Tou prvou je výstava betlehemov a tradičných vianočných obchôdzok pod názvom "Kedi jasna hvizda z ňeba vichodzila..." a druhou je výstva zaujímavostí z prírody Košického kraja s názvom Natura Excelenta.
Prvá výstava, situovaná v Galérii Bašta na Hrnčiarskej 7, prezentuje betlehemy a vianočné obchôdzkové rekvizity z bohatého národopisného fondu múzea s akcentom na ľudovú vianočnú tradíciu na Slovensku. Výstavné exponáty tvorí rôznorodý materiál z 18. až 20. storočia. Exponáty sú komponované do pôsobivých betlehemských scén v rôznych variantoch s použitím drevených, papierových, plechových, textilných betlehemov a figúrok pochádzajúcich z východného Slovenska, ale aj iných regiónov.
Vystavené sú i ukážky papierových maľovaných salašov, typických pre banícke prostredie stredného Slovenska.
Všetky vystavené exponáty sú vlastníctvom VSM. "Na Slovensku sú určite unikátne. Najmä čo sa týka obdobia a miest, z ktorých pochádzajú," vraví kurátorka výstavy Klaudia Buganová z VSM, ktorá ju pripravila s kolegom Pavlom Lackaničom. Podľa jej slov sa kedysi betlehemy nachádzali takmer v každom príbytku, a to najmä v baníckych oblastiach Slovenska. Vystavené sú najmä ľudové drevené betlehemy z okolia Banskej Štiavnice či Žiaru nad Hronom. "Je tu asi sedem kompletných betlehemských scén a množstvo figúrok, ktoré dotvárajú celkovú atmosféru. Betlehemy sú vyrobené z dreva, ale aj maľované temperou na papieri. Máme aj drevené figúrky oblečené do textilu. Naše múzeum vlastní ako jedno z mála takúto veľkú zbierku." Dokopy je totiž VSM majiteľom približne 500 figúrok a 12 kompletných betlehemov. "Pri mnohých máme aj takzvané pozadia, maľované dlhé pásy, prospekty alebo salaše, ktoré sú pokladmi tradičného slovenského ľudového umenia."
Vidieť môžete aj zvykoslovné predmety z vianočného obdobia či fotomontáže koledníkov. Súčasťou výstavy je i videoprojekcia so živou betlehemskou hrou a ukážka sviatočne vyzdobenej izby v tradičnom ľudovom dome na východnom Slovensku aj s koledníkmi. Znázorňuje domácnosť počas štedrej večere, ktorú navštívili betlehemci - jasličkári. Predstavujú jeden z typov vianočného divadla. Nechýba anjel, ktorý nosil betlehem, traja pastieri a starý. Výstava je sprístupnená do 20. januára.
Druhá z avizovaných výstav prezentuje na 14 banneroch prírodovedné hodnoty Košického kraja. Je doplnená preparátmi zaujímavých a vzácnych druhov, ktoré sa tu vyskytujú a pochádzajú z prírodovedného zbierkového fondu múzea. Sprievodné texty v slovenskom a anglickom jazyku dávajú výstave príležitosť, aby bola využitá ako putovná výstava pri prezentácii hodnôt Košického kraja doma i v zahraničí. Samotný výber fotiek od fotografov - prírodovedcov Evy Sitášovej, Miroslava Fulína, Štefana Danka, Miloša Ballu a Milana Kapustu je ukážkou ich vnímania hodnôt územia a jeho osobitostí. Napriek zložitej existenčnej situácii v súčasnosti chcú autori výstavou upozorniť na prvky a zložky krajiny, v ktorej žijeme, a ich význam pre rozvoj kvality života obyvateľstva a cestovného ruchu v území. Výstava je súčasťou podujatí realizovaných pri príležitosti napĺňania projektu 50 rokov prírodovedného zborníka Východoslovenského múzea v Košiciach. Bola realizovaná z finančnej podpory Košického samosprávneho kraja a potrvá do 31. marca.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári