Mnohí z nás, najmä staršie ročníky, by si možno pomysleli, že ide o hudbu pre kostoly. Prerobenými rockovými baladami od Erica Claptona, Metalliky či Queenu však oslovujú aj oveľa mladších poslucháčov. O tom, aký majú vzťah ku chorálovému spevu, ako vznikla myšlienka ich vzniku, ale aj prečo napriek tomu, že vypredávajú koncerty, cestujú lôžkovým autobusom, sme sa s dvomi z nich pozhovárali.
V Košiciach sa Gregorian predviedli v zostave ôsmich spevákov, jednej hosťujúcej speváčky a troch inštrumentalistov. "Naším zakladateľom je Frank Peterson, bývalý člen hudobného zoskupenia Enigma. Prišiel s myšlienkou, že by rád skombinoval chorálový spev s populárnou hudbou. O vzniku projektu Gregorian sa dá hovoriť od roku 1999, keď vyšiel prvý z našich albumov," hovorí Richard, jeden z ôsmich spevákov projektu Gregorian. Myšlienka tejto kombinácie sa napokon ukázala byť pravdivou. Úspech na seba nenechal dlho čakať. "Od nášho založenia máme na konte deväť albumov a pravidelne vypredávame koncertné haly. Preto si myslím, že máme u poslucháčov úspech."
Napriek tomu, že sú známi a úspešní, chýrna je aj ich skromná povaha. Zaujímavosťou je napríklad to, že do Košíc pricestovali lôžkovým autobusom. "Nesúhlasím s tým, že sme neviem akí slávni. Berieme to všetko tak, ako to je. Zatiaľ sme hudobníkmi, robíme to najlepšie, ako vieme a užívame si to. Uvedomujeme si však, že zajtra môže prísť zmena a o prácu prídeme." Richard dodal ďalšiu pikošku - práca spevákov v chorálovom zbore nie je ich jediným príjmom. On napríklad popri tom pracuje ako fitnes inštruktor. "Ja som zase vodár, a keď sa pýtate, či si úspech užívame, musím odpovedať, že áno. Včera sme napríklad na košických vianočných trhoch ochutnali miestne alkoholické špeciality a boli sme z toho v dobrej nálade," pridal sa so smiechom o niečo starší spevák Chris. Dodal, že Košice ho svojou krásou, atmosférou a finančnou nenáročnosťou oslovili natoľko, že na jar by sem rád zavítal ako turista. "Je to omnoho lacnejšie ako napríklad v Ríme. Navyše tu máte naozaj krásne ženy. Včera na trhoch som si našiel zopár priateliek, škoda, že boli zadané," opäť vtipkuje večne zábavný Brit.
Formovanie projektu Gregorian trvalo niekoľko rokov. Napriek tomu, že vznikol z nemeckej iniciatívy, spevákov zboru tvoria len Angličania. "Tradícia gregoriánov pochádza z Nemecka. Nemci si teda chceli vytvorením známeho chorálového zboru vytvoriť akúsi poctu tejto kultúre. Do zboru sa najprv pokúšali obsadiť nemeckých kňazov, neskôr aj bežných ľudí. Akosi to však neklapalo. Tak sa dostali do Veľkej Británie, kde spevácky zbor formovali," pokračuje Richard. Anglicko má totiž silne zakorenenú históriu chorálových spevov. "Bude to znieť zvláštne, no v chorálovom speve sme asi najlepší na svete. Máme totiž veľa kostolov, z ktorých každý má vlastný chorálový zbor. Existuje tu teda obrovská tradícia, ktorá siaha stovky rokov do minulosti."
"Klasická hudba"
Našinec si len ťažko predstaví, že by ako mladý človek začal spievať v kostolnom zbore a popri práci v tom pokračoval i neskôr. "U nás to však má takú veľkú tradíciu, že to nie je nič zvláštne. Chorálový spev sa v našich rodinách posúva z pokolenia na pokolenie. Prvotným impulzom na to, že človek sa začne venovať práve tomuto druhu spevu, je teda zrejme rodina." Práve na základe tohto zvyku začali pred rokmi spievať chorály aj Richard s Chrisom. Ťažko si však predstaviť, ako sa môže niekoľko odlišných ľudí s rôznymi zamestnaniami spojiť a vytvoriť spevácky zbor. "Každý z nás najprv spieval v nejakom kostole. Potom sme sa o sebe dozvedali z počutia, šli sme si pozrieť jednotlivé vystúpenia, až sme si povedali, že to spolu skúsime. Noví členovia do Gregorianu pribúdali postupne - systémom odporúčaní. Jednoducho som niekoho poznal a vedel, že je dobrý, tak som ho odporučil manažmentu." Chris je jedným zo zakladajúcich členov projektu, Richard sa k nemu pripojil o rok, na turné k vydaniu prvého albumu. Takto vzniklo anglické spevácke teleso s nemeckými skladateľmi, hudobníkmi a manažmentom.
Koncertovali takmer v každej krajine sveta. Veľkou kuriozitou je však fakt, že doma, vo Veľkej Británii, ich publikum ešte nemalo príležitosť vidieť. "O tom, že britské publikum nie je naša cieľová skupina sa rozhodlo v začiatkoch fungovania projektu. Vydali sme totiž album určený pre britský trh, ktorý bol vydavateľstvom veľmi zle označený ako klasická hudba. To ľudí odradilo a z albumu sa predalo len pár kusov. Manažment teda rozhodol, že vo Veľkej Británii nebudeme vystupovať." Richard taktiež poznamenal, že čím ďalej smerom na východ vystupujú, tým žnú väčšie úspechy. Stále však má svoje vysnené miesta, kde by si chcel zaspievať. "Z môjho pohľadu je to určite Mexiko - konkrétne mexické pyramídy. Hádam sa nám tam podarí vystupovať v budúcom roku." Chris zas sníva o Južnej Afrike. Uvedomuje si však, že by šlo o nebezpečnejší výlet. "S tými však už koniec koncov skúsenosti máme. Vystupovali sme napríklad v jednom ruskom kostole, kde bol na stene nápis, varujúci návštevníkov pred tým, aby do svätostánku nechodili na korčuliach a nenosili zbrane...," usmieva sa Chris.
Operní speváci sa počas kariéry pokúšajú dostať do najprestížnejších operných siení, rockové kapely zase na festivaly. Choráloví speváci však nemajú žiaden kariérny vrchol. "Nie sme fixovaní na jeden typ vystúpení. Naša hudba sa hodí rovnako do kostolov ako do športových hál. Rôznia sa len reakcie publika. Najväčší úspech máme spravidla v Rusku. Na poslednom koncerte v Ljublane však publikum zaplnilo len jednu tretinu hľadiska." Nie všetky krajiny, ktoré navštívia, stihnú aj spoznať. Chris vysvetľuje prečo: "Počas vianočného obdobia máme niekedy aj tri-štyri koncerty týždenne, každý v inej krajine. Veľa času nám teda zaberie cestovanie. Ja som napríklad Košice poriadne ani nevidel. Mám totiž problémy s hlasivkami a nechcel som pred vystúpením riskovať. Celý čas som strávil v hoteli," smutne vysvetľuje Richard.
Priazeň divákov si získavajú nielen spracovaním tradičných gregoriánskych chorálov, ale najmä spievaním hitov ako Nothing Else Matters od Metalliky, We Are The Champions od Queenu, Tears In Heaven od Erica Claptona a niekoľkých ďalších hitov od Georgea Michaela, Robbieho Williamsa či kapely Nazaret. "Skladby nevyberáme my. Repertoár nám tvorí Frank Peterson. Ten zbiera skladby a neskôr z nich vyberá tie najlepšie, ktoré použijeme. Keď ich nazbiera zhruba 100, zredukuje ich na 20 najlepších, a tie naspievame. Pri komponovaní Frankovi asistujú skvelí hudobníci." Richard sa ďalej pousmial nad tým, že sú zrejme kapelou, ktorá dokáže album nahrať najrýchlejšie na svete. "Celý album zvládneme v štúdiu naspievať zhruba za tri dni. Nie vždy to však bolo také jednoduché. Museli sme dlho pracovať na tom, aby sme sa dobre zladili a šlo nám to tak, ako nám to ide dnes."
Slovenská koleda?
Piesňou, ktorú obľubujú najviac, je francúzska vianočná balada, do angličtiny prekladaná ako The First Noel. V Košiciach ju diváci mohli počuť v závere vystúpenia. "Páči sa nám preto, že ide o veľkú klasiku. Počas nášho vystúpenia používame množstvo svetelných efektov, ohňovú šou či vizuálne prvky. V tejto piesni však nič z toho nezapájame. Je to čisto len o speve." Súčasťou vystúpenia sú prepracované choreografie, ktoré v divákovi vyvolávajú baladické pocity. Tie zbor učí nemecký profesionálny choreograf. S myšlienkou, že by sa pokúsili spracovať aj nejakú klasickú pieseň krajín, ktoré s vystúpeniami navštevujú, sa ešte nezahrávali. Nezavrhujú ju však. "Keď som bol včera na košických vianočných trhoch, veľmi sa mi zapáčila jedna zo slovenských vianočných kolied. Prestali ju však hrať skôr, ako som vyšiel z reštaurácie," ponúkol príklad Chris.
Meno vo svete spravili Gregoriánom aj soundtracky (hudba) k známym filmom ako Pán Prsteňov, Harry Potter či Hviezdne vojny. Na spievanie pre filmové snímky však prekvapujúco nemajú žiadne špeciálne spomienky. "Možno to vyznie škaredo, no bola to len práca. K tým filmom nás nič špeciálne neviaže. Bolo to jednoducho za dobré peniaze, tak sme sa na to dali." K tvrdým slovám však Chris pripojil aj vysvetlenie. "Keď spievame hudbu k filmu, nič o ňom poriadne nevieme. Jednoducho dostaneme notový zápis a slová, zavrú nás do štúdia a spievame. Ani si neuvedomujeme, čo presne alebo ku ktorej scéne.." Keď však svoje piesne počuje vo filme rovnako ako v rádiu, je veľmi hrdý a spokojný, že ich hudba oslovuje aj široké masy.
Ako už spomínali, chorálovému spevu sa venujú odmala. Hoci vyzdvihujú britskú tradíciu tohto spevu, uvedomujú si aj to, že korene gregoriánov siahajú do Nemecka. "S gregoriánskymi mníchmi či kňazmi sme sa už stretli. Je to dôležité - potrebujeme vedieť, ako gregoriánsky chorál v skutočnosti vyzerá. Na komerčných vystúpeniach totiž nespievame presne podľa tradície, líši sa to od spevu v kostoloch. Je však potrebné, aby sme sa držali aspoň základných znakov gregoriánskych chorálov." Povzbudzujú aj mládež. To, že je Gregorian po speváckej stránke čisto britskou záležitosťou neznamená, že ľudia z iných krajín nemôžu mať talent na gregoriánsky spev. Deväť vydaných albumov, ktoré sa slušne predávajú v desiatkach krajín sveta, je dôkazom toho, že pre chorály "majú bunky" hádam všade. "Podmienkou pre spievanie v gregoriánskych chorálových zboroch dokonca nie je ani kresťanské vierovyznanie. Všetci veríme v niečo iné. V zbore ide len o spev," uzavrel Richard.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári