kaizer. S J. Pisančinom vystupoval dva roky. "Po dvoch rokoch som musel sprievod obmeniť, vyžaduje si to divák." Počas svjej kariéry tak vystriedal desiatky spolupracovníkov. Žiadneho z nich nechcel vyzdvihnúť, aby tých ostatných neurazil. "Len raz alebo dvakrát sa mi stalo, že sme si s mojím spolupracovníkom nesadli. To sme sa však rozišli veľmi rýchlo."
Práca zabávača nie je len o zábave. Mnoho ľudí si myslí, že zabávači majú svoje umenie v krvi a na pódiu dokážu hviezdiť bez akejkoľvek prípravy. "Veľa kolegov tvrdí, že na pódiu improvizujú. Sú to výmysly. Improvizácia môže vyjsť raz, dvakrát, ale inak by to bol prepadák. Hlavnou časťou vystúpenia je tvrdo natrénovaná ´kostra´. Tú si chystám niekedy aj rok. Použijem ju na jednom turné, potom ju musím celú vymýšľať od začiatku." Nechce sa mu totiž opakovať staré vtipy. "To bolo problémom v televízii. Na vystúpeniach som nemohol používať to, čo som predtým povedal v televízii. Ľudia to už totiž poznali."
Tajomstvom úspechu humoristu je aj správna voľba repertoáru. Ten musí prispôsobiť publiku, ktoré prišiel baviť. To je iné na firemných večierkoch, klasických vystúpeniach, vo sviatočných programoch a odlišnosť je aj medzi publikom v jednotlivých krajinách. "To, s akými ľuďmi mám do činenia, si zvyčajne všimnem po troch-štyroch vetách. Preto mám nachystané tri druhy repertoáru, ktoré niekedy kombinujem, dopĺňam o vtipy, ktoré sa mi v tej-ktorej chvíli hodia."
Trochu poľavil
Aj J. Pisančinovi sa občas stane, že sa publikum jednoducho "nechytí". "Niekedy sa ľudia smejú z vecí, ktoré poviem len tak medzi riadkami. Inokedy na nich vytiahnem ´žolíka´, no ostávajú chladní. Vtip buď nepochopia alebo so mnou ´nesúhlasia´. V tom prípade vystúpenie pozmením. Som tam na to, aby som ľudí bavil, nie na to, aby som polemizoval." Keď vtip "nezaberie" opakovane, dočasne ho z repertoáru vyradí. "Po čase sa potom k nemu vrátim. Niekedy používam vtipy, ktoré nefungujú naživo v rozhlasových poviedkach. Tam je však zistiť úspech vtipu ťažké. Existuje totiž len slabá spätná väzba."
Za najvýznamnejšie body kariéry J. Pisančina možno označiť televízne programy Televarieté a Anderov rebriňák. Dôležité však boli aj zahraničné vystúpenia. "Bol som napríklad v USA, Kanade, Poľsku a Juhoslávii. Publikum je v zahraničí výnimočné. Zahraničným Slovákom totiž touto cesto prinášam kúsok domova, cenia si ma." V súčasnosti ho to už do cudziny neťahá. "Mal som nejaké ponuky z Austrálie, no som starší muž, nechce sa mi cestovať tak ďaleko." Práve životná skúsenosť, ktorú cestovaním po svete nadobudol, je to, čo mnohým moderným zabávačom chýba. "Mnoho mladých si myslí, že sú hviezdy. Odporúčal by som im pozrieť si vystúpenia napríklad pána Menšíka. Práve životná skúsenosť a to, že som si v živote niečím prešiel, spôsobuje, že ľudia stoja za mnou. Vďaka tomu môžem byť Košičanom, ktorý ‚naruci kalap a idze do mesta mudrovac'."
Ako 68-ročný dôchodca už vo svojich aktivitách trocha poľavil. "Vystupujem stále a rád, repertoár si pripravujem s niekoľkomesačným predstihom. V tomto veku si však už viac vyberám. Neprijmem každú ponuku na vystúpenie, idem len tam, kde viem, že to bude dobré." Cestovanie nemá v láske žiaden umelec. J. Pisančin nie je výnimkou. Občas sa mu počas ciest pritrafí zábavná príhoda. "Stáva sa to najmä, keď čakám spoj na vlakovej stanici. Ľudia ma poznajú, zastavujú. Najhoršie je však, keď sa pri mne pristaví opilec. Tvárim sa, že ho nevidím, no keď ma spozná, prisadne si a vylieva si srdce. Niektorí mi dokonca radia, čo by som mal na vystúpeniach hovoriť. Niekedy je to vtipné, inokedy milé, no väčšinou strašné," smeje sa J. Pisančin. Často ho musel od podobných nepríjemných konverzácií oslobodiť personál stanice.
Vianoce a Silvester majú pre neho ako pre umelca špeciálnu príchuť. "Niekoľkokrát som účinkoval vo vianočných či silvestrovských estrádnych televíznych programoch. Natočil som aj niekoľko vianočných Anderových rebriňákov. Sviatočné natáčanie pre mňa malo odjakživa špeciálny punc. Účinkoval som s celou národnou špičkou, honorár ma až nezaujímal." V tieto výnimočné dni stále pociťoval "šialenú zodpovednosť". "Sviatočné vystúpenia sleduje široká škála ľudí, celé rodiny. Program teda musí byť o to údernejší a taký, aby oslovil rovnako deda ako vnúča. Každý dar je totiž najcennejší na Vianoce.."
V súkromí však trávi Vianoce tradične rodinne. Na Štedrej večeri sa pri stole stretne nielen so svojou manželkou (sú spolu už 44 rokov), ale aj deťmi a vnúčatami. "Sme silná rodina, ktorá sa stretáva často. Z tohto pohľadu mám Vianoce niekoľkokrát ročne. Milujem rozžiarené detské očká. Mojou špecialitou na Vianoce je to, že sa po rozbaľovaní darčekov hrám na urazeného. Deťom to robí veľkú radosť." Do budúcnosti, konkrétne do roku 2010, si veľké plány nerobí. Uvidí čo príde, má už svoj vek. "Čitateľom by som rád odkázal staré dobré ‚anderovské': ‚Treba štekliť bránicu, nie žlčník'."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári