KOŠICE. Dvaja bývalí zamestnanci oceliarskej fabriky trpia onkologickým ochorením. Košický regionálny úrad verejného zdravotníctva kontrolou ich bývalého pracoviska potvrdil, že to môže súvisieť s výkonom ich práce.
Na dôchodku
Obaja muži pracovali v koksovni, na ktorej sú podľa regionálneho hygienika všetky práce rizikové, pretože sa tu zamestnanci vystavujú vplyvu rakovinotvorných látok.
„Výskyt škodlivín v tomto závode súvisí s predmetom jeho činnosti. Ide o koksochemické spracovanie čierneho uhlia spojeného s výskytom polycyklických aromatických uhľovodíkov. Ich zástupcom sú chemické faktory, ktoré sú klasifikované ako chemické karcinogény," uvádza košický regionálny hygienik Ladislav Kugla.
Podľa hovorcu U. S. Steelu Jána Baču obaja zamestnanci odpracovali vo fabrike viac ako 30 rokov. „V čase uznania choroby z povolania boli už niekoľko rokov na starobnom dôchodku a nepracovali pre U. S. Steel Košice."
Oceliarska spoločnosť pracovníkom pravdepodobne vyplatila odškodné. Bača konkrétne neuviedol, či tak fabrika spravila a v akej sume. „Po obdržaní hlásenia akejkoľvek choroby naša spoločnosť postupuje štandardne v procese odškodnenia v zmysle platných predpisov."
Dlhodobá záťaž
Hygienici posudzovali pracovné prostredie robotníkov v roku 2008 na žiadosť klinického pracoviska vo fakultnej nemocnici, ktoré vydáva konečné rozhodnutie o tom, či zmena ich zdravotného stavu súvisí s vykonávanou prácou. Korzár nemá k dispozícii mená pracovníkov, preto stanovisko zdravotníckeho zariadenia nezískal.
Kontroly pracovného prostredia v U. S. Steele sú pravidelné, košický Regionálny úrad verejného zdravotníctva tu niekoľkokrát ročne vykonáva štátny dozor. Fabrika každý rok zabezpečuje monitoring chemických karcinogénov v pracovnom prostredí a tiež ich pôsobenie na zamestnancov.
Podľa Baču sa spoločnosť snaží zamedziť nepriaznivým vplyvom pracovného prostredia a to pomocou osobných ochranných pracovných prostriedkov a environmentálnymi projektami vo výrobe. "Dlhodobo tiež zabezpečujeme nadštandardné lekárske preventívne prehliadky zamestnancov, ktoré sú vykonávané nad rámec platnej legislatívy."
Aj napriek krokom, ktoré oceliareň podniká, je tu podľa Kuglu predpoklad vzniku onkologických ochorení. Tie vznikajú dlhodobým pôsobením karcinogénov a nie sú bezprostredným odrazom momentálnej situácie v pracovnom prostredí. "Aktuálne zistenia nepriaznivého stavu sú dôvodom pre nariadenie mimoriadnych opatrení zo strany úradu." O tom, aké opatrenia za to boli fabrike udelené, Kugla nekonkretizoval.
Najviac priznaných chorôb
U. S. Steelu patrí v rámci Košického kraja prvenstvo v počte priznaných chorôb z povolania. Vlani ich bolo pätnásť. Pracovníkov najviac trápi nadmerný hluk a jednostranné dlhodobé zaťaženie horných končatín. Celkovo bolo v spoločnosti vykonaných 38 šetrení podozrení na chorobu z povolania.
Najväčším rizikám podľa agentúry SITA sa slovenskí zamestnanci vystavujú v priemysle. Najvyšší počet ľudí vystavených škodlivým faktorom pracovného prostredia na Slovensku je v Košickom kraji.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári