KOŠICE. Dnes večer si môžete otvoriť fľašu s alkoholom a vypiť ju priamo na Hlavnej ulici v Košiciach. A to bez toho, aby ste za to dostali od mestskej polície pokutu až 33 eur.
O jednej padla
Víno či medovinu si budete môcť kúpiť aj v stánkoch. Mesto však upozorňuje, že výnimka zo všeobecne záväzného nariadenia, ktoré zakazuje popíjať v historickom jadre Košíc, nebude platiť neobmedzene. Zdržať sa treba najmä výtržností a robenia neporiadku.
„V mieste a čase konania programu Košického Silvestra 2009, teda na Hlavnej ulici pri Immaculate vo štvrtok od 19. hodiny do 1. hodiny v piatok bude mestská polícia tolerovať konzumáciu alkoholu na verejnom priestranstve, avšak len ak takýmto konaním zároveň nedôjde k inému porušeniu verejného poriadku alebo inému protiprávnemu konaniu," povedal Jaroslav Vrábeľ, vedúci komunikačného referátu košického magistrátu.
Policajné posily
Dozerať na bezpečnosť v centre budú posilnené policajné hliadky, 40 štátnych a 30 mestských príslušníkov. Zabezpečená je aj zdravotná asistencia a požiarna hliadka.
Dovolené bude aj používanie zábavnej pyrotechniky. Podľa nariadenia ale len v posledný a prvý deň roka. Inokedy iba pri akciách usporadúvaných mestom alebo pri iných významných akciách celomestského významu. Inak hrozí pokuta 33 eur.
Každoročne ošetria niekoľko pacientov
Kombinácia neviazanej zábavy, alkoholu a nevhodného narábania s delobuchmi počas Silvestra privádza do nemocníc pacientov s popáleninami.
„Každoročne ošetríme niekoľko pacientov s termickým poranením spôsobeným zábavnou pyrotechnikou. Často mávajú popálené tváre a oči, keď sa idú pozrieť, prečo nedošlo k výbuchu. K najhorším poraneniam patria tie, keď pyrotechnika vybuchne v ruke a dochádza k poškodeniu ruky alebo k jej amputácii," vysvetľuje prednosta Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie v Nemocnici Košice-Šaca Ján Babík.
Varovné prípady
Termické zranenia nie sú len výsadou vítania Nového roku. Prvé sa objavujú už pred ním. V týchto dňoch je v šačianskej nemocnici ambulantne ošetrovaná mladá dievčina, ktorej kamaráti hodili petardu za golier, pričom utrpela popáleniny menšieho rozsahu.
Prenášanie petárd po vreckách sa nevyplatilo štrnásťročnému Košičanovi, ktorý cestoval električkou. Kombináciou tepla a potu sa mu vznietili vo vreckách, začali mu horieť nohavice a spolucestujúci ich museli z chlapca strhnúť. Popálený bol v oblasti genitálií.
Vážnym zraneniam sa pred piatimi rokmi nevyhol chlapec, ktorý si už v novembri svoju pyrotechnickú výbavu pripravoval doma v kúpeľni. Neodbornou manipuláciou s delobuchmi došlo k výbuchu, pričom chlapec utrpel rozsiahle vážne popáleniny.
Pozor v meste
Odborník vystríha, aby rodičia zabránili deťom hrať sa s petardami, pretože práve nedospelí pacienti sú zvyčajnými návštevníkmi na popáleninovom. Riziko podceňujú aj dospelí, najmä tí v alkoholovom opojení. „K mnohým zraneniam dochádza na námestiach, kde môže v dave ľudí petarda komukoľvek spadnúť do tváre, rukáva či za golier," upozorňuje doktor Babík.
Varovaním je i čas liečenia popálenín. U povrchových je to desať až štrnásť dní, ak dôjde k porušeniu šliach a nervov, je to minimálne 21 dní. Následné rekonštrukčné operácie môžu trvať dva až tri roky.
Autor: rok, kag
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári