Silvester, a teda aj koniec starého roka a príchod nového, sú už za dverami. Mnohí sa tešia na tento sviatok práve preto, lebo je to jediný deň v roku, keď nikomu nepripadá zvláštne používanie ohňostrojov, petárd, svetlíc a všetkých možných vystreľovacích, rachotiacich a svietiacich vecičiek. Žiaľ, koniec roka sa zvyčajne víta v povznesenej sviatočnej nálade, čo nie je práve najlepšia kombinácia so zábavnou pyrotechnikou. Každý chce predsa vstúpiť do nového roka s oboma zdravými očami a celými rukami...
Vo väčšine prípadov konštruujú ohňostroje odborníci a pri ich používaní asistujú hasiči s políciou. Na Silvestra by však nebolo možné, aby sa policajti a hasiči delili medzi všetkých občanov. Čo teda znamená, že mnoho ohňostrojov rachotí aj pod dohľadom -násťročných. Všetci, ktorí sa chystajú používať zábavnú pyrotechniku, by sa teda mali držať niekoľkých zásad. Ktorých, to naznačila hovorkyňa KR PZ Košice mjr. Jana Demjanovičová.
V prvom rade netreba kombinovať pyrotechniku a alkohol. Platí tiež, že osoby mladšie ako 18 rokov môžu používať iba pyrotechniku 1. triedy. "Do nej patria prskavky, kapsle, blikavky, malé tyčinky s farebnými plameňmi, búchacie guľôčky, pištoľové kapsle a iné," informuje mjr. Demjanovičová. "Každý taký výrobok musí mať pri predaji zreteľný návod v slovenskom jazyku s označením zaradenia do príslušnej triedy, lehoty použitia a spôsobu skladovania." Do II. triedy patria predmety s hvízdajúcou náplňou. "Tzv. rímske sviece, fontány, gejzíry, farebné dymovnice či rotujúce slniečka, ktoré môžu nadobúdať a používať iba osoby staršie ako 18 rokov. V praxi sa často stretávame s nezodpovednosťou niektorých predajcov, ktorí tieto pyrotechnické výrobky predávajú aj maloletým osobám. Predmety, ktoré sú zaradené do III. triedy nebezpečnosti, môžu byť predané iba osobám s kvalifikáciou odpaľovača ohňostroja. Sem patria delové rany, veľké ohňostroje, rôzne rakety s vystreľovacím efektom."
Pri používaní pyrotechniky je dôležité dbať na pár bezpečnostných zásad. Kto sa rozhodne kupovať pyrotechniku, nech si radšej zájde za certifikovaným predajcom. Kúpený výrobok by mal mať návod v slovenskom jazyku aj pri výrobkoch z dovozu. Pyrotechnické výrobky sa musia skladovať a vystavovať iba v pôvodných obaloch výrobcov. Je riskantné vyrábať si zábavnú pyrotechniku doma či kupovať ju od pouličných predavačov bez návodu na použitie. Menšie svetlice či iné zábavné výrobky nikdy nedávajte do vrecka, ale uchovávajte mimo tela. "Pred odpálením si treba prečítať návod na použitie a presvedčiť sa, či je na pyrotechnike dosť dlhá zápalná šnúra, a až potom ju zapáliť. Zvýšenú pozornosť je potrebné venovať raketám, na ktorých zhorí zápalná šnúra, no nevybuchnú. Nepribližujte sa k nim hneď a nepokúšajte sa ich opätovne odpáliť," upozorňuje mjr. J. Demjanovičová. V neposlednom rade je namieste aj ohľaduplnosť. Nie všetci v našom okolí znášajú rachot pyrotechniky najlepšie, hlavne starí ľudia alebo zvieratá.
Podľa policajných štatistík sa počet zranení spôsobených pri oslavách Silvestra vďaka používaniu bezpečnej zábavnej pyrotechniky znižuje. V Košiciach policajti za posledné roky nezaznamenali žiadne závažné udalosti v súvislosti s používaním zábavnej pyrotechniky. Čo však neznamená, že tento rok nemôže byť výnimkou...
Autor: mia
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári