Korzár logo Korzár Košice

Gregorian spie­va­li v kos­to­le, kde vi­sel oz­nam o zá­ka­ze no­se­nia zbra­ní

Ar­cha­ic­ké zbo­ro­vé cho­rá­ly a spe­vá­ci v mníš­skych rú­chach, vy­ža­ru­jú­ci ab­so­lút­ny po­koj. To bo­li pred dvo­ma týž­dňa­mi hlav­né zna­ky ko­šic­ké­ho kon­cer­tu ne­mec­ko - an­glic­ké­ho zos­ku­pe­nia Gre­go­rian.

Na koncertoch vystupujú v lesklých plášťoch.Na koncertoch vystupujú v lesklých plášťoch. (Zdroj: Judita Čermáková)

Mno­hí z nás, naj­mä star­šie roč­ní­ky, by si mož­no po­mys­le­li, že ide o hud­bu pre kos­to­ly. Pre­ro­be­ný­mi roc­ko­vý­mi ba­la­da­mi od Eri­ca Clap­to­na, Me­tal­li­ky či Qu­e­e­nu však os­lo­vu­jú aj ove­ľa mlad­ších pos­lu­chá­čov. O tom, aký ma­jú vzťah ku cho­rá­lo­vé­mu spe­vu, ako vznik­la myš­lien­ka ich vzni­ku, ale aj pre­čo nap­riek to­mu, že vyp­re­dá­va­jú kon­cer­ty, ces­tu­jú lôž­ko­vým au­to­bu­som, sme sa s dvo­mi z nich poz­ho­vá­ra­li.

V Ko­ši­ciach sa Gre­go­rian pred­vied­li v zos­ta­ve ôs­mich spe­vá­kov, jed­nej hos­ťu­jú­cej spe­váč­ky a troch in­štru­men­ta­lis­tov. "Na­ším zak­la­da­te­ľom je Frank Pe­ter­son, bý­va­lý člen hu­dob­né­ho zos­ku­pe­nia Enig­ma. Pri­šiel s myš­lien­kou, že by rád skom­bi­no­val cho­rá­lo­vý spev s po­pu­lár­nou hud­bou. O vzni­ku pro­jek­tu Gre­go­rian sa dá ho­vo­riť od ro­ku 1999, keď vy­šiel pr­vý z na­šich al­bu­mov," ho­vo­rí Ri­chard, je­den z ôs­mich spe­vá­kov pro­jek­tu Gre­go­rian. Myš­lien­ka tej­to kom­bi­ná­cie sa na­po­kon uká­za­la byť prav­di­vou. Ús­pech na se­ba ne­ne­chal dl­ho ča­kať. "Od náš­ho za­lo­že­nia má­me na kon­te de­väť al­bu­mov a pra­vi­del­ne vyp­re­dá­va­me kon­cer­t­né ha­ly. Pre­to si mys­lím, že má­me u pos­lu­chá­čov ús­pech."

Nap­riek to­mu, že sú zná­mi a ús­peš­ní, chýr­na je aj ich skrom­ná po­va­ha. Za­u­jí­ma­vos­ťou je nap­rík­lad to, že do Ko­šíc pri­ces­to­va­li lôž­ko­vým au­to­bu­som. "Ne­súh­la­sím s tým, že sme ne­viem akí sláv­ni. Be­rie­me to všet­ko tak, ako to je. Za­tiaľ sme hu­dob­ník­mi, ro­bí­me to naj­lep­šie, ako vie­me a uží­va­me si to. Uve­do­mu­je­me si však, že zaj­tra mô­že prísť zme­na a o prá­cu prí­de­me." Ri­chard do­dal ďal­šiu pi­koš­ku - prá­ca spe­vá­kov v cho­rá­lo­vom zbo­re nie je ich je­di­ným príj­mom. On nap­rík­lad pop­ri tom pra­cu­je ako fit­nes in­štruk­tor. "Ja som za­se vo­dár, a keď sa pý­ta­te, či si ús­pech uží­va­me, mu­sím od­po­ve­dať, že áno. Vče­ra sme nap­rík­lad na ko­šic­kých via­noč­ných tr­hoch ochut­na­li mies­tne al­ko­ho­lic­ké špe­cia­li­ty a bo­li sme z to­ho v dob­rej ná­la­de," pri­dal sa so smie­chom o nie­čo star­ší spe­vák Chris. Do­dal, že Ko­ši­ce ho svo­jou krá­sou, at­mos­fé­rou a fi­nan­čnou ne­ná­roč­nos­ťou os­lo­vi­li na­toľ­ko, že na jar by sem rád za­ví­tal ako tu­ris­ta. "Je to om­no­ho lac­nej­šie ako nap­rík­lad v Rí­me. Na­vy­še tu má­te na­o­zaj krás­ne že­ny. Vče­ra na tr­hoch som si na­šiel zo­pár pria­te­liek, ško­da, že bo­li za­da­né," opäť vtip­ku­je več­ne zá­bav­ný Brit.

For­mo­va­nie pro­jek­tu Gre­go­rian tr­va­lo nie­koľ­ko ro­kov. Nap­riek to­mu, že vzni­kol z ne­mec­kej ini­cia­tí­vy, spe­vá­kov zbo­ru tvo­ria len An­gli­ča­nia. "Tra­dí­cia gre­go­riá­nov po­chá­dza z Ne­mec­ka. Nem­ci si te­da chce­li vyt­vo­re­ním zná­me­ho cho­rá­lo­vé­ho zbo­ru vyt­vo­riť akú­si poc­tu tej­to kul­tú­re. Do zbo­ru sa naj­prv po­kú­ša­li ob­sa­diť ne­mec­kých kňa­zov, nes­kôr aj bež­ných ľu­dí. Ako­si to však nek­la­pa­lo. Tak sa dos­ta­li do Veľ­kej Bri­tá­nie, kde spe­vác­ky zbor for­mo­va­li," pok­ra­ču­je Ri­chard. An­glic­ko má to­tiž sil­ne za­ko­re­ne­nú his­tó­riu cho­rá­lo­vých spe­vov. "Bu­de to znieť zvláš­tne, no v cho­rá­lo­vom spe­ve sme asi naj­lep­ší na sve­te. Má­me to­tiž ve­ľa kos­to­lov, z kto­rých kaž­dý má vlas­tný cho­rá­lo­vý zbor. Exis­tu­je tu te­da ob­rov­ská tra­dí­cia, kto­rá sia­ha stov­ky ro­kov do mi­nu­los­ti."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Klasická hudba"

Na­ši­nec si len ťaž­ko pred­sta­ví, že by ako mla­dý člo­vek za­čal spie­vať v kos­tol­nom zbo­re a pop­ri prá­ci v tom pok­ra­čo­val i nes­kôr. "U nás to však má ta­kú veľ­kú tra­dí­ciu, že to nie je nič zvláš­tne. Cho­rá­lo­vý spev sa v na­šich ro­di­nách po­sú­va z po­ko­le­nia na po­ko­le­nie. Pr­vot­ným im­pul­zom na to, že člo­vek sa zač­ne ve­no­vať prá­ve to­mu­to dru­hu spe­vu, je te­da zrej­me ro­di­na." Prá­ve na zák­la­de toh­to zvy­ku za­ča­li pred rok­mi spie­vať cho­rá­ly aj Ri­chard s Chri­som. Ťaž­ko si však pred­sta­viť, ako sa mô­že nie­koľ­ko od­liš­ných ľu­dí s rôz­ny­mi za­mes­tna­nia­mi spo­jiť a vyt­vo­riť spe­vác­ky zbor. "Kaž­dý z nás naj­prv spie­val v ne­ja­kom kos­to­le. Po­tom sme sa o se­be doz­ve­da­li z po­ču­tia, šli sme si poz­rieť jed­not­li­vé vys­tú­pe­nia, až sme si po­ve­da­li, že to spo­lu skú­si­me. No­ví čle­no­via do Gre­go­ria­nu pri­bú­da­li pos­tup­ne - sys­té­mom od­po­rú­ča­ní. Jed­no­du­cho som nie­ko­ho poz­nal a ve­del, že je dob­rý, tak som ho od­po­ru­čil ma­naž­men­tu." Chris je jed­ným zo zak­la­da­jú­cich čle­nov pro­jek­tu, Ri­chard sa k ne­mu pri­po­jil o rok, na tur­né k vy­da­niu pr­vé­ho al­bu­mu. Tak­to vznik­lo an­glic­ké spe­vác­ke te­le­so s ne­mec­ký­mi skla­da­teľ­mi, hu­dob­ník­mi a ma­naž­men­tom.

Kon­cer­to­va­li tak­mer v kaž­dej kra­ji­ne sve­ta. Veľ­kou ku­ri­o­zi­tou je však fakt, že do­ma, vo Veľ­kej Bri­tá­nii, ich pub­li­kum eš­te ne­ma­lo prí­le­ži­tosť vi­dieť. "O tom, že brit­ské pub­li­kum nie je na­ša cie­ľo­vá sku­pi­na sa roz­hod­lo v za­čiat­koch fun­go­va­nia pro­jek­tu. Vy­da­li sme to­tiž al­bum ur­če­ný pre brit­ský trh, kto­rý bol vy­da­va­teľ­stvom veľ­mi zle oz­na­če­ný ako kla­sic­ká hud­ba. To ľu­dí od­ra­di­lo a z al­bu­mu sa pre­da­lo len pár ku­sov. Ma­naž­ment te­da roz­ho­dol, že vo Veľ­kej Bri­tá­nii ne­bu­de­me vys­tu­po­vať." Ri­chard tak­tiež poz­na­me­nal, že čím ďa­lej sme­rom na vý­chod vys­tu­pu­jú, tým žnú väč­šie ús­pe­chy. Stá­le však má svo­je vys­ne­né mies­ta, kde by si chcel zas­pie­vať. "Z môj­ho poh­ľa­du je to ur­či­te Me­xi­ko - kon­krét­ne me­xic­ké py­ra­mí­dy. Há­dam sa nám tam po­da­rí vys­tu­po­vať v bu­dú­com ro­ku." Chris zas sní­va o Juž­nej Af­ri­ke. Uve­do­mu­je si však, že by šlo o ne­bez­peč­nej­ší vý­let. "S tý­mi však už ko­niec kon­cov skú­se­nos­ti má­me. Vys­tu­po­va­li sme nap­rík­lad v jed­nom rus­kom kos­to­le, kde bol na ste­ne ná­pis, va­ru­jú­ci náv­štev­ní­kov pred tým, aby do svä­tos­tán­ku ne­cho­di­li na kor­ču­liach a ne­no­si­li zbra­ne...," us­mie­va sa Chris.

Oper­ní spe­vá­ci sa po­čas ka­rié­ry po­kú­ša­jú dos­tať do naj­pres­tíž­nej­ších oper­ných sie­ní, roc­ko­vé ka­pe­ly za­se na fes­ti­va­ly. Cho­rá­lo­ví spe­vá­ci však ne­ma­jú žia­den ka­riér­ny vr­chol. "Nie sme fi­xo­va­ní na je­den typ vys­tú­pe­ní. Na­ša hud­ba sa ho­dí rov­na­ko do kos­to­lov ako do špor­to­vých hál. Rôz­nia sa len re­ak­cie pub­li­ka. Naj­väč­ší ús­pech má­me spra­vid­la v Rus­ku. Na pos­led­nom kon­cer­te v Ljub­la­ne však pub­li­kum za­pl­ni­lo len jed­nu tre­ti­nu hľa­dis­ka." Nie všet­ky kra­ji­ny, kto­ré nav­ští­via, stih­nú aj spoz­nať. Chris vys­vet­ľu­je pre­čo: "Po­čas via­noč­né­ho ob­do­bia má­me nie­ke­dy aj tri-šty­ri kon­cer­ty týž­den­ne, kaž­dý v inej kra­ji­ne. Ve­ľa ča­su nám te­da za­be­rie ces­to­va­nie. Ja som nap­rík­lad Ko­ši­ce po­riad­ne ani ne­vi­del. Mám to­tiž prob­lé­my s hla­siv­ka­mi a nech­cel som pred vys­tú­pe­ním ris­ko­vať. Ce­lý čas som strá­vil v ho­te­li," smut­ne vys­vet­ľu­je Ri­chard.

Pria­zeň di­vá­kov si zís­ka­va­jú nie­len spra­co­va­ním tra­dič­ných gre­go­rián­skych cho­rá­lov, ale naj­mä spie­va­ním hi­tov ako Not­hing El­se Mat­ters od Me­tal­li­ky, We Are The Cham­pi­ons od Qu­e­e­nu, Te­ars In He­a­ven od Eri­ca Clap­to­na a nie­koľ­kých ďal­ších hi­tov od Ge­or­gea Mi­cha­e­la, Rob­bie­ho Wil­liam­sa či ka­pe­ly Na­za­ret. "Sklad­by ne­vy­be­rá­me my. Re­per­to­ár nám tvo­rí Frank Pe­ter­son. Ten zbie­ra sklad­by a nes­kôr z nich vy­be­rá tie naj­lep­šie, kto­ré po­u­ži­je­me. Keď ich naz­bie­ra zhru­ba 100, zre­du­ku­je ich na 20 naj­lep­ších, a tie nas­pie­va­me. Pri kom­po­no­va­ní Fran­ko­vi asis­tu­jú skve­lí hu­dob­ní­ci." Ri­chard sa ďa­lej po­us­mial nad tým, že sú zrej­me ka­pe­lou, kto­rá do­ká­že al­bum nah­rať naj­rých­lej­šie na sve­te. "Ce­lý al­bum zvlád­ne­me v štú­diu nas­pie­vať zhru­ba za tri dni. Nie vždy to však bo­lo ta­ké jed­no­du­ché. Mu­se­li sme dl­ho pra­co­vať na tom, aby sme sa dob­re zla­di­li a šlo nám to tak, ako nám to ide dnes."

SkryťVypnúť reklamu

Slovenská koleda?

Pies­ňou, kto­rú ob­ľu­bu­jú naj­viac, je fran­cúz­ska via­noč­ná ba­la­da, do an­glič­ti­ny prek­la­da­ná ako The First No­el. V Ko­ši­ciach ju di­vá­ci moh­li po­čuť v zá­ve­re vys­tú­pe­nia. "Pá­či sa nám pre­to, že ide o veľ­kú kla­si­ku. Po­čas náš­ho vys­tú­pe­nia po­u­ží­va­me množ­stvo sve­tel­ných efek­tov, oh­ňo­vú šou či vi­zu­ál­ne prv­ky. V tej­to pies­ni však nič z to­ho ne­za­pá­ja­me. Je to čis­to len o spe­ve." Sú­čas­ťou vys­tú­pe­nia sú prep­ra­co­va­né cho­re­o­g­ra­fie, kto­ré v di­vá­ko­vi vy­vo­lá­va­jú ba­la­dic­ké po­ci­ty. Tie zbor učí ne­mec­ký pro­fe­si­o­nál­ny cho­re­og­raf. S myš­lien­kou, že by sa po­kú­si­li spra­co­vať aj ne­ja­kú kla­sic­kú pie­seň kra­jín, kto­ré s vys­tú­pe­nia­mi nav­šte­vu­jú, sa eš­te ne­zah­rá­va­li. Ne­za­vr­hu­jú ju však. "Keď som bol vče­ra na ko­šic­kých via­noč­ných tr­hoch, veľ­mi sa mi za­pá­či­la jed­na zo slo­ven­ských via­noč­ných ko­lied. Pres­ta­li ju však hrať skôr, ako som vy­šiel z reš­ta­u­­rá­cie," po­nú­kol prík­lad Chris.

Me­no vo sve­te spra­vi­li Gre­go­riá­nom aj so­un­dtrac­ky (hud­ba) k zná­mym fil­mom ako Pán Prs­te­ňov, Har­ry Pot­ter či Hviez­dne voj­ny. Na spie­va­nie pre fil­mo­vé sním­ky však prek­va­pu­jú­co ne­ma­jú žiad­ne špe­ciál­ne spo­mien­ky. "Mož­no to vyz­nie ška­re­do, no bo­la to len prá­ca. K tým fil­mom nás nič špe­ciál­ne ne­via­že. Bo­lo to jed­no­du­cho za dob­ré pe­nia­ze, tak sme sa na to da­li." K tvr­dým slo­vám však Chris pri­po­jil aj vys­vet­le­nie. "Keď spie­va­me hud­bu k fil­mu, nič o ňom po­riad­ne ne­vie­me. Jed­no­du­cho dos­ta­ne­me no­to­vý zá­pis a slo­vá, zav­rú nás do štú­dia a spie­va­me. Ani si ne­u­ve­do­mu­je­me, čo pres­ne ale­bo ku kto­rej scé­ne.." Keď však svo­je pies­ne po­ču­je vo fil­me rov­na­ko ako v rá­diu, je veľ­mi hr­dý a spo­koj­ný, že ich hud­ba os­lo­vu­je aj ši­ro­ké ma­sy.

Ako už spo­mí­na­li, cho­rá­lo­vé­mu spe­vu sa ve­nu­jú od­ma­la. Ho­ci vyz­dvi­hu­jú brit­skú tra­dí­ciu toh­to spe­vu, uve­do­mu­jú si aj to, že ko­re­ne gre­go­riá­nov sia­ha­jú do Ne­mec­ka. "S gre­go­rián­sky­mi mních­mi či kňaz­mi sme sa už stret­li. Je to dô­le­ži­té - pot­re­bu­je­me ve­dieť, ako gre­go­rián­sky cho­rál v sku­toč­nos­ti vy­ze­rá. Na ko­mer­čných vys­tú­pe­niach to­tiž nes­pie­va­me pres­ne pod­ľa tra­dí­cie, lí­ši sa to od spe­vu v kos­to­loch. Je však pot­reb­né, aby sme sa dr­ža­li as­poň zák­lad­ných zna­kov gre­go­rián­skych cho­rá­lov." Pov­zbu­dzu­jú aj mlá­dež. To, že je Gre­go­rian po spe­vác­kej strán­ke čis­to brit­skou zá­le­ži­tos­ťou nez­na­me­ná, že ľu­dia z iných kra­jín ne­mô­žu mať ta­lent na gre­go­rián­sky spev. De­väť vy­da­ných al­bu­mov, kto­ré sa sluš­ne pre­dá­va­jú v de­siat­kach kra­jín sve­ta, je dô­ka­zom to­ho, že pre cho­rá­ly "ma­jú bun­ky" há­dam vša­de. "Pod­mien­kou pre spie­va­nie v gre­go­rián­skych cho­rá­lo­vých zbo­roch do­kon­ca nie je ani kres­ťan­ské vie­ro­vyz­na­nie. Všet­ci ve­rí­me v nie­čo iné. V zbo­re ide len o spev," uzav­rel Ri­chard.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  4. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  8. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  1. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  2. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  3. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  4. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  5. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  6. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 62 551
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 146
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 9 712
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 443
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 7 796
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 164
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 982
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 4 153
  1. Tomáš Csicsó: Ako Róm z juhu Slovenska som nikdy nezažil rasizmus
  2. Ivan Čáni: Rudo, prácu treba aj dokončiť a nie iba načať!
  3. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči.
  4. Eva Chmelíková: Predsudky zabíjajú kultúru, iné kultúry ju obohacujú.
  5. Ján Karas: Rovnosť, ktorá sa ešte nenarodila: Neviditeľné korene spravodlivosti na Medzinárodný deň Rómov
  6. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy
  7. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu
  8. Ivan Mlynár: Riaditeľ SHMÚ nezabezpečil počasie podľa predstáv Tarabu, tak dostal padáka, alebo, keď lži smrdia aj z displeja počítača.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 86 672
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 127
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 502
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 822
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 245
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 878
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 230
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 750
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  5. Tupou Ceruzou: Businessman
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Tomáš Csicsó: Ako Róm z juhu Slovenska som nikdy nezažil rasizmus
  2. Ivan Čáni: Rudo, prácu treba aj dokončiť a nie iba načať!
  3. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči.
  4. Eva Chmelíková: Predsudky zabíjajú kultúru, iné kultúry ju obohacujú.
  5. Ján Karas: Rovnosť, ktorá sa ešte nenarodila: Neviditeľné korene spravodlivosti na Medzinárodný deň Rómov
  6. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy
  7. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu
  8. Ivan Mlynár: Riaditeľ SHMÚ nezabezpečil počasie podľa predstáv Tarabu, tak dostal padáka, alebo, keď lži smrdia aj z displeja počítača.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 86 672
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 127
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 502
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 822
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 245
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 878
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 230
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 750
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  5. Tupou Ceruzou: Businessman
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu