Košičania sa dnes na čerpacích staniciach pohonných hmôt od rána pripájali svojimi podpismi na petíciu Únie nákladných autodopravcov Slovenska (ÚNAS) na protest proti zavedeniu elektronického mýta na Slovensku. Najmä malí a strední dopravcovia považujú slovenský mýtny systém za nedorobok z dielne ministerstva dopravy. K protestu sa pridali aj Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) a vedenie mesta Košice.
KOŠICE. ÚNAS v petícii uvádza štyri požiadavky, ktoré bude adresovať ministerstvu dopravy.
ÚNAS má štyri požiadavky
Dopravcovia žiadajú znížiť spotrebnú daň z motorových palív na priemernú úroveň okolitých krajín (benzín 0,37 a nafta 0,298 eura za liter), pozastaviť fungovanie mýtneho systému dovtedy, kým nebudú prepracované mapy spoplatnených úsekov ciest 1. triedy a mapy rozdelené na podrobnejšie úseky, s presným meraním skutočne najazdených kilometrov. Ďalej ÚNAS chce označenie všetkých spoplatnených úsekov ciest informačnými tabuľkami na začiatku a na konci úsekov a zníženie dane z motorových vozidiel ako kompenzáciu za zavedenie mýta.
„Pred polrokom nám minister hospodárstva sľuboval čosi celkom iné, ako je to teraz," povedal nám včera na jednej z košických benzíniek Jozef Ondruš z ÚNAS. „Neúčtujú nám spravodlivo skutočne prejazdené kilometre, ale celú trasu spoplatnenej trasy, aj tú, ktorú neprejdeme. A skutočne neviem, prečo by sme mali ešte raz platiť, keď už raz platíme cestnú daň."
Od kamionistov chceli peniaze
V Košiciach sme na jednej z čerpačiek natrafili aj na skupinu nespokojných a rozhorčených rumunských kamionistov. Na kontaktnom registračnom mieste totiž neprijali ich platobné karty, žiadali vodičov, aby zaplatili mýtne peniazmi v hotovosti. Šéf registračného miesta nám tvrdil, že mýtny systém nie je na karty nastavený, ale inak všetko funguje bez problémov.
„Ten máme iba s dopravcami, ktorí sa nezaregistrovali včas," uviedol vedúci registračného miesta. „Fungujeme nonstop, každý, kto príde a zaplatí mýtny kredit v hotovosti, tu strávi iba niekoľko minút."
Vodiči nákladných dopravcov, ktorí zbierali podpisy na petičné hárky, nevedeli povedať, dokedy sa podpisy zbierať budú, ale vraj ich informovali, že to majú robiť iba počas pondelka.
Rumunských kamionistov zaskočilo, že platba kartou v mýtnom systéme nie je možná.
Foto: Judita Čermáková
Protestujú aj DPMK a mesto
Košický dopravný podnik (DPMK) sa symbolicky dnes pripojil k protestu autodopravcov, väčšina autobusov MHD jazdila na protest po Košiciach s oranžovými stužkami. Podľa Michala Tkáča, generálneho riaditeľa DPMK, zavedenie mýta považujú za chaotické a nesystémové.
„Od začiatku zavedenia mýta nie je jasná kontrola prejazdených kilometrov po spoplatnených úsekov, vôbec nevieme skontrolovať úhradu za najazdené kilometre zo strany prevádzkovateľa," zdôraznil M. Tkáč.
DPMK poukazuje aj na to, že kým v Košiciach musia namontovať tzv. palubné jednotky do viac ako 200 autobusov, v Bratislave iba do asi 30. Kým v hlavnom meste SR jazdí po spoplatnených úsekoch ciest iba 6 liniek z 87, čo je 7%, v Košiciach jazdí po spoplatnených úsekoch až 50 % liniek. Celkové náklady ohľadom mýta odhaduje DPMK na 165 500 eur, bude žiadať ministerstvo dopravy aby vyňalo sporné úseky, po ktorých jazdí MHD, zo spoplatnenia. Túto žiadosť, ktorá by mala ísť na ministerstvo v najbližších dňoch podporí aj vedenie mesta Košice.
„Samospráva Košíc osloví aj ďalšie dotknuté mestá, aby adresovali štátu spoločnú žiadosť o vypustenie úsekov, po ktorých premávajú autobusy MHD," uviedol včera Jaroslav Vrábeľ, vedúci komunikačného referátu košického magitrátu.
sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári